×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
true
false

 امیر دریادار حمزه علی کاویانی معاون هماهنگ کننده نیروی دریایی ارتش عصر امروز (یکشنبه ۶ مهر) در آیین بزرگداشت پیش پیشکسوتان و خاطره گویی دفاع مقدس گفت: صدام فکر می‌کرد که در مدت کوتاهی می‌تواند به اهداف خود دست بیابد، اما با ایستادگی و مقاومت بی نظیر مردم و در یک جنگ ۸ ساله که همه استکبار جهانی از صدام حمایت می‌کردند حتی یک وجب هم از خاک کشورمان را به دشمن ندادند.

وی اثرات دفاع مقدس در پیشرفت‌های دفاعی کشور را بسیار گسترده دانست و گفت: اثرات نیروی دریایی در دفاع مقدس راهبردی و استراتژیک است. نیروی دریایی در ۶۷ روز اول جنگ تحمیلی توانست نیروی دریایی ارتش بعث عراق که تجهیزات پیشرفته‌ای داشت را از صحنه جنگ و دریا خارج کند به گونه‌ای که رژیم بعث تا پایان جنگ هیچ فعالیتی نتوانست انجام دهد.

معاون هماهنگ کننده ارتش قطع صادرات و واردات رژیم بعث عراق از طریق دریا را یکی دیگر از اقدامات نیروی دریایی در دفاع مقدس دانست و گفت: اقدامات گسترده‌ای نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس موجب شد که تاپایان جنگ رژیم عراق از طریق دریا هیچ واردات و صادراتی نداشت.

امیر کاویانی گفت: رژیم عراق می‌خواست سه روزه خوزستان را از کشور ما جدا و روز هفتم در میدان آزادی جشن پیروزی بگیرد، اما مقاومت مردم و تکاوران دریایی در مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر همه معادلات صدام را بر هم زد.

معاون هماهنگ کننده ارتش ادامه داد: اقتدار امروز ما در صحنه دریا نتیجه رشادت‌ها و افتخار آفرینی‌های رزمندگان ما در دفاع مقدس است. جنگ دانشگاه بود و به ما آموخت که باید روی پای خودمان بایستیم. زمانی که انقلاب اسلامی پیروز، بسیاری از مستشاران نظامی از کشورمان خارج شدند و با آغاز جنگ رزمندگان جوان ما این تجهیزات را پای کار آوردند و از آن‌ها استفاده کردند.

وی ادامه داد: امروز که طیف متنوع تجهیزات و تسلیحات دفاعی مانند موشک‌ها و سایر تجهیزات که در داخل کشورمان تولید می‌شود و ما بیش از ٩۵ درصد تجهیزات دفاعی خودمان را در داخل تولید می‌کنیم همه به برکت رشادت‌های دفاع مقدس حاصل شده است. باید به این نکته توجه کنیم که نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس نقش مهمی داشت.

امیر دریادار کاویانی درباره وضعیت امروز نیروی دریایی ارتش در قیاس با زمان دفاع مقدس گفت: ما در دفاع مقدس آموختیم که باید چه تجهیزاتی داشته باشیم. امروز برد عملیاتی نیرو‌های دریایی ما نسبت به دفاع مقدس افزایش پیدکرده است. در زمان دفاع مقدس برد عملیاتی ما خلیج فارس، تنگه هرمز و قسمتی از دریای عمان بود. اما امروز برد عملیاتی ما به شمال اقیانوس هند و دریا‌های آزاد افزایش پیدا کرده است؛ لذا باید متناسب با شرایط جدید تجهیزات مناسب را تولید می‌کردیم. این تجهیزات در نیروی دریایی تولید شده و در نیروی دریایی از آن‌ها نیز استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما در گذشته بیشترین مشکل را در حوزه موشکی داشتیم؛ اما امروز موشک‌های کروز با برد‌های بلند و عملیاتی در اختیار نیرو‌های دریایی است که می‌تواند تمام تهدیدات دشمنان را خنثی کند. در واقع امروز نیروی دریایی به پشتوانه رشادت‌های این نیرو در دفاع مقدس در دریا‌های آزاد حضور دارد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد