×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۹ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

دریادار سیاری: در ساخت انواع تسلیحات و مهمات آن ها خودکفا هستیم/ سردار نقدی: اقتصاد باید مردم محور باشد

  ناگفته‌های دفاع مقدس و توان دفاعی کشور امشب سی و یکم شهریور ماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش و سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش در ابتدا ضمن گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با اشاره به اینکه امام در یک جمله وضعیت را برای همه روشن کردند و فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد گفت: اگر به اهمیت و جایگاه عملیات بیت المقدس واقف باشیم و نحوه عملکرد نیرو‌های مسلح را بدانیم، می‌بینیم که چه معجزه‌ای اتفاق افتاده است.

او ادامه داد: خرمشهری که صدام گفته بود اگر ایران بتواند خرمشهر را باز پس گیرد کلید طلایی بصره را به ایران می‌دهد، در یک عملیات بسیار شجاعانه ظرف مدت ۲۶ روز نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران با اتحاد، همدلی، هماهنگی و انسجام موفق شدند تا خرمشهر را باز پس گیرند.

معاون هماهنگ کننده ارتش تصریح کرد: امام فرمود خرمشهر را خدا آزاد کرد لذا سال‌های سال می‌توان بر روی این عبارت کار و بحث کرد که از چه منشای این جمله گفته شده و چگونه گفته شده و چه تاثیری بر روحیه رزمندگان در آن مقطع زمانی داشته و الان چگونه میتوان این جمله را تعبیر کرد.

امیر سیاری افزود: در زمستان سال ۵۹ بود که از سازمان ملل آمدند تا مذاکره انجام شود وقتی خدمت حضرت امام از مذاکره حرف زدند، امام فرمود مذاکره می‌کنیم، اما دشمن باید خاک ما را ترک کند و سپس مذاکره صورت گیرد.

او با اشاره به اینکه یکی از علل پیروزی ما در دوران دفاع مقدس انسجام، وحدت و یکپارچگی نیرو‌های مسلح بود اظهار کرد: امروز این وضعیت ادامه دارد و قرار نیست آنچه که در زمان دفاع مقدس بوده امروز خدایی نکرده فراموش شود، باید ارزش‌های دفاع مقدس را حفظ کرد.

او با اشاره به وجود وحدت بین ارتش و سپاه خاطرنشان کرد: ارتش و سپاه دارای ماموریت مشخصی هستند، اما لازم و ملزوم یکدیگر هستند و در کنار یکدیگر قرار دارند، اگر امروز دشمن جرأت تعرض به ما را ندارد به این خاطر است که ارتش و سپاه یک مشت علیه دشمن هستند و آنقدر توان رزمی بالایی دارند که اگر هر دشمنی بخواهد در هر جایی به کشور آسیب وارد کند ضربه خواهد خورد که ضرر‌های آن بیشتر از سود آن است.

دریادار سیاری با اشاره به اینکه وحدت بین ارتش و سپاه از قبل از انقلاب شکل گرفته و وجود داشته و بعد از دفاع مقدس نیز ادامه داشته و در آینده نیز وجود خواهد داشت ادامه داد: این دو دارای ماموریت مشخص هستند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به اینکه در پس زمینه کار‌های ما اقدامات مشترک وجود دارد که منجر به رزمایش مشخص و موفق می‌شود اظهار کرد: در دوران دفاع مقدس مدیریت جهادی وجود داشت، لذا در آن زمان نحوه فرماندهی و مدیریت کاملاً جهادی بود و کار در راه رضای خدا انجام می‌شد، قطعاً همه آدم‌هایی که در مقابل دشمن می‌جنگیدند با تکیه بر ایمان، اعتقاد و انگیزه‌هایی که داشتند کار را پیش می‌بردند بنابراین کسی به دنبال منافع شخصی نبود.

او ادامه داد: یکی از مولفه‌های اثرگذار در پیروزی قطعی ما علیه دشمن نحوه مدیریت و فرماندهی در سلسله مراتب بود که همه این موضوع را قبول دارند.

دریادار سیاری با اشاره به اینکه عشق به شهادت باعث پیروزی ما شد عنوان کرد:  ما در مقابل دشمن ایستادیم و دشمن نه تنها تهدیداتش را کم نکرده بلکه به مرور زمان در ابعاد دیگر زیادتر کرد، یعنی اینکه دفاع هنوز باقی است.

او  با اشاره به اینکه  جنگ ما با دشمن استکبار ی تمام نشده است بلکه  همواره این جنگ وجود دارد  افزود:  جنگ روانی ، فضای مجازی ،جنگ نرم و جنگ اقتصادی  هنوز وجود دارد، آنچه که امروز نیاز است که به آن توجه شود و باید در همه مقاطع مدیریتی در سطح کشور و در همه جا لحاظ شود پیاده کردن مدیریت و فرماندهی جهادی است.

دریادار سیاری اظهار کرد:  اگر هرجایی با مشکل روبرو شدیم اگر به عقب برگردیم و نوع مدیریت جهادی را در آن مقطع زمانی ببینیم و در اینجا پیاده کنیم با توکل بر خدا حتما موفق می شویم.

دریادار سیاری با اشاره به اینکه عشق به شهادت باعث پیروزی ما شد عنوان کرد:  ما در مقابل دشمن ایستادیم و دشمن نه تنهاتهدیداتش را کم نکرده بلکه به مرور زمان در ابعاد دیگر زیادتر کرد، یعنی اینکه دفاع هنوز باقی است.

او  با اشاره به اینکه  جنگ ما با دشمن استکبار ی تمام نشده است بلکه  همواره این جنگ وجود دارد  افزود:  جنگ روانی ، فضایمجازی ،جنگ نرم و جنگ اقتصادی  هنوز وجود دارد، آنچه که امروز نیاز است که به آن توجه شود و باید در همه مقاطع مدیریتی در سطحکشور و در همه جا لحاظ شود پیاده کردن مدیریت و فرماندهی جهادی است.

دریادار سیاری اظهار کرد:  اگر هرجایی با مشکل روبرو شدیم اگر به عقب برگردیم و نوع مدیریت جهادی را در آن مقطع زمانی ببینیم ودر اینجا پیاده کنیم با توکل بر خدا حتما موفق می شویم.

او با اشاره به اینکه تمام تحرکات دشمن را رصد می‌کنیم  گفتما وضعیت توان رزمی دشمن را در منطقه و فرامنطقه ارزیابی می‌کنیم،  لذا ما در منطقه و فرامنطقه آنهایی که دشمن ما هستند را  رصد می‌کنیم،  ما تهدید را به خوبی می‌شناسیم .

معاون هماهنگ‌کننده ارتش با اشاره به اینکه ما راه کارها را به صورت کوتاه مدت ،میان مدت و بلندمدت مشخص کرده‌ایم افزود :  تهدیدآینده برای ما مشخص است ،نیروی انسانی لایه محور حرف اول را در آمادگی رزمی می زند ،نیروی انسانی ما  آموزش دیده است  و  اهدافش را به خوبی  می شناسد و به  آرمان‌های انقلاب پایبند است.

او با اشاره به اینکه در ارتش جمهوری اسلامی ایران و در سپاه پاسداران و  درهمه جا  این نیرو را داریم  افزودتجهیزات دو مین مولفهاثر گذار ما ست، تجهیزاتی که امروزه ما از آن استفاده می‌کنیم ساخته شده دست توانمند عزیزانی است که در نیروهای مسلح ،شرکتهای دانش بنیان و صنایع وزارت دفاع فعال هستند‌.

دریادار سیاری اظهارکرد:  در نیروی زمینی انواع تانک‌ها و نفربرها را می سازیم  و  رادارهای ما تماما تحت کنترل است.

سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران  با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس ساختار به گونه‌ای تعریف شده بودتا به دفاع همه جانبه  بپردازیم  گفتتکلیفی برای دفاع نداشتیم، ما  به کمک ارتش آمده بودیم  اما آرام آرام  لازم شد تا ساختارمندشویم، لذا  با فرمان امام ساختار نیروی زمینی، هوایی و دریایی ابلاغ شد.

او با اشاره به اینکه  برای هر عملیاتی به ویژه اگر  عملیات مشترک بود با عزیزان ارتش کارگروه  مشترک تشکیل می دادیم ادامه دادهیچ عملیاتی نداشتیم که در آن تصمیم ،شخصی باشد  لذا هیچ ایده شخصی در میدان عمل تبدیل به یک عملیات بزرگ نمی شد.

سردار نقدی  خاطرنشان کردعملیات بیت المقدس که سمبل آن فتح خرمشهر است ۵ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد و جزءبزرگترین عملیات های دوران دفاع مقدس است، برادران ارتش و سپاه در این ماجرا به میدان آمدند.

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران با اشاره به مدیریت امام در دوران دفاع مقدس افزود:  همه زوایای دفاع مقدس را مدیریت نورانیامام می پوشاند، مدیریت یعنی هنر به کار گرفتن نیرو ها ، ابزار و امکانات در جهت رفتن به سمت هدف است ، ارتشی که  متجاوز و کاملامسلح است و پشتوانه همه کشورهای دنیا  را دارد به کشوری حمله می‌کنند که ارتش آن به تازگی از قید طاغوت  آزاد شده است.

او با اشاره به اینکه صدام  به عنوان یک عنصر ضدآمریکایی مطرح بود، گفت:  امام  پیام می دهند و  می گویند صدام آمریکایی  عاملکارتر است.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد