×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۹ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

   امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش صبح امروز با حضور در برنامه صبح بخیر ایران شبکه اول سیما درباره نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: پدافند هوایی در کشور قدمتی حدود صد ساله دارد و در ابتدای تشکیل خود تحت عنوان یگان‌های ضد طیاره در ارتش ثبت شد، پس از جنگ جهانی اول زمانی که از هواپیما به عنوان یک سلاح مهاجم موثر برای انهدام تجهیزات و نیرو‌های سطحی استفاده شد، بنابراین دنیا بر این شد که باید افراد و یگان‌هایی باشند که بتوانند با این هواپیما‌های مهاجم مقابله کنند و نیاز پدافند هوایی در همان سال‌ها یعنی پس از جنگ جهانی اول شکل گرفت. 

وی ادامه داد: پدافند هوایی در کشور ما بنا به تعبیر فرمانده معظم کل قوا به عنوان اولویت اول نیرو‌های مسلح است و باید قدر آن را بدانیم.

امیر صباحی فرد با اشاره به مأموریت نیروی پدافند هوایی ارتش اظهار کرد: اگر بخواهیم مأموریت این نیرو را بیان کنیم باید بگوییم که مأموریت پدافند هوایی همانند کار پلیس در روی زمین است. در واقع پلیس مأموریت حفظ امنیت، ایمنی و تردد‌ها را در داخل کشور بر عهده دارد، این دقیقاً مشابه همان ماموریتی است که پدافند هوایی به صورت گسترده‌تر در آسمان ایران اسلامی و خارج از مرز‌ها برعهده دارد.

وی افزود: زمانی که هواپیمای حضرت امام (ره) در بهمن ۵۷ در حال ورود به کشور بود، اولین یگان و اولین نفراتی که به حضرت امام خوش آمد گفتند نیرو‌های پدافند هوایی بودند. رادار تبریز این پیام را به خلبان مخابره کرد و خلبان هم پیام خوش‌آمد ما را به حضرت امام (ره) رساند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش درباره فعالیت‌های این نیرو در دوران دفاع مقدس گفت: پیش از آنکه نقش پدافند هوایی را در هشت سال دفاع مقدس بررسی کنیم باید درباره عراق و نیروی هوایی عراقی بررسی می‌کردیم. قبل از اینکه جنگ تحمیلی آغاز شود رژیم بعثی عراق دارای۳۵۰ فروند هواپیمای نه چندان پیشرفته بود.

وی افزود: نیرو‌های دیگر ارتش عراق هم همانند نیروی زمینی نیز چنین وضعیتی داشتند. به نحوی که استعداد نظامی عراق چندین بار در طول دوران جنگ تحمیلی بازسازی شد، زمانی که جنگ به پایان رسید تعداد هواپیما‌های رژیم صدام به ۹۵۰ فروند رسید یعنی نه تنها تعداد هواپیما‌های خود را افزایش داده بود بلکه این هواپیما‌های جدید هم از تکنولوژی روز دنیا برخوردار بودند مثل هواپیما‌های میراژ اف ۱ و میگ ۲۵.

امیر صباحی فرد در ادامه افزود: این وضعیت به نحوی رخ داد که ما در طول جنگ تحمیلی بیش از ۷۰۰ فروند از هواپیما‌های عراق را ساقط کردیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش تصریح کرد: در اندازه و تعداد پایگاه‌ها وضعیت مشابه بود به نحوی که تعداد پایگاه‌های هوایی عراق در پایان جنگ ۵ برابر شد. ما به تنهایی با رژیم عراق در حال جنگ نبودیم بلکه با ۴۳ کشور دنیا در حال نبرد بودیم.

وی به نقش پدافند هوایی در عملیات بیت‌المقدس اشاره کرد و گفت: در عملیات والفجر هشت پدافند هوایی بیش از ۷۰ فروند از جنگنده‌های دشمن را ساقط کرد و نقش بسیار مهمی در این عملیات داشت، در هر عملیاتی که رزمندگان جمهوری اسلامی ایران انجام دادند که قطعاً زیر چتر پدافند هوایی بود، عملیات بسیار درخشانی داشت و حتی در پایان جنگ ۲۵ شهید در سایت سوباشی فدای انقلاب کرد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش گفت: سایت سوباشی به قدری برای ارتش رژیم بعث عراق مهم بود که فرمانده وقت نیروی هوایی عراق اعلام کرده بود اگر خلبان‌های ما نتوانند این سایت را بمباران کنند افتخار نابودی این سایت باید برای خودم باشد.

وی ادامه داد: پدافند هوایی ارتش در طول جنگ، مأموریت کشف و شناسایی بیش از ۴۸ هزار هواپیما و بالگرد ارتش عراق را داشت که این عدد بسیار قابل توجه‌ است. در همین مدت ۸ سال جنگ، وظیفه کنترل و مدیریت بیش از ۲ میلیون هواپیما غیر نظامی را انجام داده و در این راه ۴۱۶ شهید، ۷۳۰ جانباز و ۴۳ آزاده داشتیم.

امیر صباحی فرد خاطرنشان کرد: پدافند هوایی ارتش بیش از ۲۴ هزار و ۸۶۲ حمله هواپیما‌های دشمن بعثی را متواری کرده، در کوران جنگ و در زمانی که شهر‌های ما مورد هجوم ناجوانمردانه هواپیما‌های دشمن قرار می‌گرفتند، پدافند هوایی ارتش نقش مهمی در مقابله با این اقدام دشمن داشت.

فرمانده نیروی هوایی ارتش در خصوص دلایل تشکیل و استقلال نیروی پدافند هوایی گفت: هیچ تغییر ساختاری در نیرو‌های مسلح بدون احساس نیاز ضروری تشکیل نمی‌شود، ما تجارب مختلفی در دفاع مقدس و جنگ‌های اخیر داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که پدافند هوایی اگر بخواهد همچنان کار مؤثر تأثیرگذار باشد باید ساختار مستقلی داشته باشد، بنابراین بر اساس تدابیر فرماندهی معظم کل قوا در ۱۰ شهریور ۱۳۸۷ پدافند هوایی مستقل شد.

امیر صباحی فرد به پیشرفت‌های چشمگیر پدافند هوایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد، گفت: در این سال‌ها با وجود تحریم، فشار و تهدید پدافند هوایی بیش از ۱۰۰ درصد شکوفایی و نوآوری و پیشرفت داشته است، امروز سامانه‌های راداری و کشف و شناسایی قادر هستند علاوه بر پایش آسمان ایران، می‌توانند دشمنان و تحرکات آن‌ها در منطقه و آن سوی مرز‌های کشور رصد کنند، این رادار‌ها با همکاری و کار مشترک و جهادی نیروی پدافند هوایی، وزارت دفاع و مراکز علمی تخصصی صورت گرفته است؛ ما امروز بر لبه فناوری و تجهیزات دنیا در حال حرکت هستیم و در حوزه درگیری نیز نسبت به گذشته بیش از ۱۶۰ درصد افزایش فناوری داشته‌ایم.

وی افزود: تجهیزاتی که در داخل کشور ساخته شده‌اند می‌توانند با تجهیزات روز دنیا برابری کنند ، حتی در برخی موارد هم از آن‌ها پیشرفته‌تر هستند.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش با بیان اینکه پدافند هوایی ارتش به خوبی آسمان منطقه را رصد می‌کند و همه تحرکات زیر چشم تیزبین پدافند هوایی است، تصریح کرد: امروز پدافند هوایی ارتش در دنیا حرف برای گفتن دارد و همه حرکات دشمن را زیر نظر دارد.

وی ادامه داد: هواپیما‌های دشمن چندین بار قصد تجاوز به آسمان ایران را داشتند که با سد محکم پدافند هوایی روبه رو شدند، در توقیف هواپیمای ایساف که ما آن را به درستی به زمین نشاندیم، وقتی فرمانده منطقه پدافند ما وارد هواپیما شد با صد جوان آمریکایی پوتین پوش روبه رو شد؛ در دستگیری ریگی این اقدام در شرایط و تدابیر امنیتی خاص صورت گرفت، اگر این هواپیما‌ها را ما به اشتباه می‌نشاندیم می‌دانید چه تبعاتی برای ما داشت؟ یا در دستگیری تفنگداران آمریکایی ما چندین ساعت کار طاقت فرسا با هواپیما‌های آمریکایی داشتیم ولی  آن‌ها نیت درگیری داشتند، اما وقتی قدرت پدافند هوایی ایران را مشاهده کردند مجبور به ترک منطقه شدند.

صباحی‌فرد پیشرفت ایران در حوزه جنگ الکترونیک را بسیار چشمگیر و قابل توجه دانست و گفت: امروز سامانه‌های پدافندی ما در شرایط سخت و واقعی کنترل شده و آماده بهره‌برداری هستند.

وی ادامه داد: در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین، پیشرفت هزار و ششصد درصدی داشتیم و امروز می‌توانیم بر اساس نیاز هر پرنده‌ای را تولید کنیم.

امیر صباحی فرد در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه معیشت کارکنان گفت: تلاش و اقدامات بسیار خوبی در حوزه معیشت کارکنان انجام شده هرچند همچنان نیاز به تلاش در این حوزه داریم، در بحث بازسازی پادگان‌ها نیز اقدامات بسیار قابل توجهی انجام شده و هیچ پادگانی نیست که در آن نوسازی نداشته باشیم.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش خاطر نشان کرد: این نوید را به ملت شریف ایران می‌دهیم که فرزندان شما در پدافند هوایی با دعای خیر شما تا آخرین لحظه و قطره خون خود در برابر زیاده خواهی دشمن ایستاده‌اند و از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند، همچنین به دشمنان هشدار می‌دهیم که قصد تجاوز به منافع ایران را نداشته باشند و از تجربه‌های گذشته استفاده کنند، زیرا اگر ورود آن‌ها با خودشان باشد قطعاً خروجشان از ماجرا با فرزندان ملت ایران خواهد بود.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد