×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۶ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

از دوشنبه هفته گذشته (بیست و هفتم بهمن ماه) جبهه های نبرد با عناصر ائتلاف سعودی در محورهای غربی استان مارب پسروزهای حساس یمن یک هفته پس از شروع عملیات بزرگ/ رزمندگان با دروازه‌های شهر مارب چقدر فاصله دارند؟ + نقشه میدانی و عکس از نزدیک به یک ماه دوباره فعال شد و پاکسازی مناطق اشغالی در شرق بخش «صرواح» با هدف رسیدن به شهر مارب در دستور کار قرار گرفت.

نیروهای ارتش، قبایل و رزمندگان جنبش انصارالله عملیات را از محور پایگاه نظامی «کوفل، کوه اتیاس و…» آغاز کردند و در جریان درگیری ها موفق شدند کوه و ایستگاه پمپاژ نفت «کوفل» را از اشغال خارج کنند و نخستین گام را برای آزادسازی کامل بخش «صرواح» بردارند.

پاکسازی کوه «الکوفل» که بر منطقه اشراف دارد و در مسیر جاده راهبردی «صرواح – مارب» واقع شده است امنیت پایگاه نظامی «الکوفل» را از محور شرقی تامین و رزمندگان فاصله خود را از این محور با غرب شهر مارب به حدود ۱۸ کیلومتر کاهش دادند.
 

روزهای حساس یمن یک هفته پس از شروع عملیات بزرگ/ رزمندگان با دروازه‌های شهر مارب چقدر فاصله دارند؟ + نقشه میدانی و عکس

با پیشروی ها در شرق بخش «صرواح» ، قبایل منطقه از جمله «بنی ضبیان» به سرعت به ملاقات فرماندهان جنبش مقاومت انصارالله رفتند تا از درگیری ها در امان بمانند و آمادگی همکاری با صنعاء را اعلام کردند و همزمان با بیرون راندن عناصر ائتلاف سعودی از «شعب جمیله» ، رزمندگان هم از این منطقه خارج شدند.

پس از تثبیت مواضع در مناطق تازه آزاد شده، رزمندگان یمنی عملیات را به سمت حومه غربی کوه «حمار» از جمله نقاط «طلعه الحمراء و الزور» ادامه دادند و توانستند کوه «حمه عامر، الدمنه، دهیشان و…» را به کنترل دربیاورند.

همزمان با عملیات پاکسازی مناطق مهم و راهبردی «طلعه الحمراء و الزور» ، شماری از فرماندهان ائتلاف از جبهه های نبرد متواری و شماری از نیروهای تحت فرمان آنان در این محور اسیر شدند؛ این مناطق که در غرب سد مارب واقع شده اند دروازه غربی و جنوب غربی شهر مارب به شمار می آیند و همین مسئله اهمیت شان را چند برابر کرده است.
 

روزهای حساس یمن یک هفته پس از شروع عملیات بزرگ/ رزمندگان با دروازه‌های شهر مارب چقدر فاصله دارند؟ + نقشه میدانی و عکس

براساس اطلاعات به دست آمده، فرماندهان ائتلاف سعودی که از عملیات قریب الوقوع رزمندگان با خبر شده بودند بخش قابل توجهی از تجهیزات نظامی سنگین را از منطقه خارج و به سمت گذرگاه مرزی «الودیعه» منتقل کردند.

در جریان این عملیات تعدادی از فرماندهان ائتلاف از جمله «مدد امین حسین معفر» فرمانده تیپ سوم به همراه «سرهنگ حمید العمیسی، ستوان محمد صالح القیام، هیثم یحیی القاضی، عیسی علی حسان العواضی» به هلاکت رسیدند و دهها تن دیگر نیز زخمی شدند.

روزهای حساس یمن یک هفته پس از شروع عملیات بزرگ/ رزمندگان با دروازه‌های شهر مارب چقدر فاصله دارند؟ + نقشه میدانی و عکس

نیروهای یمنی در ادامه عملیات سرنوشت ساز در محورهای شرق و جنوب شرق بخش صرواح بخش دیگری از مناطق اشغالی از جمله کوه «حمار» را بازپس گرفتند و یک گام دیگر به دروازه های غربی و جنوب غربی شهر مارب (مهم ترین پایگاه تحت اشغال ریاض) نزدیک شدند.

پیشروی ها در محور شرقی صرواح بخش دیگری از جاده راهبردی «صرواح – مارب» را از اشغال ائتلاف خارج کرده است؛ در حال حاضر درگیری ها در مناطق «طلعه الحمراء، الزور، الحماجره و …» در محور غرب و جنوب غرب شهر مارب جریان دارد و نیروهای یمنی در تلاش هستند خطوط دفاعی ائتلاف را در هم بشکنند.
 

روزهای حساس یمن یک هفته پس از شروع عملیات بزرگ/ رزمندگان با دروازه‌های شهر مارب چقدر فاصله دارند؟ + نقشه میدانی و عکس

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، نیروهای یمنی در محور جنوب شرق بخش صرواح نیز مناطق «حصن مطول و اراک» را پاکسازی و به کنترل درآوردند و درصدد هستند عناصر ائتلاف سعودی را در شهر مارب از محور جنوب دور بزنند و محاصره کنند.

رزمندگان که تاکنون حدود ۸۵ درصد از مساحت بخش صرواح را آزاد کرده اند در تلاش هستند مناطق اشغالی را در محورهای شرق و شمال شرق این بخش به کنترل دربیاورند که دروازه های غربی شهر مارب محسوب می شوند؛ نیروهای یمنی از این محورها با شهر مارب حدود ۱۴ کیلومتر فاصه دارند.

به گزارش مشرق، ائتلاف سعودی که در روزهای گذشته متحمل شکست های مهلکی شده و شهر مارب را در آستانه از دست رفتن می بیند برای متوقف کردن پیشروی رزمندگان یمنی، عناصر گروهک های تروریستی داعش و القاعده را به میدان آورده که البته نتیجه ای به دنبال نداشته است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد