×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۷ مهر - ۱۴۰۰  
true
false

تروریسم سایبری تهدید واقعی است که در سطح دولتی به آن اذعان می‌شود. سال گذشته ما از طرف روسیه در اولین رزمایش‌های سایبری کشورهای جامعه مشترک‌المنافع – “سایبر ضد ترور – ۲۰۱۶” شرکت داشتیم.

باید برای پاسخ به تجاوز سایبری آماده شد ۸۰ سناریوی محتمل شناسایی، پیشگیری و دفع حملات رایانه‌ای به نیروگاه آبی بلاروس طراحی شد. طی رزمایش کارکنان سرویس‌های ویژه توانستند طی ۴ دقیقه نیروگاه را تحت کنترل خود قرار دهند. این امر بیدفاعی این تأسیسات مهم در برابر اشرار را نمایان می‌کند. از آنجا که تأسیسات دارای اهمیت حیاتی هدف حملات سایبری هستند اطلاعات مربوط به آنها بندرت علنی می‌شود.

جهان مجازی به اندازه فضا، حریم هوایی یا دریایی شایان اهمیت است. یک نگاه به اسناد آمریکا و کشورهای ناتو این امر را اثبات می‌کند. در اسناد مذکور بطور مستقیم از امکان ترتیب دادن این نوع حملات سخن رفته است. این کشورها واحدهای بزرگ سایبری دارند که مشابه آنها در موجود نیست. حتی نیرومندترین کشورهای جهان نمی‌توانند خود را در فضای سایبری در امنیت احساس کنند.

ولی امروز تعداد مراکز پیشبینی حملات رایانه‌ای در آمریکا و اروپا ۵۰۰ و در روسیه ۲۵ است. مراکز روسی یک کسری هم دارند: آنها متوجه دفاع بوده و فقط درصورت حمله فعالیت می‌کنند. در نتیجه ممکن است پس از آغاز حمله دیگر دفاع لازم نباشد.

روسیه همراه با چین سعی می‌کند با آمریکا و ناتو در مورد عدم حمله و همچنین خودداری از مسابقه تسلیحاتی در شبکه به توافق برسد ولی طرف مقابل تمایل چندانی به همکاری ندارد. ما در دانشگاه خود جوانان با استعدادی داریم که در بخش امنیت اطلاعاتی تحصیل می‌کنند. امروز طرق شناسایی حمله طراحی می‌شود که پیشاپیش می‌توانند حملات بالقوه را پیشبینی کنند. وقت آن است که برای پیشگیری اقدام شود.

منبع: پایداری ملی

انتهای پیام/

آمادگی برای تجاوز سایبری

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد