×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۲ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

تا مردم پای کار نباشند مشکلات حل نخواهند شد  محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز یکشنبه دوم آذرماه در آیین اختتامیه دومین جشنواره نجم بسیج دانشجویی (نهضت جوانان مسئله محور) که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: بسیج مستضعفین محصول همان شجره طیبه‌ای است که امام خمینی (ره) آن را پایه گذاری کرد. بسیج ریشه در آرمان‌های انقلاب دارد و ثمرات آن در محرومیت زدایی و دفع توطئه‌های دشمن قابل لمس است .

وی افزود: هر گاه مردم را در کار‌ها دخیل کردیم در هر عرصه‌ای موفق شدیم. در دفاع مقدس خداباوری در کنار باور امام خمینی (ره) به مردم، پیروزی‌های زیادی را رقم زد. در عرصه محرومیت زدایی هم تا مردم پای کار نیایند، نیرو‌های رسمی و دولتی توان قدم برداشتن ندارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جوان ایرانی به ویژه جوان بسیجی باید خود را در مرکز عالم ببیند، در این صورت است که مجاهدت‌ها معنای دیگری را می‌باید. آن جوانی که در سال‌های دفاع مقدس از خانه، خانواده و آرامش خود گذشت و در مقابل دشمن ایستاد، تنها از وطنش دفاع نکرد، بلکه در مدار مجاهدتی حرکت کرد که به شکل گیری تمدن اسلامی منجر شد.

قالیباف با بیان اینکه تا مردم پای کار نباشند مشکلات حل نخواهد شد، اظهار کرد: در دفاع مقدس هم زمانی که بسیج وارد عمل شد توانستیم کار‌های بزرگی را در جنگ تحمیلی انجام دهیم. در دفاع مقدس خداباوری در کنار باور واقعی امام (ره) به نیروهای مردمی بود همین بود که در دوران دفاع مقدس، پیروزی را برای ما رقم زد. امروز در عرصه‌های محرومیت زدایی می‌بینید که تا مردم پای کار نیایند، نیرو‌های رسمی و دولتی توان قدم برداشتن ندارند.

 

وی تاکید کرد: رهبر انقلاب در ابتدای بیانیه گام دوم تاکید کردند که انقلاب اسلامی آغازگر عصر جدیدی در عالم است. انقلاب ما به رهبری امام (ره) نظام حاکم و تصمیم گیر جهان را به چالش کشید و یک مسیر جدیدی را آغاز کرد. جوان ایرانی بویژه جوان بسیجی باید خود را در مرکز عالم بداند در این صورت است که مجاهدت‌های ما معنای دیگری را پیدا می‌کند. آن جوانی که در سال‌های دفاع مقدس از خانه، خانواده و آرامش خود گذشت و در مقابل دشمن ایستاد، تنها از یک شهر و چند کیلومتر خاک و سرزمین و وطنش دفاع نکرد بلکه با ایثاری که نشان داد، در مدار مجاهدتی حرکت کرد که در نهایت به شکل‌گیری تمدن اسلامی منجر خواهد شد.

رئیس مجلس تصریح کرد: امروز نیز ایثار و فداکاری، هر یک از ما را به جریان جهانی وصل می‌کند و در مقابل انفعال، بی‌خیالی و وادادگی در مقابل دشمنان، ما را در شما یاری رسانندگان به جریان باطل قرار خواهد داد.

قالیباف تصریح کرد: امروز همان جوانی که در گوشه‌ای از کشور، عضوی از جریان مردمی، جریانی از جریان‌های حرکت جهادی و بخشی از حرکت محرومیت زدایی محسوب می‌شود، مجاهدت‌هایی می‌کند که دقیقاً همتراز با آنچه مجاهدان فی سبیل الله در دوران دفاع مقدس می‌کردند، است.

وی افزود: انقلاب اسلامی نه با جریان‌های گسترده مالی و نه پیوند با قدرت‌های استکباری که دقیقاً با پیروی از سنت‌های الهی و با اتکا بر نیرو‌های مردمی، پیش رفته و کار را تا امروز به جلو برده است و این همان مسیری است که انبیا الهی در پیش گرفتند.

رئیس مجلس تصریح کرد: امروز جوانان بسیجی که در تشکل‌های دانشجویی و در مسجد یا گروه‌های جهادی مشغول فعالیت هستند، در واقع به ساختمانی شکل می‌دهند که می‌توان از آن به عنوان مستحکم‌ترین دژ دفاع از آرمان‌های انقلاب و بزرگترین سد در برابر نقشه‌های مستکبران نام برد.

قالیباف گفت: ما تا نگاه تمدنی به فعالیت‌های خودمان نداشته باشیم، علاوه بر اینکه با کمترین تهدیدات رنگ می‌بازیم و تسلیم می‌شویم، انگیزه‌ای هم برای فعالیت نخواهیم داشت. با سستی و کوتاهی ما بخصوص جوانان حزب اللهی که پیش‌قراولان این حرکت هستند و اساس حرکت را رو به جلو پیش می‌برند و با شدت گرفتن فعالیت‌های جوانان در سطح جامعه و افزایش تاثیرگذاری آنها، این حرکت قوی‌تر و منسجم‌تر نخواهد شد.

وی افزود: هیچگاه خودتان را در حاشیه تحولات ندانید. خود را تاثیرپذیر از یک اتفاق ندانید. هرکدام از شما فردی بسیار موثر در تحقق اهداف نهایی انقلاب اسلامی و رساندن هست‌ها به باید‌ها هستید. همه ما در هر جایگاهی که هستیم وظیفه داریم که نشان دهیم دین اسلام و نظام اسلامی به عنوان مظهر تحقق سیاسی دین اسلام در اداره حکومت کارآمد است. وظیفه همه ما اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه است.

رئیس مجلس گفت: سوءمدیریت و ناکارآمدی به اندازه بی اعتقادی و وادادگی و التقاط فکری آسیب زا است و می‌تواند در مسیر پیشرفت انقلاب مانع ایجاد کند. ماموریت امروز همه جوانان ما در سراسر کشور شکستن حلقه‌های تو در توی سو مدیریت است. موتور تمامی حرکت‌های مردمی بی گمان جوانان ایران زمین هستند و در بسیج نیز جوانان حزب اللهی در همه این سال‌ها پای کار بودند و پیشرفت حقیقی را رقم زدند.

قالیباف اظهار کرد: جوانان بسیجی سراسر کشور وظیفه‌ای بر عهده دارند و آن هم رفع مشکلات مردم در راستای اهداف انقلاب اسلامی و تبدیل شدن به موتور پیشران است. بدون پرده‌پوشی باید گفت امروز نظام بروکراسی و اداری در کشور حتی بیشتر از دشمن خارجی یعنی آمریکای جنایتکار مانع پیشرفت اهداف انقلاب اسلامی است.

وی افزود: جوانان حزب اللهی باید منطق خداباوری و مردم باوری را به تمام عرصه‌های اداره جامعه بیاورند و همانطور که ما توانستیم نشان دهیم چگونه این منطق به حفظ امنیت مردم در کشور خودمان و سراسر منطقه کمک می‌کند، چگونه می‌توان در معیشت مردم نیز موثر باشد. اگر همین منطق وارد عرصه محرومیت زدایی شود کاری می‌کند که نظام‌های جهانی آن را باور نخواهند کرد.

رئیس مجلس گفت: امروز جوانان ما همانگونه که در مقابل زیاده خواهان‌ها و ظلم و خوی استکباری آمریکا ایستادند، همانطور که در آرمان مقدس فلسطین قدمی عقب ننشستند و با تمام توان در مقابل رژیم صهیونیستی قد علم کردند باید برای تغییر نظام بروکراسی حاکم بر کشور نیز خود را در خط مقدم قرار دهند و باید برای احصاء نظام مسائل کشور نیز پیش‌قراول اول باشند.

قالیباف گفت: شما ماموران تحقق اهداف گام دوم انقلاب اسلامی هستید. ما می‌دانیم که راهکار‌های متعددی برای پیشرفت کشور وجود دارد به شرط اینکه هم انگیزه عملیاتی کردن آن‌ها وجود داشته باشد و هم بتوانیم با جلب مشارکت‌های مردمی مثل سال‌های دفاع مقدس، تحقق عملی آن‌ها را در سراسر جامعه را ممکن سازیم.

وی تاکید کرد: ما در مجلس از همه جوانان عزیز بویژه از جوانان بسیجی و حزب اللهی خواهشمندیم تا به ما برای تحقق چهار هدف اصلی مجلس که همان شفاف سازی، مردمی سازی، هوشمند سازی و کارآمد سازی است، کمک کنند. سازوکار‌های جلب مشارکت نیازمند تدوین است و ساختار مجلس و سایر نهاد‌های تصمیم گیر در کشور باید از وضعیت بسته فعلی تغییر پیدا کنند و جوانان هستند که به طور عملیاتی در پیشبرد این امور موثر واقع می‌شوند مخصوصاً با حرکت‌های دانش بنیانی که امروز در محیط جوانان و دانشگاه فراهم شده است.

رئیس مجلس گفت: جوانان باید بدانند راه را باید باز کنند و همانگونه که تاثیرگذار هستند، خودشان آن مسیر و محیط اطراف را با همه مشکلات و موانعی که وجود دارد، تغییر بدهند. همین مشکلات را در دوران جوانی و سال‌های دفاع مقدس بخصوص در سال‌های ابتدایی که مدیریت جنگ در دست بنی‌صدر به عنوان فرمانده کل قوا بود، اینگونه بود. آن‌ها حتی به ما فشنگ نمی‌دادند و اجازه ورود به خط مقدم جبهه را به ما نمی‌دادند. اگر آن زمان جوانان را از در بیرون می‌کردند آن‌ها از پنجره وارد می‌شدند.

قالیباف گفت: برای جلوگیری از تعمیق روش‌های مدیریتی مغایر با آرمان‌ها و باور‌های انقلاب اسلامی نباید منتظر کسی باشیم و نه تردید به خودمان راه دهیم. یا حضور خودمان را بی تاثیر بدانیم. ناامیدی سم کار تشکیلاتی است و مخدر از کار انداختن توان مطالبه گری و تاثیرگذاری جوانان است.

وی تصریح کرد: شما تأثیرگذارترین قشر در زیست بوم انقلاب اسلامی هستید. تک تک شما مهمید و ارزش کار خود و اثرگذاری‌تان را دست کم نگیرید. نقش آفرین امروز بسیج دانشجویی در نهضت مساله محوری و نقش آفرینی تخصصی شما حرکتی بسیار درخشان و قابل تقدیر است. هسته‌های مساله محور بسیج دانشجویی نشانگر آن است که بسیج در تلاش خواهد بود تا در حل مسائل جامعه نقش آفرینی کند و جوان بسیجی طلایه دار این حرکت در کشور است.

رئیس مجلس افزود: امروز بیش از ۲ هزار هسته مساله محور شما فعال است و در صورتی که این هسته‌ها با نهاد‌های سیاستگذاری مرتبط شوند، با واقعیات روز جامعه عجین باشند و در نهایت بتوانند الگوی مدیریت جهادی را در عمل برای رفع مشکلات مردم بخصوص مشکلات محرومان فعال کنند، نهضتی به بزرگی دفاع مقدس را نسل امروز جوان رقم خواهد زد.

قالیباف تصریح کرد: ما در مجلس تمام ظرفیت خودمان را برای تسریع این حرکت به میدان آوردیم و مطمئنیم که با نقش آفرینی هرچه بیشتر جوانان ایران و تخصص گرایی و علم گرایی آن‌ها در کنار روحیه جهادی، حل هر مشکلی را ممکن خواهد کرد همانطور که روزی برهم زدن نقشه‌های دشمن در کشور و منطقه غیرممکن به نظر می‌رسید، همانطور که روزی موفقیت در دوران دفاع مقدس غیرممکن بود.

وی ادامه داد: امروز نیز با اطمینان به شما می‌گویم که تعمیم منطق سنت‌های الهی و رویکرد مردم باوری، مشکلات اقتصادی را قابل مدیریت می‌کند و این می‌تواند ایران را قوی‌تر کند و اگر ایران قوی شود یعنی تک تک مردم ایران قوی می‌شوند و این مقدمات تشکیل تمدن اسلامی با همین فعالیت‌ها فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد