×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۸ مهر - ۱۴۰۰  
true
false

سعد حریری

سفر سعد حریری به ترکیه و درخواست مشارکت آن در تقویت ارتش و نیروهای امنیتی لبنان به مثابه سیلی محکمی به عربستان سعودی است.

  به نقل از روزنامه «الشرق» قطر، سفر سعد حریری نخست وزیر لبنان به ترکیه و درخواست مشارکت آن در تقویت ارتش و نیروهای امنیتی و نیز سرمایه گذاری در طرح زیرساخت های لبنان به مثابه سیلی محکمی به عربستان سعودی است.

سفر حریری به آنکارا، تازه ترین سیلی لبنان به عربستان

در این میان باید گفت، عربستان سعودی همچنان از لبنان سیلی می خورد و شاید آخرین ضربه نیز نوشته های سعد حریری در صفحات اجتماعی و پس از سفر رسمی به آنکارا باشد که به دعوت بن علی یلدریم همتای ترک او صورت گرفت.

حریری در یکی از این نوشته ها اعلام کرد: دولت ترکیه را به حمایت از طرح تقویت ارتش و نیروهای امنیتی و نیز طرح سرمایه گذاری در زیرساخت های لبنان فراخواندم و درخواست کردم بخش خصوصی ترکیه یک سوم سرمایه آن را تامین کند.

سعد حریری نخست وزیر لبنان

در همین رابطه بخوانید

حریری: ادعای لیبرمن تهدید کننده امنیت منطقه است

نوشته های کوتاه و پرمعنی حریری
این نوشته های حریری با وجود کوتاه و خلاصه بودن معانی زیادی را در دل خود جا داده است به ویژه اینکه طرف او ترکیه است؛ کشوری که عربستان در بسیاری از پرونده ها به ویژه در خصوص بحران تحریم قطر، آن را متحد خود نمی داند.
اما حریری آنکارا را به حمایت از ارتش و نیروهای امنیتی کشورش فراخواند و علاوه بر این از آن خواست از طرح سرمایه گذاری در زیرساخت های لبنان حمایت کند .
بی توجهی حریری به حساسیت های عربستان سعودی

به گفته کارشناسان و ناظران این مسائل موضوعاتی است که عربستان تاکید داشت هیچ طرف دیگری در آن وارد نشود مخصوصا اگر آن طرف متحدش نباشد.

به هر حال سعد حریری که چند هفته پیش در ریاض در بازداشت به سر می برد، یک نوشته دیگر دارد با این مضمون: دیدگاه من و یلدریم در خصوص مخالفت قاطعانه با تصمیم آمریکا مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل کاملا مطابقت دارد.

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

تحرکات انتخاباتی عربستان در لبنان

چالش طلبی عرسبتان بر سر تصمیم آمریکا در ارتباط با قدس

این اظهارات به خوبی نشان می دهد که حریری کاملا از رویکرد سعودی در خصوص تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فاصله دارد، زیرا عربستان به همراه امارات کشورهای عربی را به قبول «معامله قرن» و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرامی خواند و این چیزی است که بسیاری از رسانه های غربی به آن اشاره و اعلام کردند، عربستان محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را برای قبول این معامله و یا کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار داده است.

بنابراین صحبت های حریری نشان می دهد، برای مقابله با این تصمیم در کنار ترکیه قرار دارد زیرا نوشته های او حامل پافشاری بر مخالفت جدی با این تصمیم آمریکا است که این چالش طلبی و یا چه بسا سیلی محکمی به عربستان سعودی است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد