×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۸ مرداد - ۱۴۰۰  
true
false

“تا به امروز، در ادوار مختلف انتخابات بی‌نظری و بی‌طرفی رهبری و شورای نگهبان ترویج شده است. اما، چینش نامزدها و ردّفتنه‌جویی دوباره حجاریان/نظام در انتخابات بی‌طرف نیست! صلاحیت افرادی که اساساً گمان حذف‌شان نمی‌رفت، نشان داد: گر بگویم که مرا با تو سر و کاری نیست/در و دیوار گواهی بدهد کاری هست! به عبارت دیگر، اگر در گزاره بی‌طرفی صرفاً حین برگزاری انتخابات و یا پس از آن تشکیک می‌شد، این‌بار پیش از انتخابات چنین باوری در افکار عمومی به‌وجود آمده است.”[+]

 

*قبل از هرچیز بایستی بین ادعای به وجود آمدن یک باور در افکار عمومی با آنچه آقای حجاریان دوست دارد در ذهن افکار عمومی بوجود بیاید تفکیک قائل شد.

زیرا ساختاریابی یک باور در ذهن افکار عمومی نشانه‌هایی دارد که در فقره دخالت نظام در انتخابات؛ نشانه‌های آن دیده نمی‌شود و واکنش‌های مردم در سمت و سویی نیست که چنین نتیجه‌ای از آن مستفاد شود.

و اما آنچه که سعید حجاریان اصرار به القای آن دارد…

انتخابات ۱۴۰۰ و دولت سیزدهم نیز به مثابه تمام انتخابات‌های گذشته است و هیچ اتفاق خاصی در قبل و حین وقوع فرایندهای آن رخ نداده است.

ابتنای اصلاح‌طلبان برای بیان ادعاهایی نظیر آنچه که در نوشتار حجاریان خواندیم نیز صرفا اعتراض به ردّ صلاحیت نامزدهای بدسابقه و یا فاقد صلاحیت اصلاح‌طلبان در شورای نگهبان است.

امری که حجاریان می‌کوشد آنرا چینش انتخابات از سوی نهادهای کلان نظام بنامد!

این در حالی است که این افراد بصورتی خیلی ساده و واضح دارای صلاحیت نبودند و افتضاح “پروژه معرفی عامدانه نامزدهای غیر ممکن”! (که آقای حجاریان بهتر از هر کسی در جریان آن هست!) به حدی بود که حتی کسانی از چهره‌های تندرو جریان اصلاحات نیز قبل از ثبت نام‌ها تأکید می‌کردند که نباید رجال دارای سوء سابقه را به شورای نگهبان معرفی کرد. [۴]

آیا اکنون ردّ صلاحیت این افراد بایستی به مهندسی انتخابات و تلاش برای چینش نامزدها تعبیر شود!؟

خاصّه اینکه این جریان اصلاحات است که بایستی در موضع پاسخگویی قرار گیرد که چرا انتخابات را با عرصه “منازعه اشرار” اشتباه گرفته و از معرفی رجال نجیب دارای صلاحیت و یا چهره‌های جوان و متخصص به این عرصه امتناع کرده است!؟

بیان این نکته هم البته ضروریست که اینهمه جزع و فزع آقای حجاریان و دوستان ایشان در قبال پست ریاست جمهوری که آقایان معتقدند مسلوب‌الاختیار است! به هیچ وجه منطقی نیست و مردم عملا با یک پارادوکس بزرگ از سوی این رجال مواجه شده‌اند…

گفتنیست، حجاریان ماه‌ها قبل نیز در جریان یک تحلیل تأکید کرد که ممکن است در ایام انتخابات ۱۴۰۰ شاهد اغتشاش خیابانی باشیم.

 

***

۱_ https://etemadonline.com/content/493078

۲_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1512214

۳_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1511777

۴_ mshrgh.ir/1207940

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true