×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۰  
true
false

**اقدام قانونی پلیس در ساقط کردن یک زن بی‌حجاب از سکّو

به تازگی فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که طی آن یک خانم بی‌حجاب – که در سلسله هنجارشکنی‌های اخیر به دختران خیابان انقلاب معروف شده‌اند – در حالی که روسری خود را به چوبی در دست آویزان کرده در بالای یک پست برق ایستاده است.

دو افسر پلیس چندین مرتبه به این خانم تذکر می‌دهند که از سکّو پایین بیاید اما زن مجرم (به ارتکاب جرم کشف حجاب و تجاهر به فسق) کماکان چوب را بر سر دست نگه داشته و از تمکین به هشدار پلیس امتناع می‌کند.

افسر انتظامی دست آخر مجبور می‌شود این خانم مجرم را از بالای سکّو یک و نیم متری به پایین هُل بدهد و سپس تیم انتظامی او را دستگیر می‌کنند.

برخی مدعی شده‌اند که این اقدام پلیس خشونت‌آمیز بوده است!

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات در همین زمینه نوشته است:

«چه کسی و به استناد کدام ماده قانونی به پلیس اجازه پرت‌کردن آن خانم را داده است؟»[۵]

*اگرچه پلیس در برخورد با جرائم مشهودی که در لحظه رخ می‌دهند؛ ابتدا ملزم به «هشدار» است، اما برخی کارشناسان می‌گویند از آنجا که قانون، حدود و ثغور جرائم را مشخص کرده است؛ در مواقع بروز جرم مشهود حتی نیاز به هشدار هم نیست.

به سخن دیگر اینکه افسران پلیس حاضر در این فیلم ملزم به هشدار هم نبوده‌اند چون جرم بیّن صورت گرفته اما آنها نجابت می‌کنند و چندین مرتبه به خانم مکشّفه (کشف حجاب کرده) هشدار می‌دهند.

فی‌الجمله اما محرز آنست که پس از هشدار و در صورت عدم تمکین مجرم، پلیس، بسته‌ای از اقدامات مختلف را در اختیار دارد که می‌تواند برای وادارسازی مجرم به توقف جرم و همچنین دستگیری وی انجام دهد.

کسانی مثل گروهک موسوم به «دختران خیابان انقلاب» چرا در مقابل یک حکم قانونی و شرعی در جمهوری اسلامی ایران به مخالف علنی پرداخته‌اند اما طاقت هیچگونه برخوردی اعم از قانونی و غیر قانونی را ندارند!؟

در بحث تماس با نامحرم نیز این مسئله در شرایط وقوع جرم قابلیت اجرا ندارد و پلیس در صورتیکه قرار بر جلوگیری از وقوع جرم باشد؛ ملزم به رعایت حدّ شرعی ممنوعیت تماس با نامحرمِ مجرم نیست و می‌تواند مجرم را با هر جنسیتی دستگیر کند.

این دانسته‌ها و قوانین پلیسی و شرعی نشان می‌دهد که آنچه که در فیلم مذکور رخ داده هرگز یک اقدام خشونت‌آمیز و یا یک اقدام غیر قانونی نیست و افسران انتظامی که در این فیلم دیده می‌شوند حتی به فراتر از وظیفه خود در قبال جلوگیری از وقوع جرم بیّن، حراست از امنیت اخلاقی شهروندان و حفاظت از شرع مقدس عمل کرده‌اند.

در خاتمه این توضیحات که بر اساس نظر کارشناسان پلیس تقریر شده و اثبات می‌کند که عمل آن افسر وظیفه‌شناس و متشرّع هرگز خلاف قانون نبوده است؛ ذکر یک نکته هم خالی از لطف نیست…

و آن اینکه کسانی مثل گروهک موسوم به «دختران خیابان انقلاب» چرا در مقابل یک حکم قانونی و شرعی در جمهوری اسلامی ایران به مخالف علنی پرداخته‌اند اما طاقت هیچگونه برخوردی اعم از قانونی و غیر قانونی را ندارند!؟

به سخن دیگر اینکه انقلاب کردن، مدعای خیزش داشتن و یا مثلا مخالفت با یک حکم شرعی و قانونی، با ترس و یا درخواست عدم برخورد مانعه‌الجمع است و افکار عمومی قضاوت خاصی درباره آن خواهد داشت…

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true