×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۷ مهر - ۱۴۰۰  
true
false

آیا احتمال زلزله ۷ ریشتری گسل شمال تهران دو برابر شده است؟  به تازگى خبرى مبنى بر احتمال ٢ برابر شدن وقوع زلزله هفت ریشترى تهران در فضاى مجازى منتشر شده است ، این خبر که به نقل از یکى از کارشناسان زلزله شناسى است موجب نگرانى و استرس در بین پایتخت نشینان شده است، به همین دلیل به سراغ رئیس موسسه ژئوفیزیک و استاد پژوهشگاه زلزله شناسى دانشگاه تهران رفتیم تا صحت و سقم این موضوع را جویا شویم.

در ادامه این گفتگوها را بخوانید.

مجید نبی بیدهندی رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خصوص انتشار خبری مبنی بر ٢ برابر شدن احتمال وقوع زلزله ٧ ریشترى در تهران و فعال شدن گسل شمالى گفت: متاسفانه بعضى افراد بدون هیچ علمی موجب تشویش اذهان عمومی و ایجاد رعب و وحشت در بین مردم مى شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر با وجود رشد تکنولوژی هنوز زلزله قابل پیش بینی نیست و تاکنون هیچ دستگاه یا علمی نتوانسته آن را پیش بینی کند.

رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران افزود: هر لحظه احتمال وقوع زلزله وجود دارد، اما اینکه چه زمانی و با چه ریشتری اتفاق بیفتد مشخص نیست.

بیدهندی تصریح کرد: به هرحال من به شخصه این موضوع یا فرضیه را رد می کنم.

تغییر احتمالى گسل ها در سال ۹۷ یک دهم درصد خواهد بود

در ادامه مهدی زارع استاد تمام پژوهشگاه لرزه نگاری دانشگاه تهران  ؛ در این باره گفت: این خبر به طور قطع شایعه بوده و مورد تائید نیست.

زارع بیان کرد: به نظر من میزان تغییر احتمالى گسل ها (صرفا با روش آماری) در سال آینده یک دهم درصد خواهد بود .

وی تصریح کرد: کسی که با عدد و ارقام آشنا باشد می داند که دو دهم درصد عدد زیادى نیست.

استاد تمام پژوهشگاه لرزه نگاری دانشگاه تهران اظهار کرد: اساسا در مورد آمار نمی توانیم صحبتی کنیم یا منکر هر نوع اطلاعاتی شویم و مدام بگوییم هیچ نمی دانیم اما باید توجه کرد تا دستگاه جدیدى نصب نشود نمی توان حرف جدیدى زد.

زارع یادآورشد: انتشار این قبیل شایعه ها چیزى جز ایجاد استرس و ترس در میان مردم به دنبال ندارد، همانطور که شاهد هستیم، برخى شهروندان به دلیل وقوع زلزله هاى اخیر دچار این نگرانى ها شده اند.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد