×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

۲۷ مهرماه ۹۹ یا ۱۸ اکتبر روزی است که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ تحریم‌های تسلیحاتی ایران که از سال ۱۳۸۹ علیه کشورمان کلید خورده بود و با برجام تمدید شد، به پایان رسید. این یعنی ایران از ۲۷ مهرماه قادر است تا هر گونه تسلیحات و تجهیزات نظامی را صادر و یا وارد کند. بامداد دیروز ۲۷ مهرماه ۹۹ نیز وزارت خارجه کشورمان مواضع خود درباره پایان تحریم‌های تسلیحاتی و ممنوعیت سفر تعدادی از شهروندان و مسئولان نظامی کشور را در بیانیه‌ای صادر کرد.   

صادرات تسلیحات ایرانی

در این بیانیه آمده است که از امروز، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند هر گونه سلاح و تجهیزات لازم را، از هر منبعی، بدون محدودیت قانونی و صرفاً براساس نیاز‌های دفاعی خود تهیه کند و همچنین می‌تواند بر مبنای سیاست‌های خود تسلیحات دفاعی صادر کند.

این بند از بیانیه ایران به این معناست که ایران دیگر محدودیت‌های سابق را ندارد و با آزادی عمل می‌تواند به همه نیاز‌های خود در حوزه تسلیحاتی دست پیداکند و یا تجهیزات مورد نیاز سایر کشور‌ها را صادر کند.

صادرات تسلیحات ایرانی

ایران یک قدرت تجهیزاتی و تسلیحاتی در جهان امروز

ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از کشور‌های بزرگ در حوزه خرید تسلیحات و تجهیزات از آمریکا و سایر کشور‌ها بود. اما با پیروزی انقلاب اسلامی غرب دیگر به ایران سلاح و تجهیزات نمی‌فروخت و ایران از نظر خدمات مستشاری و فنی از سوی غرب تامین نمی‌شد. چندی از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که رژیم بعثی به ایران حمله کرد  و ایران با کمبود تجهیزات و تسلیحات مواجه شد.  

صادرات تسلیحات ایرانی

مسئولان دفاعی که نمی‌توانستند جبهه‌های جنگ را از تجهیزات خالی بگذارند، شروع به ساخت تجهیزات و تسلیحات موردنیاز خود در صنایع دفاعی کشورمان کردند. ایران با خودکفایی در سال‌های جنگ تحمیلی نه تنها نیاز‌های خود در دوران دفاع مقدس را تامین کرد، بلکه صنایع ساخت تجهیزات و تسلیحات بومی خود را نیز پایه ریزی کرد. همین فعالیت‌ها باعث شد تا پیشرفته‌ترین تجهیزات مانند انواع تانک، جنگنده، سلاح‌های انفرادی، تسلیحات ضد زره، موشک‌های مختلف و سایر تجهیزات و تسلیحات در صنایع بومی کشورمان طراحی و ساخته شود.

صادرات تسلیحات ایرانی

نیرو‌های مسلح ایران در حوزه دریایی هم تجهیزاتی مانند زیردریایی‌های فاتح و غدیر و ناوشکن‌های سهند و جماران را به سبد تجهیزات و محصولات دفاعی خود اضافه کرده‌اند. ما در حوزه پدافندی نیز همین شرایط را داریم به نحوی که توانسته‌ایم رادار‌های ملی در برد‌های مختلف و سامانه‌های بومی مانند باور ۳۷۳ و ۱۵ خرداد را برای دفاع از کشورمان در اختیار داشته باشیم. حوزه موشکی ایران نیز بسیار قدرتمند است به نحوی که ایران اکنون جزو قدرت‌های موشکی جهان به شمار می‌رود و موشک‌هایی با برد‌های ۲ هزار کیلومتر را به راحتی ساخته و استفاده می‌کند.

لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران چه مزایایی برای ایران دارد؟

آمریکا در سال‌های اخیر به ویژه پس از خروج از برجام سعی کرد تا تحریم‌هایی که ایران توانسته بود با توافق برجام از بخشی از آن‌ها رهایی پیدا کند را با فشار دوباره علیه کشورمان اعمال کند؛ اما ایران توانست با استفاده از دیپلماسی فعال و ادله حقوق بین الملل در برابر این فشار‌ها مقاومت کند و آمریکا را کم کم به زانو در بیاورد. البته ناکامی آمریکا در این موضوع بسیار واضح و مشهود است؛ چراکه چند وقت قبل که طرح بازگرداندن قطعنامه ۲۲۳۱ علیه ایران جدی شده بود، اعضای شورای امنیت با آن مخالفت کردند و این طرح ناکام ماند.

صادرات تسلیحات ایرانی

لغو تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران که روز ۲۷ مهرماه محقق شد بیش از اینکه راه ایران را برای خرید تجهیزات و تسلیحات باز کند، این امکان را به ایران می‌دهد تا با استفاده از این شرایط دستاورد‌هایی که در سال‌های تحریم به دست آورده را به کشور‌های دوست و هم پیمان خود صادر کند.

صادرات تسلیحات ایرانی

ایران در سال‌های اخیر در حوزه‌های دریایی، زمینی، پدافندی و هوایی به دستاورد‌های خوبی دست پیداکرده است. زیردریایی‌های غدیر و فاتح، خودروهای تاکتیکی طوفان و رعد، جنگنده‌های کوثر و یاسین، رادار‌های قدیر و آرش، سامانه‌های پدافندی باور ۳۷۳ و سوم خرداد و انواع موشک‌های بالستیک کوتاه برد، میان برد و بلندبرد تنها گوشه‌ای از دستاورد‌های ایران در حوزه دفاعی است.

آیا تسلیحات ایرانی به بازارهای جهانی راه پیدا می‌کنند؟

حال که تحریم های تسلیحاتی علیه ایران در تمام حوزه ها برداشته شده ایران باید نیم نگاهی هم به صادرات محصولات خود داشته باشد. چراکه ایران می تواند بخشی از تجهیزات مورد نیاز کشورهای منطقه ای و سایر کشورهای دوست خود را از طریق صادرات تامین کند. 

صادرات تسلیحات ایرانی

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره لزوم استفاده از تجربه‌های دفاع مقدس در دوران کنونی گفت: هدف ما استفاده از تجربه بسیار مهم دفاع مقدس در حوزه تسلیح، تجهیز و آمادگی نیرو‌های مسلح است. این حق ماست که مانند همه کشور‌های دنیا نیاز‌های خود را تامین کنیم و آنچه دیگران نیاز دارند را از طریق صادرات برای آن‌ها تامین کنیم و یاوه گویی‌های ترامپ بر فعالیت صنایع دفاعی ما تاثیر ندارد و علاوه بر تامین نیاز‌های خود برخی از تسلیحات و تجهیزات را هم صادر کنیم. ما در حوزه تسلیحاتی و تجهیزاتی حتما نگاهی به صادرات خواهیم داشت و در صورت نیاز به دیگر محصولات دفاعی، آن‌ها را از طریق دوستان خودمان تامین خواهیم کرد.

صادرات تسلیحات ایرانی

حضور ۳ روزه رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان در ایران شاید برای خرید تسلیحات دفاعی

عبدالله عبدالله رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان صبح دیروز یکشنبه  ۲۷ مهرماه ۹۹ وارد ایران شد تا در سفری ۳ روزه با مقامات نظامی و سیاسی ایران ملاقات داشته باشد. به نظر می رسد یکی از بخش های این سفر خرید تجهیزات و تسلیحات برای بخش های نظامی و دفاعی افغانستان از ایران باشد. 

صادرات تسلیحات ایرانی

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره اهداف سفر عبدالله عبدالله به ایران گفت که با توجه به اینکه ایران اکنون از تحریم تسلیحاتی خارج شده است، یکی از مشتری‌های تسلیحات برای بازسازی ارتش کشورش، افغانستان است و می‌توان گفت که کابل در صدد انعقاد قراداد‌هایی با جمهوری اسلامی است تا از این فرصت برای بازسازی ارتش خود برای حفظ امنیت افغانستان استفاده کند.

صادرات تسلیحات ایرانی

موضع مقامات ایرانی درباره خودکفایی در ساخت تجهیزات موردنیاز 

مقامات نظامی ایران در مواضع خود همواره بر نگاه به داخل و استفاده از توان بومی در ساخت تجهیزات و تسلیحات موردنیاز کشورمان تاکید داشته اند. 

امیر سرتیپ محمد حسین دادرس جانشین فرمانده کل ارتش در آیین افتتاحیه دوره هشتم دکترای فرماندهی عملیات مشترک و مرکب و دوره سی و یکم کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی دافوس آجا که  ۵ مهرماه در این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به تحریم‌های همه جانبه کشورمان اظهار کرد: امروز شاهد تحریم‌های ظالمانه علیه کشور مان هستیم که البته عبور از آن با فرهنگ مقاومت و ایستادگی به راحتی ممکن است.

صادرات تسلیحات ایرانی

امروز تجهیزات ایران استیجاری و خریداری شده از دیگران نیست؛ این پیشرفت‌ها نتیجه ایستادگی و مقاومت و تحریم‌های دشمنان است؛ زیرا به دلیل تحریم تسلیحاتی ایران مجبور شدیم خودمان تسلیحات مورد نیاز را تولید کنیم.از ابتدای انقلاب اسلامی تحریم بودیم و اگر این تحریم‌ها نبود، ما به مرحله اراده و تدبیر نمی‌رسیدیم و شاهد پیروزی‌های بزرگ امروز نبودیم.

صادرات تسلیحات ایرانی

جانشین فرمانده کل ارتش گفت: امروز برخی از کشور‌های منطقه دارای تجهیزات مدرنی، چون جنگنده اف ۳۵ و سامانه‌های پدافندی پیشرفته هستند، اما این تجهیزات برای آنان اقتدار و عزت نیاورده و گا‌ها می‌بینیم که آن‌ها را گاو شیرده خطاب می‌کنند و بیان سران کفر برای آنان این گونه است که می‌گویند این‌ها یک هفته بدون حضور ما قادر به بهره گیری از تجهیزات نیستند. اگرچه ما امروز اف ۳۵ نداریم، اما تجهیزاتمان عاریتی نیست و ما عامل قدرت‌های بزرگ در منطقه نیستیم و توانسته ایم با تدبیر تحریم‌ها را به فرصتی برای پیشرفت تبدیل کنیم و به مرحله ابتکار و خودکفایی در ساخت تجهیزات مختلف دفاعی دست یابیم و تجهیزاتمان امروز اقتدار آفرین است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:

*پایان رسمی تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران

*کنار رفتن سایه ۱۰ ساله تحریم تسلیحاتی چه تاثیری بر ایران دارد؟

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد