×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

      دوشنبه - ۲۵ دی ۱۳۹۶      12036      1562 بازدید  

دفتر رئیس‌جمهور ضمن تکذیب انتساب این جمله به رییس‌جمهور که “امام زمان(عج) هم قابل نقد است”، تأکید کرد: باور و اعتقاد به عصمت انبیاء و ائمه معصومین(ع) از مسلمات قطعی تشیع است.

rouhani

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم،  دفتر حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در واکنش به برخی حاشیه‌سازی‌ها پیرامون سخنرانی رییس‌جمهور در دیدار وزیر و مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی، ضمن تکذیب انتساب این جمله به رییس جمهور که “امام زمان(عج) هم قابل نقد است”، تأکید کرد: باور و اعتقاد به عصمت انبیاء و ائمه معصومین(ع) از مسلمات قطعی تشیع است.

در این اطلاعیه از اصحاب رسانه، سیاسیون، تریبون‌داران، خطبا و خصوصاً علمای ارجمند و فضلای محترم درخواست شده تا پیش از آنکه مطالب تحریف‌شده و بعضاً هدفمند برخی چهره‌های سیاسی در رسانه‌ها را ملاک قضاوت و نقد قرار دهند؛ به اصل جملات بیان‌شده از سوی رئیس جمهور رجوع کنند.

متن اطلاعیه دفتر رییس جمهور که روز دوشنبه منتشر شد، به این شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

در پی برخی حاشیه‌سازی‌ها پیرامون سخنرانی ریاست محترم جمهوری در دیدار وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی (مورخ ۱۸ دی ماه سال ۹۶) به‌اطلاع می‌رساند: مطالبی همچون «قابل نقد بودن معصومین علیهم السلام» که با تقطیع و تحریف هدفمند جملات رئیس‌جمهور، ابتدائاً از سوی یک چهره سیاسی بیان شد و متأسفانه زمینه‌ساز قضاوت و موضع‌گیری گروهی از رسانه‌ها، اشخاص و برخی تشکل‌های حوزوی گردید؛ کاملاً کذب است و از جمله، به هیچ عنوان عبارت “امام زمان(عج) هم قابل نقد است” نه در سخنان ایشان وجود داشته و نه از آن قابل استنباط می‌باشد. بدیهی است باور و اعتقاد به عصمت انبیاء و معصومین علیهم السلام از مسلمات قطعی مذهب تشیع است.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در بخشی از سخنرانی مورد نظر (که متن و فیلم کامل آن نیز در پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری منتشر شده و موجود است) به‌وضوح از ضرورت تحمل نقد در حکومت سخن می‌گویند و به‌عنوان شاهد مثال تأکید می‌کنند که حتی در دوره حکومت معصومین علیهم السلام هم آن بزرگواران به مردم اجازه می‌دادند نظرات و نقدهای خود را مطرح کنند.

این نکته بیانگر سعه صدر، بزرگواری و تحمل در مشی حکمرانی معصومین و پذیرش نقد مردم و اظهارنظر آنها نسبت به اجزای حاکمیت و نه معصوم(ع) است. این جملات علاوه بر اینکه قرائن تاریخی، فقهی و کلامی بسیاری دارد، به‌معنای قابل نقد بودن معصومین(ع) نبوده و این‌گونه نیز قابل استنباط نیست.

از اصحاب رسانه، سیاسیون، تریبون‌داران، خطبا و خصوصاً علمای ارجمند و فضلای محترم حوزوی انتظار می‌رود پیش از آنکه مطالب تحریف‌شده و بعضاً هدفمند برخی چهره‌های سیاسی در رسانه‌ها را ملاک قضاوت و نقد قرار دهند؛ به اصل جملات بیان‌شده از سوی رئیس جمهور (که به‌راحتی از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری president.ir در دسترس است) رجوع فرمایند که پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) فرمود: «انّی بعثت لاتمّم مکارم الاخلاق».

به گزارش تسنیم، تکذیبیه دفتر رئیس‌جمهور درحالی است که مرور چندباره فیلم اظهارات روحانی، مضمونی غیر از آنچه را از سخنان ایشان برداشت شده بود به ذهن متبادر نمی‌کند.