×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۷ مهر - ۱۴۰۰  
true
false

  دریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی در دومین روز از همایش دیپلماسی آب و فرصت‌های هیدروپلتیک غرب آسیا طی سخنانی اظهار داشت: داشتن ساحل برای یک کشور هم تهدید و هم فرصت است و اگر کشوری بتواند از سواحل خود به خوبی بهره‌برداری کند توانسته است از فرصت‌های موجود در سواحل دریایی بهره‌برداری کند.

وی با بیان اینکه امروز بیش از ۹۰ درصد ازتجارت جهانی از طریق دریا انجام می‌شود گفت: دریا ارزانترین روش حمل و نقل کالا در جهان است. امروز بزرگترین بنادر منطقه در دوبی قرار دارد و کالاهایی که به کشور ما حمل می‌شود ابتدا به آنجا رفته و سپس به کشور ما می‌آید. در حالی که بنادر جاسک و چابهار می‌بایست از چنین جایگاهی برخوردار می‌بودند.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ادامه داد: اگر بنادر چابهار و جاسک توسعه یابد کریدور شمال به جنوب راه افتاده که دارای ظرفیت بزرگی برای توسعه کشور است.

دریادار سیاری با اشاره به تلاش‌های استعماری جهت دور نگه داشتن کشورمان از دریا تصریح کرد: استعمار طی سالیان متمادی با تلاش خود سعی کرد ما را از دریا دور نگه دارد تا ثروتمند و قدرتمند نشویم.

وی ادامه داد: در تمام دنیا مهمترین شهرهای دنیا در کنار دریا هستند و در گذشته نیز در کشور ما بنادری مانند چابهار وجود داشت که انگلیسی‌ها آن را تعطیل کردند.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی سیاست دولتمردان در جهت توسعه استفاده از ظرفیت‌های دریایی را مهمترین عامل توسعه دریا دانست و خاطرنشان کرد: ما امیدواریم دولتمردان تمرکز بیشتری بر روی توسعه سواحل کشور داشته باشند.

دریادار سیاری با بیان اینکه امروز ما با ۳ کشور مرز زمینی و با ۱۲ کشور مرز دریایی و زمینی مشترک  داریم عنوان کرد: حدود ۹۳ درصد از صادرات و ۸۳ درصد از واردات کشور از طریق دریا انجام می‌شود و تنها ۷ درصد از صادرات و واردات ما از مرزهای زمینی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد:‌ ما در منطقه‌ای قرار گرفتیم که بیشترین حجم مبادلات جهانی از طریق دریا در آن انجام می‌شود و بزرگترین ذخایر انرژی دنیا هم در آن قرار دارد. این ظرفیت‌ها می‌تواند مولد قدرت و ثروت باشد.

دریادار سیاری با بیان اینکه برای بهره‌برداری از منافع دریا می‌بایست اقتدار داشته باشیم تصریح کرد: این اقتدار نیازمند ناوگان نظامی، تجاری و زیرساخت‌های علوم دریایی است ما برای رسیدن به اقتدار دریابی می‌بایست ابتدا به تمدن دریایی برسیم و این بدان معناست که مردم کشورما می‌بایست زیست دریایی داشته و تمام حوزه‌ها در نسبتی معنادار با دریا قرار داشته باشد.

معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به اقدامات نیروی دریایی ارتش طی سالیان اخیر گفت: تا ۱۲ سال پیش منطقه دریانوردی ما به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شد اما امروز و با تدبیر فرمانده کل قوا منطقه دریانوردی ما به مدار ۱۰ درجه شمال اقیانوس هند گسترش یافته است.

وی با بیان اینکه ما می‌بایست اقتصاد کشور را دریاپایه کنیم گفت: ما می‌توانیم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در سواحل مکران بسیاری از کمبودها را جبران کنیم.

دریادار سیاری ادامه داد: اگر مسئولان کشور ظرفیت‌های ژئوپلتیک ایران توجه کنند، خواهند دانست که ما ظرفیت جمعیتی بیش از ۱۵۰ میلیون نفر داریم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در سواحل مکران ساحل مناسب، عمق مناسب، ظرفیت گردشگری و ارتباط با تجارت جهانی را از جمله مهمترین این ظرفیتها دانست و خاطرنشان کرد: ما برای گسترش اقتصاد دریایی می‌بایست سواحل اقیانوسی را توسعه بدهیم و آن مناطق را آباد کنیم تا همین چند سال پیش که ما در دریای عمان نبودیم منابع غذایی دریایی ما توسط چین، کره و برخی کشورها برده می‌شد.

دریادار سیاری با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش تاکنون بیش از ۴۷۰۰ کشتی تجاری و نفتکش را اسکورت کرده است گفت: از روزی که به ما دستور داده شد در سواحل مکران مستقر شویم ده‌ها هزار نفر از خانواده‌ها و کارکنان نیروی دریایی را در آنجا مستقر کردیم و در حال حاضر در حال ساخت دو شهرک ۳۰ هزار نفره و دو شهرک ۱۵ هزار نفره برای نیروی دریایی در آن مناطق هستیم.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد