×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ مهر - ۱۳۹۹  
true
false

وقتی دست نشانده‌های امارات و عربستان بر سر یمن به جان هم می‌افتند!

بخش جنوب غربی استان تعز به تنگه راهبردی باب المندب متصل می‌شود که همین مسئله اهمیت این مناطق را برای رژیم سعودی و امارات چند برابر کرده است.

 جنگ نیابتی امارات و عربستان در استان تعزشهر تعز در جنوب یمن هفته‌های گذشته شاهد درگیری‌های سنگینی میان نیرو‌های شورشی حزب اصلاح (وابسته به رژیم آل سعود) و کتائب ابوالعباس (تحت حمایت رژیم امارات) بود که خسارت‌های زیادی برای شهروندان یمنی برجای گذاشت.

در جریان این درگیری ها، نیرو‌های شورشی حزب اصلاح با حملات سنگین موفق شدند نیرو‌های کتائب ابوالعباس را در برخی از محور‌ها عقب برانند و مناطقی از شهر تعز را به اشغال خود دربیاورند.

اختلاف بر سر کنترل جزیره «سقطری»، تنش‌ها میان رژیم عربستان و امارات را افزایش داده است؛ مقامات سعودی با تقویت حزب اصلاح در تلاش هستند نفوذ نیرو‌های ابوالعباس تحت حمایت مستقیم امارات را در شهر تعز کاهش دهند و بر قدرت خود در جنوب یمن بیفزایند.

به گفته منابع میدانی، پس از درگیری‌های نفس گیر در روز‌های گذشته میان دو گروه توافقی به دست آمده که بر مبنای آن نیرو‌های شورشی ابوالعباس باید از برخی محله‌های شهر تعز از جمله «الجمهوریه» خارج شوند و پایگاه‌های خود را تحویل دهند.

نیرو‌های شورشی حزب اصلاح هم براساس این توافق از برخی مناطق در شهر تعز عقب نشینی می‌کنند؛ براساس اطلاعات به دست آمده، نیرو‌های شورشی حزب اصلاح در تخلیه مناطق تحت تصرف خود همچنان کارشکنی می‌کنند.

براساس این توافق، قلعه «القاهره» که پیشتر تحت کنترل نیرو‌های شورشی حزب اصلاح بود باید تخلیه شده و امنیت این منطقه توسط نیرو‌های ویژه تامین شود؛ ساختمان‌های امنیتی و سیاسی شهر تعز هم باید به نیرو‌های ویژه تحویل داده شوند.

کنترل منطقه «شیخ زائد»، مجتمع ورزشی، استخر، تعدادی از هتل‌های شهر تعز به نیرو‌های امنیتی و پلیس واگذار می‌شود و از وجود نیرو‌های شورشی حزب اصلاح و ابو العباس تخلیه خواهند شد.

مناطق «حجره الالف، جبل الجمهوری، هتل الاخوه، ساختمان‌های المصلی، باب موسی و باب الکبیر» هم از وجود نیرو‌های شورشی و سلاح‌های سبک و سنگین تخلیه می‌شوند و نیرو‌های امنیتی و پلیس مسئول تامین امنیت خواهند شد.

برخی منابع میدانی، توافق به دست آمده را یک پیروزی برای نیرو‌های تحت حمایت عربستان و افزایش نفوذ آنان و شکست بزرگ برای نیرو‌های تحت حمایت رژیم امارات در شهر تعز توصیف می‌کنند.

نیرو‌های شورشی کتائب ابوالعباس هم عقب نشینی امارات را در توافق به دست آمده یک اشتباه فاحش تعریف کردند و همین مسئله خشم آنان را به دنبال داشته تا جایی که امارات را به خیانت متهم می‌کنند.

در حال حاضر، ۵۵ درصد از مناطق جنوبی و غربی استان تعز در اشغال نیرو‌های شورشی است و حدود ۴۵ درصد از مناطق شمالی، مرکزی و شرقی استان تعز از جمله «الراهده، الهجده، الجند، الکدحه و …» در کنترل نیرو‌های یمنی است.

 بخش جنوب غربی استان تعز به تنگه راهبردی باب المندب متصل می‌شود و نقطه اتصال مناطق ساحلی جنوبی غرب یمن به استان الحدیده و مناطق مرکزی یمن است و همین مسئله اهمیت این مناطق را برای رژیم سعودی و امارات چند برابر کرده است.

رژیم امارات و عربستان برای کنترل بر این مناطق راهبردی با یکدیگر رقابت شدیدی دارند و همین موضوع باعث درگیری میان آنان شده و طرفین با تقویت گروه‌های شورشی برای تصرف این مناطق وارد یک جنگ نیابتی شده اند.

منبع:میزان

انتهای پیام/

جنگ نیابتی امارات و عربستان در استان تعز

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true