×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۹ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

yemen.jpg

 از شمال غرب استان مارب خبر می رسد، حملات گسترده و همه جانبه علیه عناصر ائتلاف سعودی در جریان است و پیشروی رزمندگان یمنی برای رسیدن به پایگاه مهم و راهبردی «ماس» ادامه دارد و عملیات به لحظات حساسی رسیده است.

یک منبع میدانی که تحولات را در استان مارب (قلب یمن) از نزدیک دنبال می کند در گفت وگو با مشرق اعلام کرد: رزمندگان در محور جنوب شرقی پایگاه ماس (شمال غرب بخش مدغل) موفق شدند سه راه مهم «دومان» را به طور کامل از اشغال خارج و پاکسازی کنند.

این منبع میدانی با بیان این که نیروهای یمنی با این پیشروی جدید خود را به فاصله ای کمتر از ۳ کیلومتری پایگاه ماس رساندند، گفت: سه راه راهبردی «دومان» دروازه جنوب شرقی پایگاه ماس محسوب می شود و همچنین جاده «صنعاء – مارب» از این محور می گذرد.
 

اعلام الحربی

به گفته این منبع میدانی عملیات برای آزادسازی این سه راهی از حومه مناطق «نیعه العلیا و نیعه السفلی» صورت گرفت و حالا رزمندگان یمنی مستقر در این محور دو مسیر برای پیشروی به سمت پایگاه نظامی «ماس» پیش روی خود دارند.

وی افزود: رزمندگان یمنی می توانند از سه راهی «دومان» به سمت محور شمال غرب حرکت کنند و با پیشروی ۳ کیلومتری خود را به پایگاه «ماس» برسانند و تیر خلاص را به ائتلاف سعودی شلیک کنند که این راهبرد پاکسازی مناطق اشغالی جنوب پایگاه از جمله «قاع الحمراء و …» را به دنبال خواهد داشت.

این منبع میدانی تصریح کرد: نیروهای یمنی در حالت دوم هم می توانند از سه راهی دومان به سمت محور غربی و جاده « N۵» یا همان صنعاء – مارب که از جنوب پایگاه ماس می گذرد، پیشروی کنند و خود را به رزمندگان مستقر در محور جنوب غرب پایگاه ماس برسانند.

وی افزود: در چنین شرایطی مناطق جنوبی پایگاه ماس (شمال غرب بخش مدغل) پاکسازی و امن خواهند شد و این پایگاه از محورهای جنوب، شرق و غرب به طور کامل محاصره می شود و عناصر ائتلاف سعودی فقط می توانند از محور شمالی جان خود را نجات دهند و متواری شوند.
 

براساس اطلاعات به دست آمده، رزمندگان یمنی در جریان عملیات پاکسازی مناطق حومه پایگاه نظامی ماس، دهها تن از عناصر ائتلاف را به هلاکت رساندند و زخمی کردند؛ در لیست کشته شدگان نام چند فرمانده میدانی از جمله «علی حسن القلاضی رقیب، یاسر حسین رفعان، علی عبدالواحد دوکر الحداد، احمد حسن المشرعی و …» دیده می شود.

همزمان با آزادی قریب الوقوع پایگاه ماس، عناصر مزدور ائتلاف سعودی دریافتند دیگر جایی در این محور ندارند و از شمال غرب استان مارب متواری شدند اما قبایل بخش مدغل (الجدعان) با ایجاد پست های بازرسی شماری از مزدوران فراری از بخش مدغل و پایگاه ماس را بازداشت کردند.

به گفته منابع میدانی، ژنرال «صغیر بن عزیز» فرمانده ارتش دولت مستعفی و فراری (منصور هادی) و سایر فرماندهان سعودی از پایگاه ماس خارج شده اند و همین مسئله نشان می دهد ریاض شکست را در شمال غرب استان مارب پذیرفته است.

پایگاه نظامی ماس آخرین و مهم ترین مقر ائتلاف سعودی در غرب و شمال غرب استان مارب به شمار می آید؛ این پایگاه مهم نقطه اتصال شهر مارب به شهر صنعاء (پایتخت) به شمار می آید و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است.

به گزارش مشرق، با پاکسازی این پایگاه، مناطق شمال غرب بخش «مدغل» و جنوب غرب بخش «رغوان» به صورت دومینوار از اشغال خارج خواهند شد؛ مقصد بعدی رزمندگان پس از آزادی پایگاه «ماس»، شهر مارب (مهم ترین پایگاه ائتلاف سعودی در مرکز یمن) است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد