×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۶ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

 ارتش پاکستان و دولت محلی ایالت بلوچستان این کشور روز گذشته اعلام کردند در عملیات مسلحانه پلیس و نیرو‌های ارتش این کشور “عمر شاهوزهی” ملقب به “ملاعمر بلوچی” سرکرده گروهک تروریستی “جیش‌الظلم” به هلاکت رسیده است. گروهک تروریستی جیش الظلم که کنار هم‌قطارش “انصارالشیطان” حالا درمانده و فلج شده، در سال‌های اخیر کم خسارت بر دوش مردمان سیستان و بلوچستان نگذاشته است.

جیش‌الظلم کنار انصارالشیطان اصلی‌ترین گروهک‌های تروریستی فعال در سیستان و بلوچستان هستند؛ هر دو بعد از دستگیری عبدالمالک ریگی سرکرده گروهک جندالشیطان و اختلافات به‌وجودآمده میان رهبری این گروهک، از جندالشیطان تفکیک شدند و از سال ۱۳۹۱ اعلام موجودیت کردند؛ هرچند همچنان جندالشیطان هم به فعالیت ادامه می‌دهد، اما به‌دلیل اختلافات و تفکیک در گروهک، فعالیت‌هایش نسبت به دورانی که عبدالمالک ریگی رهبر آن بود به‌شدت محدود و تقریباً صفر شده است.

فعالیت‌های تروریستی انصارالشیطان در سال‌های اخیر در منطقه جنوب سیستان و بلوچستان و به‌ویژه چابهار متمرکز بوده است؛ این گروهک که با اهمیت ملی و بین‌المللی چابهار سعی داشت این بندر راهبردی را ناامن نشان دهد، در سال‌های اخیر به‌ویژه در سال ۹۷ دست به اقدامات کوری زده است.

از حمله‌های کور به چابهار تا هلاکت سرکرده‌

تقریباً سه سال قبل یعنی خرداد ۹۶، گروهک انصارالشیطان قصد عملیات تروریستی در چابهار درست یک هفته قبل از برگزاری رویداد بین‌المللی کشتی جام یادگار امام (ره) و تقریباً ۶ ماه قبل از افتتاح رسمی بندر بین‌المللی شهید بهشتی را داشت؛ با اشراف اطلاعاتی و امنیتی سربازان گمنام امام زمان (عج) خانه تیمی این گروهک عصر ۲۴ خرداد ۹۶ مورد حمله سربازان گمنام قرار گرفت؛ در این عملیات پنج نفر از تروریست‌های انصارالشیطان دستگیر شدند و دو نفر به هلاکت رسیدند؛ شهید “حسن عشوری” اولین شهید وزارت اطلاعات در درگیری با تروریست‌ها نیز در این عملیات تقدیم شد.

پس از این عملیات، ۲۹ خرداد ماه ۹۶ در عملیات قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در ارتفاعات شهرستان قصرقند در جنوب سیستان و بلوچستان، جلیل قنبرزهی سرکرده این گروهک تروریستی به همراه چهار نفر از معاونان و عوامل این گروهک به هلاکت رسیدند و سپاه تصاویر عملیات و جسد آن‌ها را منتشر کرد. به‌خلاف آنچه تروریست‌ها می‌خواستند رویداد بین‌المللی و افتتاح رسمی بندر بین‌المللی شهید بهشتی با حضور رئیس جمهور و مقامات تعدادی از کشور‌های جهان بدون تأخیر برگزار شد.

تروریست‌ها ناامید از ناامن جلوه دادن چابهار، این‌بار با برنامه‌ای فراگیرتر ۱۵ روز قبل از برگزاری کمیته پیگیری موافقتنامه چابهار و همچنین اجرای قرارداد موقت پورت اپراتوری هندی‌ها، در سال ۹۷ به چابهار حمله کردند. ۱۵ آذرماه ۹۷ خودروی وانت انتحاری قصد ورود به مقر فرماندهی انتظامی چابهار را داشت که پس از مقاومت نیروی دژبانی، خود را به ورودی فرماندهی زد و منفجر شد؛ در این عملیات دو نفر از نیرو‌های دژبانی شهید شدند و ۴۲ نظامی و غیرنظامی مجروح؛ از میان مجروحان، ۱۰ نفر نظامی بودند و ۳۲ نفر شهروند عادی که ۲۸ نفر بلافاصله پس از مداوای سطحی مرخص شدند و ۸ نفر تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

 

پس از نشست هماهنگی سه کشور موافقتنامه سه جانبه ایران، هند و افغانستان موسوم به موافقتنامه چابهار که در آبان ماه ۹۷ با حضور هیئت‌های سیاسی ــ اقتصادی به‌سرپرستی معاون وزیر خارجه هند، معاون وزیر حمل ونقل افغانستان و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران در تهران برگزار شد، مقرر شد کمیته پیگیری این نشست دی ماه سال ۹۷ در چابهار برگزار شود. تروریست‌ها با هدف ناامن جلوه دادن چابهار، درست ۱۵ روز قبل از این رویداد مهم بین‌المللی به چابهار حمله کردند، با این همه مانند قبل، رویداد‌ها طبق برنامه زمان‌بندی‌شده، برگزار شد.

از حمله به خودرو‌های رزمندگان تا کارگذاشتن بمب‌های صوتی در زاهدان

گروهک تروریستی جیش‌الظلم نیز که به‌نظر می‌رسد حوزه فعالیتش را بر مناطق مرکزی و شمالی استان متمرکز کرده و جنوب را به هم‌قطارش در انصارالشیطان واگذار کرده در سال ۹۷ همانند گروهک هم‌قطارش به‌شدت پرکار بود و دست به عملیات‌های مختلف و کوری زد.

آخرین عملیات کور این گروهک، حمله به سه خودروی نیرو‌های سپاه در بخش کورین زاهدان بود که ۱۰ تیر امسال اتفاق افتاد؛ پس از این حمله هرچند گروهک از اسارت و شهید شدن تعداد زیادی در حمله‌اش خبر داد، اما نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تکذیب خبر اسارت و شهادت نیرو‌ها اعلام کرد: سه خودروی سپاه در بخش کورین در حال گشت‌زنی بودند که با بمب‌های کنار جاده‌ای برخورد کردند، یکی از آن‌ها را خنثی کردند و دومی منفجر شد و یکی از فرماندهان محلی منطقه دچار جراحت شد.

قبل از این عملیات کور عمده عملیات‌های مهم جیش‌الظلم مانند همقطارش، انصار‌الشیطان، به سال ۹۷ برمی‌گردد؛ ۲۵ بهمن ۹۷ درست دوماه بعد از عملیات حمله به مقر فرماندهی انتظامی چابهار که توسط هم‌قطارش انصارالشیطان انجام شد، جیش‌الظلم به اتوبوس حامل رزمندگان سپاه در محور خاش ــ زاهدان در ۶۵ کیلومتری زاهدان حمله کرد و ۲۷ نفر را به شهادت رساند و ۱۳ نفر را زخمی کرد.

۹ بهمن ۹۷ هم این گروهک با کار گذاشتن بمب‌های صوتی در بلوار بعثت زاهدان موجب مجروح شدن چند تن شد، هم‌چنین ۱۳ بهمن ۹۷ این گروهک با حمله مسلحانه به ناحیه مقاومت بسیج شهرستان نیکشهر یکی از رزمندگان سپاه را شهید و ۵ نفر را مجروح کرد.

سال ۹۷ و ۹۶ که این گروهک‌ها به‌شدت فعال بودند تقریباً سالی پرخبر برای سیستان و بلوچستان بود؛ از افتتاح طرح‌های بزرگ بین‌المللی نظیر بندر شهید بهشتی چابهار و آغاز طرح‌های مهم محرومیت‌زدایی تا حضور و رفت‌وآمد‌های بین‌المللی هیئت‌های خارجی و سرمایه‌گذاران هندی و افغانستانی در چابهار و استان؛ مهم‌ترین برنامه سال ۹۷ اجلاس بین‌المللی روز چابهار با حضور ۳۵ کشور جهان در چابهار بود که بدون وقفه و دقیقاً طبق زمان‌بندی و با حضور همه مدعوین برگزار شد.

البته هرچند گروهک جیش‌الظلم در اوایل فعالیتش در سال ۹۲ هم فعالیت‌هایی از جمله حمله به پاسگاه مرزی در سراوان و اسارت مرزبانان ایرانی را در کارنامه سیاه خود دارد، اما اصلی‌ترین و عمده‌ترین فعالیت‌هایش در سال ۹۷ اتفاق افتاده است که هرچند هم وغمش را برای ناامن جلوه دادن سیستان و بلوچستان گذاشته، اما هیچ‌یک از حمله‌هایش با تأخیر در برنامه‌ها و زمان‌بندی‌های استان روبه‌رو نشده و خللی در روند کار‌ها نگذاشته است.

در سال‌های اخیر هم هرچند این دو گروهک میراث عبدالمالک ریگی به عملیات‌هایی دست زدند، اما با هوشیاری اطلاعاتی و امنیتی نیرو‌های امنیتی، تعداد و خسارت‌های حمله هایشان بسیار کمتر از زمانی است که زیر چتر رهبری واحد ریگی و جندالشیطان بودند؛ همچنین تقریباً عمده عملیات‌های از پیش طراحی‌شده این دو گروهک نیز با هوشیاری سربازان و پاسداران گمنام امام زمان (عج) شناسایی و قبل از انجام با شکست مواجه شده است.

حالا با به هلاک رسیدن سرکرده جیش‌الظلم با توجه به اینکه مهم‌ترین دلیل منفک شدن گروهک واحد جندالشیطان اختلاف به‌وجودآمده بر سر رهبری گروهک بعد از دستگیری و اعدام عبدالمالک ریگی در ایران بود به‌نظر می‌رسد اختلافات سر رهبری این دو گروهک انشعاب‌یافته هم دوباره بروز کند و با توجه به آنکه سرکرده هر دو گروهک انصارالشیطان و جیش‌الظلم به هلاکت رسیدند و عملیات‌هایشان هم در سال‌های گذشته توفیقی نداشته است این گروهک‌ها عملاً از صحنه بازی حامی‌های بین‌المللی‌شان حذف شوند.

منبع تسنیم

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد