×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

روز گذشته یکی از تاریخی‌ترین روز‌هایجنگ یمن از زمان آغاز آن در سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شد. در حالی که ارتش یمن هردوربردترین حمله موشکی تاریخ جنگ یمن به خاک سعودی / از پایانه‌های نفتی شمال تا پایگاه‌های هوایی جنوب + تصاویر لحظه در حال نزدیکتر شدن به ورودی شهر مارب و پایان دولت منصور هادی و مزدوران تحت حمایت عربستان در خاک یمن است، عملیاتی گسترده برای انتقام از دشمن سعودی و حمایت‌های بی پایان آن‌ها از دشمنان ملت یمن طراحی و اجرا شد.

عملیات “موازنه بازدارندگی ۵”

عنوان “موازنه بازدارندگی” به مجموعه عملیات‌هایی گفته میشود که از سال ۲۰۱۹ توسط انصارالله یمن در پاسخ به حملات ائتلاف سعودی علیه خاک عربستان اجرا می‌شود. در گذشته حملات وحشیانه نیروی هوایی عربستان به فرودگاه‌ها، شریان‌های اقتصادی و زیرساخت‌های باقیمانده کشور یمن موجب شد تا عملیات‌های “موازنه بازدارندگی” ۴ گانه علیه تاسیسات نفتی شرکت آرامکو و فرودگاه‌های نظامی عربستان در سراسر خاک این کشور اجرا شود که قطعا تا سال‌ها از خاطر پاک نخواهد شد.

پنجمین دور از این حملات نیز روز گذشته و در پاسخ به جنایات بزرگ دشمن سعودی در حمله به غیر نظامیان شهر صنعا و دیگر مناطق یمن و همچنین ادامه پشتیبانی از مزدوران منصور هادی، علی رغم هشدار‌های شدید ارتش یمن انجام شد.

دوربردترین حمله موشکی تاریخ جنگ یمن به خاک سعودی / از پایانه‌های نفتی شمال تا پایگاه‌های هوایی جنوب + تصاویر
موشک بالستیک ذوالفقار

از نخستین ساعات صبح روز ۷ مارس، گزارشات منتشره از مناطق جنوبی عربستان نشان میداد که روز داغ و پر مشغله‌ای در انتظار متجاوزین سعودی و دشمنان مردم یمن خواهد بود. رسانه‌های عربی منطقه به نقل از سخنگوی ائتلاف سعودی ساعت به ساعت از حمله جدید موشکی یا پهپادی انصارالله یمن به شهر‌هایی نظیر جده، جیزان، خمیس مشیط و اب‌ها و مقابله پدافند هوایی این کشور با حملات خبر می‌دادند. این حملات تا ساعات پایانی شب گذشته ادامه پیدا کرد و این‌بار برای نخستین بار از زمان آغاز جنگ به پایانه‌های نفتی شمال شرق عربستان رسید.

کیفیت طراحی عملیات و تسلیحات به کار رفته

عملیات موشکی_پهپادی روز گذشته ارتش یمن علیه خاک سعودی، ابتدا از شهر‌های جنوبی عربستان آغاز شد. ۳ پایگاه هوایی اصلی جنوب این کشور یعنی ملک خالد در خیمس مشیط و فرودگاه‌های اب‌ها و نجران که مسئول پشتیبانی از قوای مزدور در جبهه استان مارب هستند بر طبق گفته یحیی سریع سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن هدف حملات ترکیبی با پهپاد‌های انتحاری مدل قاصف۲ K و صماد۳ و همچنین ۷ تیر راکت توپخانه‌ای مدل “بدر” قرار گرفتند. ائتلاف سعودی مدعی رهگیری ۱۰ فروند پهپاد تهاجمی ارتش یمن شد، اما تنها ۲ فیلم در خصوص ادعای خود منتشر کردند.


بیشتر بخوانید

همچنین ۱ پرتابه ناشناس موشکی (کروز یا بالستیک) در ساعات ابتدایی روز گذشته به سمت بندر جده در ساحل دریای سرخ شلیک شد که پدافند عربستان بدون انتشار جزئیات و مدارک خاصی مدعی رهگیری این حمله شد.

نکته اساسی در مورد این حملات این بود که به اهداف و مناطقی انجام شد که تحت پوشش سنگین نیروی هوایی و آتشبار‌های پدافندی ارتش عربستان بودند.

دوربردترین حمله موشکی تاریخ جنگ یمن به خاک سعودی / از پایانه‌های نفتی شمال تا پایگاه‌های هوایی جنوب + تصاویر
نقشه‌ای از مناطق استقرار سامانه پدافندی پاتریوت در خاک عربستان

اما حملات صبحگاهی به خاک سعودی تنها یک دستگرمی و پیش زمینه‌ای برای موج اصلی حملات به حساس‌ترین نقطه خاک این کشور محسوب می‌شد. برای نخستین‌بار در تاریخ جنگ یمن، ارتش این کشور تصمیم گرفت تا پایانه‌های نفتی الخبر و راس التنوره در شمال شرق عربستان و ساحل خلیج فارس را هدف قرار دهد. این پایانه‌های نفتی که در نوع خود از بزرگترین پایانه‌های جهان هستند مسئول ذخیره و صادرات روزانه ۷ میلیون بشکه فرآورده‌های نفتی عربستان از طریق مسیر دریایی هستند و در فاصله‌ای حدود ۱۳۰۰ کیلومتر از نخستین مناطق تحت کنترل انصارالله در خاک یمن قرار دارند.

دوربردترین حمله موشکی تاریخ جنگ یمن به خاک سعودی / از پایانه‌های نفتی شمال تا پایگاه‌های هوایی جنوب + تصاویر

با توجه به فاصله زیاد هدف تا خاک خودی، ارتش یمن نسل جدید موشک‌های بالستیک خود یعنی موشک ذوالفقار و همچنین پهپاد‌های دوربرد صماد۳ گرفت.

دوربردترین حمله موشکی تاریخ جنگ یمن به خاک سعودی / از پایانه‌های نفتی شمال تا پایگاه‌های هوایی جنوب + تصاویر

با توجه به حساسیت شدید ترمینال‌های نفتی راس التنوره و الخبر برای عربستان، در سال‌های گذشته در کمترین حالت حداقل ۴ آتشبار سامانه پدافندی پاتریوت در حوالی شهر الدمام برای پوشش این مناطق مستقر شده بود، اما بر اساس فیلم و تصاویر منتشر شده توسط خود رسانه‌های سعودی و بدون هیچ تردیدی، موشک بالستیک ذوالفقار یمنی از سد تمامی سامانه‌های دفاعی ارتش عربستان عبور کرده و به شهر الخبر اصابت می‌کند.

همچنین چندین فروند پهپاد انتحاری صماد۳ نیز به مخازن نفتی بندر راس التنوره حمله ور شدند که تا این لحظه به دلیل سانسور شدید و دخالت نیرو‌های امنیتی سعودی، از انتشار تصاویر خسارات و تلفات احتمالی این مناطق جلوگیری شده است.

دوربردترین حمله موشکی تاریخ جنگ یمن به خاک سعودی / از پایانه‌های نفتی شمال تا پایگاه‌های هوایی جنوب + تصاویر
دود ناشی از اصابت موشک یمنی

منبع:مشرق

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد