×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

  در هفته‌های گذشته عناصر ائتلاف سعودی در جریان درگیری‌های نفس گیر با رزمندگان یمنی در محور شمال غرب استان مارب متحمل شکست‌های سنگینی شدند و ده‌ها کیلومتر مربع از مساحت اشغالی را از دست دادند و مجبور به عقب نشینی شدند.

نیرو‌های یمنی در جریان درگیری‌ها توانستند پایگاه مهم و راهبردی «ماس» را از سه محور محاصره و وارد این مقر استراتژیک شوند، اما عناصر ائتلاف سعودی با پشتیبانی گسترده هوایی و انجام ضد حملات جدید بار دیگر درگیری‌ها را به حومه این پایگاه کشاندند.

فرماندهان ائتلاف به خوبی می‌دانستند این پایگاه مهم از لحاظ نظامی آزاد شده محسوب می‌شود و دیر یا زود به کنترل رزمندگان یمنی در می‌آید و به همین دلیل روز‌ها قبل تجهزات نظامی را از این پایگاه خارج کرده بودند، اما این حملات را ترتیب دادند تا اندکی زمانی را برای کند کردن سرعت پیشروی‌ها بخرند.

ائتلاف سعودی دریافته بود هیچ امیدی به حفظ آخرین منطقه استراتژیک تحت تصرف در شمال غرب استان مارب نیست، اما آگاه بودند اگر این ضد حملات را انجام ندهند قادر به ترمیم خطوط دفاع در اطراف شهر مارب نیستند و رزمندگان یمنی به سرعت به سمت این شهر حرکت می‌کنند.

وحشت در اردوگاه آل سعود پس از شکست تاریخی در پایگاه «ماس» + تصاویر

با وجود تلاش‌های نیرو‌های ائتلاف سعودی برای متوقف کردن پیشروی ها، رزمندگان یمنی عملیات گسترده‌ای را از محور‌های شمال غرب، غرب، جنوب و جنوب شرق برای پاکسازی و به کنترل درآوردن پایگاه مهم و راهبردی ماس آغاز کردند.


بیشتر بخوانید

نیرو‌های یمنی حملات را از حومه پایگاه و مناطق «الصباری، غیران، وادی الجفره، کوه نخلان، کوه منامه، الضلقه، المدید و …» انجام دادند و در نهایت غروب روز جمعه (اول آذرماه) موفق شدند وارد این پایگاه بسیار مهم شوند تا راه برای ورود به شهر مارب (مهم‌ترین پایگاه ائتلاف سعودی در مرکز یمن) باز شود.

براساس اطلاعات به دست آمده، مقصد بعدی رزمندگان یمنی در این محور منطقه راهبردی «الدشوش» در شمال استان مارب خواهد بود؛ این منطقه راهبردی بر پایگاه‌های نظامی «تداوین و صحن الجن» (دروازه‌های شمالی شهر مارب) اشراف کامل دارد.

وحشت در اردوگاه آل سعود پس از شکست تاریخی در پایگاه «ماس» + تصاویر

به گفته منابع میدانی، مزدوران سعودی با وجود پشتیبانی هوایی، ارسال تجهیزات نظامی جدید و اعزام نیرو‌های کمکی (عناصر تروریستی القاعده) نتوانستند پایگاه را حفظ کنند و از محور شمالی به سمت مناطق «وادی ماس و ال ناجی» در مرکز بخش رغوان متواری شدند.

در حال حاضر، پایگاه مهم و راهبردی «ماس» از محور شمالی، غربی و جنوبی به طور کامل امن شده و نیرو‌های یمنی در محور شرقی در تلاش هستند مواضع را تثبیت کنند و نیرو‌های ائتلاف را از منطقه «وادی ماس» عقب برانند.

وحشت در اردوگاه آل سعود پس از شکست تاریخی در پایگاه «ماس» + تصاویر

پایگاه نظامی ماس آخرین و مهم‌ترین مقر ائتلاف سعودی در غرب و شمال غرب استان مارب به شمار می‌آید؛ در صورتی که نیرو‌های یمنی مواضع را در این پایگاه و مناطق حومه به طور کامل تثبیت کنند، ائتلاف برای همیشه باید با شمال غرب استان مارب خداحافظی کند.

با تثبت مواضع در پایگاه، مناطق اشغالی در شمال غرب بخش مدغل و جنوب و جنوب غرب بخش «رغوان» به صورت دومینوار آزاد خواهند شد؛ این پایگاه شهر صنعاء (پایتخت) را به شهر مارب متصل می‌کند و اصلی‌ترین خط دفاع نیرو‌های ائتلاف در غرب شهر مارب به شمار می‌آمد.

وحشت در اردوگاه آل سعود پس از شکست تاریخی در پایگاه «ماس» + تصاویر

براساس اطلاعات به دست آمده، رزمندگان یمنی همزمان با آزادسازی پایگاه ماس توانستند بخشی دیگر از جاده راهبردی «صنعاء – مارب» را به همراه مناطق جنوب شرقی بخش «مجزر»، شمال غرب بخش «مدغل» و جنوب غرب بخش «رغوان» از اشغال خارج و به کنترل دربیاورند.

نیرو‌های یمنی در روز‌های گذشته در جریان عملیات در محور شمال غرب استان مارب موفق شدند حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع از مساحت اشغالی را پاکسازی کنند و با عقب راندن عناصر ائتلاف سعودی درگیری‌ها را به مرکز بخش‌های «مدغل و رغوان» بکشانند.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد