×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

رونمایی از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی  امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح، خط تولید نقشه‌های مقیاس کوچک رقومی را افتتاح و از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (سَمام) رونمایی کرد.

امیر سرتیپ حاتمی در این مراسم که با حضور امیر سرتیپ دوم مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح و جمعی از معاونین وزیر دفاع برگزار شد گفت: توانمندی‌ها و دستاورد‌های سازمان جغرافیایی وزارت دفاع به مدد بهره گیری از فناور‌های به روز بومی و متخصصان نخبه این سازمان، کمک‌های شایانی به نیرو‌های مسلح و بخش‌های مختلف کشور نموده است.

وزیر دفاع با بیان اینکه بررسی فناوری‌های روز دنیا در تولید انواع نقشه بسیار حائز اهمیت است گفت: تولید نقشه‌های توپوگرافی به صورت پوششی، یکی از فرایند‌های اصلی و زمان بر سازمان‌های تولید نقشه است.

وی تصریح کرد: محیط تولید نقشه‌های پوششی توپوگرافی در مقیاس ۱:۲۵۰.۰۰۰ درگذشته به صورت گرافیکی- ترسیمی بوده است که علاوه بر نبود عمق اطلاعات توصیفی خروجی مناسبی جهت ایجاد سرویس نقشه فراهم نمی‌ساخت.

امیر حاتمی با بیان اینکه نقشه‌های مقیاس ۲۵۰۰۰۰، به عنوان نقشه‌های عملیاتی مقیاس متوسط درسطوح مختلف تصمیم گیری نظامی همواره مورد توجه بوده است گفت: نقشه‌های رقومی ‍ (دیجیتال) ورودی اصلی تمامی سامانه‌های اطلاعات مکانی است که تمامی عوارض زمین را با توجه به مقیاس به صورت نقطه، خط وچندضلعی نمایش می‌دهند.

وی با بیان نیازمندی نیرو‌های مسلح به نقشه‌های با این مقیاس گفت: بر همین اساس و نیاز مبرم به تسریع در بروز رسانی و کم کردن هزینه‌های تولید، خط تولید جدید نقشه‌های ۱:۲۵۰.۰۰۰ پوششی کشور با استفاده از فناوری‌های روز با ویژگی‌هایی همچون پایگاه داده متمرکز برای اطلاعات مکانی، خط تولید جدید مبتنی بر دانش روز، قابلیت بروز رسانی اطلاعات مکانی با سرعت بالا، قابلیت انواع خروجی، متناسب با نیاز کاربران، دارای اطلاعات غنی توصیفی (عمق اطلاعاتی) و تولید اطلاعات به صورت یکپارچه در سطح کل کشور افتتاح و به بهره برداری رسید.

وزیر دفاع در ادامه جلوگیری از موازی کاری در تولید اطلاعات مربوط به سایر دستگاه ها، دستیابی به اطلاعات باکیفیت بالا سایر دستگاه ها، بروز رسانی اطلاعات مکانی با سرعت بالا، تهیه خروجی با قالب‌های استاندارد و سفارشی، سرویس دهی سریع اطلاعات تحت سامانه سمام، صرفه جویی در زمان و هزینه تولید نقشه‌های توپوگرافی، رسوب دانش در حوزه تولید نقشه با روش‌های روز دنیا، پاسخگویی سریع به نیاز نیرو‌ها و انعطاف پذیری در خروجی نقشه با توجه به نیاز کاربر را از مهمترین دستاورد‌های تولید این نقشه‌ها عنوان کرد.

وزیر دفاع در آیین رونمایی از سامانه مدیریت اطلاعات مکانی گفت: دسترسی به سامانه‌های اطلاعات مکانی دقیق و بروز در کمترین زمان ممکن این توانمندی را برای نیرو‌های مسلح ایجاد می‌نماید تا در سطوح مختلف تصمیم گیری و تصمیم سازی کم‌ترین خطای راهبردی و عملیاتی را داشته باشند و بنابراین استفاده از فناوری‌های نوین به منظور تجمیع اطلاعات با انواع کاربری‌ها در حوزه‌های مختلف فضایی، هوایی، زمینی و دریایی اجتناب ناپذیر است. از این رو نیاز به وجود سامانه‌ای یکپارچه و در دسترس جهت سرویس اطلاعات مکانی مورد نیاز بوده است.

امیر سرتیپ دوم مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح نیز در این مراسم ایجاد انواع سرویس‌های اطلاعات مکانی تحت شبکه ویژه نیرو‌های مسلح، پیاده سازی ساختاری بومی و مستقل در طراحی و توسعه سامانه، مدیریت یکپارچه داده و اطلاعات با سطوح دسترسی تعریف شده، قابلیت بارگذاری بسته‌های اطلاعاتی اختصاصی با دسترسی ویژه، محیط کاربر پسند و ساده برای کاربران، پیاده سازی بر اساس استاندارد‌های بین المللی و تعامل پذیری بالا، پیاده سازی با امنیت بالا و توسعه پذیری مناسب را از ویژگی‌های این سامانه بر شمرد.

وی دسترسی آسان نیرو‌های مسلح به انواع اطلاعات مکانی، ایجاد بستر تعاملی برای اشتراک و تعامل داده، رسوب دانش فنی و بنیادی در زیرساخت‌های سامانه، پایگاه داده متمرکز و یکپارچه از اطلاعات مکانی و تصمیم سازی مناسب و سریع بر مبنای اشراف اطلاعاتی منطقه را از مهمترین دستاورد‌های سامانه اطلاعات مکانی عنوان کرد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد