×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۶ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

موافقت مسئولان بهداشتی با بازگشایی مدارس/ اخذ رضایت نامه برای حضور دانش آموزان موضوعیتی ندارد

  محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش در بخش خبری ساعت ۱۸:۳۰ شبکه خبر درباره بازگشایی مدارس بیان کرد: تصمیم‌ها از قبل معلوم بود که سال تحصیلی از ۱۵ شهریور آغاز می‌شود و طبق جلسات با وزارت بهداشت، آنها نظرشان این بود که تقسیم بندی مناطق به سفید، زرد و قرمز  تصمیم چندان مناسبی نیست و فاصله میان این وضعیت ها تفاوت چندان ندارد.   

او ادامه داد: توصیه این است که در همه مناطق کشور یک دستورالعمل برگزار شود و تجربه محرم مزید بر علت شد که نگاه به  همه مناطق یکسان شود و یک دستور العمل سخت‌گیرانه را اعلام و اعمال کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر دستورالعمل‌ها رعایت شود، برگزاری حضوری کلاس‌ها اشکالی ندارد و طبق این دستورالعمل فاصله گذاری یک متر، زمان برگزاری هر کلاس حداکثر ۳۵ دقیقه باشد و دانش‌ آموزان در ساعات مختلف در کلاس‌ها باشند که اجتماع ایجاد نشود، بر شست و شوی دست‌ها و آماده بودن سرویس ها هم تاکید شده است که آن را به مناطق اعلام کردیم.

حاجی میرزایی بیان کرد: سه شنبه و‌ چهارشنبه جلسات پیوسته‌ای داشتیم و بر ضرورت آموزش حضوری متمرکز بودیم علاوه بر آن نمی‌توانستیم آموزش را تعطیل کنیم و اولویت ما هم با آموزش حضوری بود پس برای آن برنامه‌ریزی کردیم. 

او ادامه داد: سال گذشته دو سوم محتوای آموزشی را طی کرده بودیم، اما امسال که می‌خواهیم سال تحصیلی را آغاز کنیم تا معلم و دانش آموز باید همدیگر را بشناسند و اگر شرایط سخت‌تر شد، امکانات و شرایط لازم وجود داشته باشد.

خانواده ها از آموزش خانگی تا حد ممکن اجتناب کنند

حاجی‌میرزایی بیان کرد: هرجایی که تعداد دانش آموزان اجازه اجرای دستورالعمل می‌دهد، آموزش حضوری است و اگر باید در هر کلاس فاصله یک متری بین دانش آموزان باشد، گروه بندی انجام خواهد شد؛ نکته بعدی این است که بالاخره باید به متخصصان خودمان اعتماد کنیم و دستورالعمل را محترم بشماریم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هیچ چیزی جایگزین مدرسه نیست و مهارت های آموزشی در این فضا تقویت می شود، گفت: از خانواده ها درخواست می کنم از  آموزش خانگی دوری کنند و پیش از این تصمیم با شرایط مدرسه آشنا شده و با هماهنگی آن روند آموزش دانش آموز را دنبال کنند.

او  گفت: خانواده‌ها ممکن است نگرانی داشته باشند و آن را به حق می‌دانیم ما هم به همان میزان نگران سلامتی بچه‌ها هستیم، اظهار کرد: امسال بدون مشارکت و همکاری خانواده‌ها قادر نخواهیم بود سال تحصیلی را پیش ببریم.

موافقت وزیر بهداشت و فرمانده مدیریت کرونا تهران با بازگشایی مدارس

حاجی‌میرزایی بیان کرد: اتفاقی که الان افتاده این بوده که دستورالعمل تغییر کرده است و اصل بر آموزش حضوری است، ضمن آنکه اجرای قرمز و زرد و سفید دائم در حال نوسان است و  اجرای این دستورالعمل موجب حیرت بیشتر می‌شد، اما الان کار قطعی است و اصل بر حضور است.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه بازگشایی  مصوبه ستاد کرونا نبود اما با آن مغایرت هم نداشت، تصریح کرد: وزیر بهداشت با این تصمیم آموزش حضوری موافق بود و نظرستاد را اجابت کردیم همچنین دستورالعمل بهداشتی را وزارت بهداشت تهیه کرده است؛ ما هم موظف هستیم تابع نظر نهاد‌های رسمی باشیم.

او درباره نظرمخالف فرمانده مدیریت کرونا تهران با بازگشایی مدارس گفت: جلسه جداگانه با ستاد استانی برگزار نکردیم اما در جلسه با وزارت بهداشت ایشان حضور داشتند و با تصمیم بازگشایی موافق بودند؛ اگر هم اظهار نظری درباره مخالفت از سوی آقای زالی مطرح می‌شود احتمالا مربوط به قبل از این تصمیم است.

حاجی‌میرزایی به برگزاری  امتحانات نهایی و  جبرانی شهریور اشاره کرد و گفت: در حین این امتحانات خوشبختانه مشکلی برای دانش آموزان پیش نیامد و داوری ما برای بچه هایمان داوری دقیق نیست.

وزیر آموزش و پرورش گفت: با پدیده‌ای رو به رو هستیم که پایانی برای آن معلوم نیست پس باید بتوانیم در عین حال که به زندگی خودمان اهمیت می‌دهیم دستورالعمل ها را هم رعایت کنیم.

اگر نیاز باشد در تصمیم فعلی تجدید نظر می‌کنیم

او بیان کرد: مطالعات متعددی نشان داده است که فاصله طولانی معلم با مدرسه موجب بروز فشارهای عصبی در دانش آموزان و آثار مخرب در آنها می‌شود پس در مجموعه این‌ها باید جریان آموزش را شکل دهیم و اگر با شرایطی مواجه شویم که نیاز به تجدید نظر در تصمیم فعلی باشد، آن را اعمال خواهیم کرد.

حاجی‌میرزایی گفت: هفته اول فرصت می‌دهیم که خانواده و دانش‌ آموزان شرایط را ببینند  البته که هر برنامه با مشارکت خانواده ها باید باشد در ضمن باید یاد بگیریم  که آموزش ها جریان داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: صادقانه عرض کنم که نگران بچه‌ها هستیم و هر زمان دستورالعمل‌ها به ما بگوید تعطیلی قطعی خواهیم داشت.

اخذ رضایت نامه از والدین فضاسازی رسانه ای است

او دریافت اخذ رضایت‌نامه برخی مدارس از اولیای دانش آموزان و مواردی از این قبیل بیان کرد: دریافت رضایت نامه قطعا درست نیست و این‌ها فضاسازی‌های رسانه‌ای است و حتی اگر اولیایی رضایت نامه برای حضور فرزندش امضا کرده باشد،  وجاهت قانونی ندارد و اندک مدارسی هم که این اقدام را در نظر گرفتند کار اشتباهی انجام دادند و با آن برخورد می‌کنیم ضمن اینکه برخی می‌خواهند مدارس برگزار نشود و فضاسازی می‌کنند. 

وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر جایی دستورالعمل رعایت نشود مدیران مدارس ضامن هستند به انجمن اولیا و مربیان هم گفتیم که نظارت بکنند و همه تلاش این است که کار را به طور جدی انجام دهیم.

او با بیان اینکه در چهارچوب دستورالعمل‌ها مدارس بازگشایی خواهد شد، گفت: اگر دانش آموزی  در خانواده بیمار کرونایی داشته باشد نباید به مدرسه بیاید، حتی اگر  دانش‌آموزان علائمی از کرونا یا سرماخوردگی داشته باشند، تا هر زمان که بهبودی حاصل شود، نیاز به حضور فیزیکی نیست.

چرا دانشگاه ‌ها مجازی شد؟

حاجی‌میرزایی بیان کرد: دانشگاه ها عذری دارند و موضوع این است همه دانشجوها در یک شهر زندگی نمی‌کنند و نیاز به خوابگاه دارند اما در مدارس این شرایط را نداریم و چهارچوب در نظر گرفته شده را محترم شمرده و اجرا می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره اینکه ستاد کرونا نماز جمعه را برگزار نمی‌کند اما مدارس به صورت حضوری است، گفت: شرایط برگزاری کلاس ۱۰ نفره با اجتماعی هزاران نفره متفاوت است.

او درباره رعایت نکات بهداشتی به ویژه از نظر سرویس بهداشتی مدارس بیان کرد:  تابستان فرصت تعمیر سرویس‌های بهداشتی را داشتیم همچنین ۱۳۰ میلیارد تومان به استان‌ها ابلاغ و در اختیار مدارس قرار گرفت تا برای تجهیز سرویس بهداشتی اقدامات لازم را انجام دهند حتی اگر نیاز باشد، مبالغ بیشتر اختصاص می دهیم.

حاجی ‌میرزایی بیان کرد: بوفه مدارس تعطیل است، ساعت مدرسه خیلی کوتاه شده است و زنگ ۷۵ دقیقه‌ای به ۳۵ دقیقه کاهش یافته و زمان حضور دانش‌آموزان از ساعت ۸ تا ۱۰ است.

او ادامه داد: ۶۲ درصد مدارس زیر ۱۰۰ دانش‌آموز دارند و مدارس دوشیفته تعدادشان اندک است اگر لازم باشد مدارس را سه نوبت می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره غربالگری معلمان گفت: معلمان غربالگری مجزا نمی‌شوند اما گفتیم که اگر مبتلا به کرونا هستند به مدرسه نیایند تا سلامتی حاصل شود.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد