×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

رفیق حریری

 یک مسئول ارشد لبنانی٬ اطلاعاتی محرمانه و مهم که توسط یکی از اعضای کمیته تحقیقات بین‌المللی درباره عملیات ترور رفیق حریری به وی منتقل شده بود را افشا کرد. طبق این اطلاعات٬ کمیته مذکور توانسته عاملان اصلی جنایت ترور نخست‌وزیر اسبق لبنان را کشف کند٬ ضمن اینکه فشارهای آمریکایی و سعودی موجب تحریف روند تحقیقات شده است.

روزنامه الوطن سوریه به نقل از این مسئول لبنانی نوشت که ریاض و واشنگتن فشار زیادی برای عقب‌نشینی متهمان از اظهاراتشان که در رسانه‌ها معروف به گروه ۱۳ هستند، وارد کردند. 

مسئول مذکور لبنانی تاکید کرد که عضو مذکور کمیته تحقیقات بین‌المللی نقشه‌ای را در اختیار وی قرار داده که چگونگی اجرای عملیات ترور و استقرار نفوذی‌ها در مناطق مختلف را نشان داده و حتی مشخص می‌کند که راننده ماشین ژاپنی که در این عملیات از آن استفاده شد٬ از عملیات ترور خبر نداشته است.

درباره دلایل ترور رفیق حریری٬ کمیته مذکور اظهار داشت که وی اجازه ورود گروه های سلفی افراط‌گرا به لبنان بنا بر درخواست شاهزاده بندربن سلطان با هدف ترور «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان٬ را نپذیرفته بود. رفیق حریری این درخواست شاهزاده سعودی را رد کرده و آن را فتنه‌انگیزی مذهبی در خدمت منافع رژیم صهیونیستی قلمداد کرده بود.

بنابراین بندربن سلطان نقشه خود را تغییر داده و در هماهنگی با اطلاعات رژیم صهیونیستی برای اجرای یک طرح جایگزین از طریق ترور رفیق حریری اقدام کرد. سرانجام این نقشه توسط یک گروه افراطی به اجرا درآمد و شماری از اعضای این گروه دستگیر شدند. در آن زمان  «وسام حسن» رئیس وقت شعبه اطلاعات لبنان یکی از اعضای متهم در این جنایت را به نام «خالد طه» که درواقع فرمانده این گروه بود با هدف سرپوش گذاشتن بر عامل اصلی جنایت و تحریف روند تحقیقات فراری داد.

مسئول ارشد لبنانی در ادامه افشاگری‌های خود گفت: برخی اطلاعات ناموثق نشان می‌دهد که طه ترور و در بیروت دفن شده و دنیل بیلمار٬ قاضی بین المللی  از این موضوع آگاه است.

سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و عربستان با استفاده از پول و نفوذی که در لبنان داشتند تلاش زیادی برای پنهان کردن شواهد و مدارک و تحریف تحقیقات در این زمینه کردند؛ ضمن اینکه وسام حسن مسئول جعل شاهدان با هماهنگی بندر بن سلطان بود و این چیزی است که بسیاری از مسئولان لبنانی و شماری از شاهدان واقعی ماجرا که اسرار زیادی از سازوکار آنها برای متهم کردن سوریه در ترور رفیق حریری را فاش کردند٬ می‌گویند.

اما منبع مذکور لبنانی تصریح کرد که در آن زمان قاضی بیلمار از فشارها و اقدامات سرویس‌های امنیتی آمریکا و عربستان و نیز سازوکار آنها برای تحریف اعترافات متهمان آگاه شده و اعلام کرد که اقدامات جدیدی برای بازگرداندن روند تحقیقات به سوی حقیقت طبق استانداردهای جهانی انجام می‌دهد. همانطور که گفته می‌شود «ملک عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سابق سعودی تصمیم گرفت تا بندربن سلطان را ضمن ابقای وی در سمتش٬ از همه ماموریت‌ها و وظایفش عزل کند تا از ظن و گمان‌های بیشتر درباره نقش او در ترور رفیق حریری و نیز ایجاد تفرقه و دو دستگی در عربستان جلوگیری شود.

در این میان منابع ارشد صهیونیست به مطبوعات اعلام کردند که برخی از نام هایی که دنیل بلمار در عربستان به آنها رسیده٬ طبق گفته تحلیلگران همانند بمب‌های سنگینی هستند که توسط مقامات سعودی خنثی شده‌اند (نام آنها را پنهان می‌کنند).

وبسایت صهیونیستی فیلکا در این زمینه اشاره کرد که بندر بن سلطان و  سلمان بن سلطان و فرمانده ایستگاه اطلاعاتی عربستان در بیروت بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ به منظور پاسخ به سوالات مربوط به اختلافات میان دو جریان منتسب به ملک عبدالله و سلطان بن عبدالعزیز٬ ولیعهد وقت سعودی و نقش رفیق حریری در این میان مورد تحقیق قرار گرفتند.

به نوشته وبسایت مذکور صهیونیستی٬ سلطان بن عبدالعزیز٬ رفیق حریری را متهم به سرقت اموال ملک فهد٬ پادشاه اسبق عربستان و استفاده از روابط خود برای تقویت عبدالله در این کشور کرده و روابط بدی با وی داشت. طبق اطلاعات منابع در گزارش نهایی٬ عربستان سعودی را مسئول انفجار در کاروان حریری خواهد دانست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد