×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۶ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

حنیف غفاری کارشناس مسائل بین الملل ، درباره اظهارات اخیر محمد جواد ظریف وزیر سابق امور خارجه کشورمان پیرامون برجام، گفت: آقای ظریف در توضیحات اخیر خود اعلام کرد که واژه تعلیق مربوط به ضمیمه برجام و تحریم‌های اتحادیه اروپا بوده است. یعنی قرار شد ابتدا تحریم‌ها تعلیق و سپس لغو شود. اما از ابتدای مذاکرات برجام ما چیزی به نام تعلیق تحریم‌ها یا به تاخیر انداختن اعمال تحریم‌ها را نداشتیم.

وی افزود: از همان ابتدا بحث نابود کردن یا از بین بردن تحریم‌ها مطرح بوده است، بنابراین حتی اگر بحث تعلیق در ضمائم برجام هم آمده باشد قطعا اهداف تیم مذاکره کننده که توسط نظام هم مشخص شده بود را نفی یا نقض می‌کند.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: چنانچه که در ادامه هم دیدیم که مبنای عملکرد آمریکا و اتحادیه اروپا بر مبنای تعلیق بود نه بر مبنای لغو تحریم ها، به این سبب که شاهد بودیم که هندسه تحریم‌ها باقی ماند و تحریم‌های یک جانبه آمریکا بلافاصله برگشت و بعد از آن هم شاهد بودیم که اروپا توانست تحریم‌ها را عملا به نوعی علیه ما اعمال کند بنابراین در اینجا واژه تعلیق با وجود اینکه در ضمائم برجام آمده است در نقض عهد برجام کاملا مشخص و مشهود بوده است.

غفاری با اشاره به اینکه برخی می‌گویند که آقای ظریف متن برجام را نخوانده است، تصریح کرد: این چنین نیست که برخی می‌گویند که آقای ظریف متن برجام را نخوانده است، این موضوع چند ماه قبل هم مطرح شده بود و وزیر سابق امور خارجه کشورمان هم اشاره کرده بود نسبت به اینکه در ضمائم برجام و در قبال تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا وضع کرده بود واژه تعلیق آمده است.

وى با اشاره به تحریم هاى ایران، اظهار کرد: ما چند تحریم داشتیم؛ تحریم‌های چند جانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد، تحریم ی جانبه آمریکا و تحریم اتحادیه اروپا. آقای ظریف گفته بود که واژه تعلیق در قبال تحریم‌های اتحادیه اروپا و در بخش ضمائم آمده است و ظریف هم آن را مطالعه کرده بود، اما مسئله‌ای که وجود داشته و انتقادی که به آقای ظریف وارد است این است که ایشان می‌دانند حدود و ثغور مسئله «تعیلق» و با حدود، ثغور و مصادیق واژه «لغو» کاملا متفاوت و متضاد است .

غفاری اظهار کرد: متاسفانه ما این را دیدیم که حتی در کمیته مشترک برجام حتی در دوران اوباما وقتی ایران نسبت به عدم لغو تحریم‌ها اعتراض کرد و در عمل شاهد بودیم که در نهایت به همان واژه تعلیقی که در ضمائم آمده بود استناد شده بود.


بیشتر بخوانید


این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به درستى یا نادرستى انتقادات وارد شده به ظریف، گفت: از این بابت که گفته می‌شود ظریف متن برجام را نخوانده است و ناآگاهانه بحث تعلیق در متن این توافقنامه به کار رفته است این انتقادات اشتباه است. اما از این بابت که ظریف آگاهانه نباید استفاده از کلید واژه تعلیق را حتی در ضمائم می‌پذیرفت، بحث انتقادات به ظریف درست است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه سابق کشورمان چند سال پس از امضای برجام، دیشب در گفت‌وگویی عمومی اعتراف کرد  “واژه تعلیق چندبار در برجام آمده، اما مذاکره‌کننده برجام به او اطلاع نداده است.”

آنچه این اعتراف را در فضای رسانه‌ای کشور جنجالی کرد، این بود که ظریف سال ۹۴ هنگام تصویب برجام در مجلس به نمایندگان اعلام کرده بود که با امضای برجام، تحریم‌ها لغو می‌شوند و چیزی به نام تعلیق در برجام وجود ندارد.

محمدجواد ظریف اخیرا در گفت‌وگویی نیز گفته بود که واژه تعلیق در ضمائم برجام وجود دارد و نه خود متن برجام.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد