×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

آزادسازی درعا و قنیطره را می توان گام پایانی در بسته شدن پرونده تروریست ها در جنوب سوریه دانست.

در روزهای واپسین تیرماه بود که نهاد دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد ساکنان مناطق مختلف  استان های درعا و قنیطره با برافراشتن پرچم این کشور برخانه های خود، خواستار ورود ارتش سوریه به شهرها و روستاهای این استان شدند، نکته جالب ماجرا این است که درعا اولین شهری بود که جرقه های بحران عظیم ۷ ساله سوریه در آن زده شد که این بحران به تدریج به سایر مناطق سوریه تسری پیدا کرد و در نهایت تروریست‌ها با دریافت کمک از محور غربی- عربی- عبری توانستند بخش زیادی از خاک سوریه را اشغال کنند. اما ارتش سوریه با کمک نیروهای مقاومت به سرعت نیروهای خود را منسجم کرده و عملیات بازپس‌گیری مناطق ‌اشغال شده را آغاز کرد.

درعا کجاست

درعا استانی در جنوب کشور سوریه است. این استان، از شمال به استان ریف دمشق، از جنوب به کشور اردن، از مغرب به استان قنیطره و از مشرق به استان سویداء محدود شده‌ است. درعا به دلیل هم مرز بودن با اردن و نزدیکی به دمشق اهمیت استراتژیک زیادی دارد. قرار گرفتن گذرگاه نصیب در این استان به عنوان دروازه جنوب سوریه و از مهم ترین گذرگاه های منطقه خاورمیانه که از طریق آن کالاهای تجاری بین سوریه ،اردن، لبنان و کشورهای خلیج فارس منتقل می شود، بر اهمیت آن افزوده و اهمیت استان قنیطره نیز داشتن مرز مشترک با فلسطین اشغالی است.

صدای نفس‌های محور مقاومت بیخ گوش اسرائیل

همانطور که گفته شد اولین بار اعتراضات علیه دولت قانونی بشار اسد در سال ۲۰۱۱ از استان درعا آغاز شد و به دیگر شهرها گسترش یافت. بعد از گذشت مدتی از اعتراض ها، ناآرامی ها به صورت جنگ داخلی در آمد و در تمام سوریه گسترش یافت، تا جایی که این جنگ داخلی به یک جنگ جهانی تبدیل شد. مردم منطقه درعا در روزهای نخست بحران با وعده تروریست‌ها خام شدند و در مقابل دولت کشور خود ایستادند، اما بعد از مدت کوتاهی دریافته اند که آنچه تروریست ها وعده داده بودند سرابی بیش نبود. بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ به خاطر وجود برخی زمینه ها مانند هم مرزی با اردن و شیطنت های این کشور در همکاری با برخی طرف های حامی تروریست ها آغاز شد و شهر درعا به عنوان مرکز استان درعا چند بار از ابتدای بحران بین تروریست ها و ارتش سوریه دست به دست شد.

استان درعا دروازه ورود سلاح‌های آمریکایی اسرائیلی به داخل سوریه

آزادسازی این مناطق با افزایش امنیت دمشق ضربه ای مهلک به گروه های تروریستی و حامیان آنها محسوب می شود، زیرا این مناطق پایگاه های مهم آنها برای تهدید دمشق و کانال حمایت های مالی و تسلیحاتی به تروریست ها در جنوب بود. تروریست ها امید زیادی داشتند از طریق درعا بتوانند زمینه های لازم برای اشغال دمشق را فراهم کنند که با توجه به آزادسازی شهرهای این استان پروژه آنها با شکست مواجه شد. از طرف دیگر تسلط سوریه بر این استان ها به شروع مجدد صادرات این کشور به دیگر کشورها از جمله اردن و لبنان کمک می کند و موجب بازگشت رونق و شکوفایی اقتصادی سه کشور لبنان، سوریه و اردن می شود.

صدای نفس‌های محور مقاومت بیخ گوش اسرائیل

استان درعا به دلیل نزدیکی به فلسطین ‌اشغالی از یک سو و بلندی‌های جولان از سوی دیگر و همچنین حضور تاسیسات نظامی دولت سوریه در این منطقه دارای اهمیت راهبردی برای رژیم صهیونیستی است. درعا کمربند امنیتى جنوب سوریه براى ارتش این کشور به شمار می‌رود، همچنین مهم‌ترین پایگاه‌هاى پدافند هوایى سوریه در دو استان درعا و قنیطره مستقر هستند. رژیم صهیونیستی، درعا، جولان و  قنیطره، را به‌ عنوان میدان امنیتى براى محافظت از مرزهاى شرقى خود مى‌داند و اطمینان دارد که با بازپس‌گیرى درعا، باید منتظر عملیات ارتش سوریه در قنیطره هم باشد.

در هفت سال گذشته رژیم اسرائیل تلاش زیادی کرده بود تا با منسجم کردن گروه‌های تروریستی در استان‌های جنوبی به نوعی یک حائل میان خود با ارتش سوریه ایجاد کند، بدین معنی که با حمایت از گروه‌های تروریستی در مرزهای سوریه با اردن و بلندی‌های جولان ‌اشغالی، مخاطرات امنیتی خود را کاهش دهد.  با توجه به حضور اسرائیل در جولان و ارتباط نزدیک آن با درعا، در اتاق عملیات های جبهه جنوب، افسرانی از ارتش اسرائیل حضور داشتند که به طور مستقیم نقش مهمی در اجرای عملیات تروریست ها داشتند؛ بنابراین این منطقه به عنوان حوزه نفوذی برای ارتش اسرائیل محسوب می شد.

بنابر بر اعلام منابع خبری تاکنون بیش از ۹۸ درصد از مساحت استان درعا آزاد شده و این در حالی است که این پیروزی با کمترین خسارت ممکن بوده است. مردم استان درعا با وجود ۷ سال حضور نیروهای تروریستی در این منطقه در زمان عملیات بزرگ ارتش سوریه به صورت چشمگیری از ارتش استقبال کرده و این مسئله می تواند پیامدهای روانی زیادی در ادامه عملیات داشته باشد.

با آزادی این استان، دایره امنیت دمشق گسترش پیدا می کند و رژیم صهیونیستی نمی‌تواند به حمایت همه جانبه از تروریست‌ها ادامه دهد. همچنین ارتش سوریه اصرار دارد پایگاه «التنف» را از آمریکایی‌ها پس بگیرد؛ پایگاهی که به مرکز آموزش تروریست‌ها توسط افسران انگلیسی و آمریکایی بدل شده است. بدین ترتیب، آزادسازی درعا به معنای استقرار مجدد ارتش سوریه در جولان و بازگشت وضعیت پیش از سال ۲۰۱۱ است؛ یعنی بازگشت به توافق‌های آتش‌بس با رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۷۴ و درخواست برای بازپس‌گیری جولان اشغالی و این موضوع یعنی صدای نفس‌های محور مقاومت بیخ گوش اسرائیل.

صدای نفس‌های محور مقاومت بیخ گوش اسرائیل

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت‌وگو با خبرنگار تحولات منطقه گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره اهمیت آزادسازی درعا و قنیطره اظهار کرد: منطقه قنیطره به آن دلیل که مرز مشترک سوریه با رژیم اشغالگر قدس می باشد از اهمیت استراتژیکی بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و اردن به دنبال آن بودند که در قینطره منطقه پرواز ممنوع و آزاد به وجود آوردند که با متمرکز کردن تروریست ها در آن با سوریه مقابله کنند.

کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه با تصرف و آزادسازی قنیطره توسط ارتش سوریه و نیروهای مقاومت، عملا ارتباط صهیونیست‌ها با گروه‌های تروریستی در این منطقه قطع شده گفت: این اقدام موجب بازگشت امنیت به منطقه شده است.

کنعانی مقدم افزود:در مناطقی که در مرز مشترک اردن، سوریه و عراق قرار دارند آمریکایی‌ها اقدام به جمع‌آوری باقی‌مانده تروریست‌ها ، تجهیز و ساماندهی آنها جهت گسیل  به مناطق مختلف از جمله قنیطره کرده اند که  با آزادسازی این منطقه توسط ارتش سوریه اقدامات آمریکا در این رابطه خنثی شده است.

وی در پایان با بیان اینکه بحث جولان یکی از مهمترین مسائلی است که در مناقشات بین سوریه و رژیم صهیونیستی وجود دارد خاطر نشان کرد: هم مرزی این منطقه با قنیطره موجب نگرانی رژیم صهیونیستی شده است.

اسد به مرزها رسید، اگر ایرانی ها و حزب الله هم اراده کنند، خواهند آمد

رژیم صهیونیستی ترس بسیاری از حضور نیروهای مقاومت در نزدیکی مرزهای خود دارد. به هرحال امروز این رژیم به خوبی فهمیده که پیروزی ارتش سوریه در درعا، قنیطزه و مرزهای جنوبی به منزله حضور سایر گروه های مقاومت در منطقه است؛ به همین دلیل بود که صهیونیست ها در مدت کوتاه اخیر چندین حمله هوایی به خاک سوریه انجام دادند. صهیونیست ها به دنبال اِلقای این پیام هستند که حضور ایران و گروه های مقاومت را در سوریه نخواهند پذیرفت و حضور گروه های مقاومت در مرزهای جنوبی خط قرمز آنهاست. همانطور که کانال ۱۲ اسرائیل اعلام کرد که این پیروزی نه تنها بر گروه های مسلح بوده، بلکه بر ارتش اسرائیل هم هست.  این کانال در برنامه تولیدی خود اعلام کرد: ما در جبهه جنوب شکست خوردیم. این اسد است که به مرزها رسید و پشت سر آنها اگر ایرانی ها و حزب الله هم اراده کنند، خواهند آمد.

در مجموع آزاد سازی درعا و قنیطره را می توان گام پایانی در بسته شدن پرونده تروریست ها در جنوب سوریه دانست.  تروریست ها امید زیادی داشتند از طریق درعا بتوانند زمینه های لازم برای اشغال دمشق را فراهم کنند که با توجه به آزادسازی این شهر این پروژه با شکست مواجه شد. برخی از کارشناسان آزادسازی درعا را به عنوان پایان راهکار نظامی در سوریه دانسته و این مسئله را به معنای تحمیل ارده محور مقاومت و ارتش سوریه به تروریست ها و حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای آنها می دانند که باید در یک روند سیاسی قرار گیرند.

تروریست‌های حاضر در سوریه و عراق به گفته خودشان آمده بودند که بمانند، آمدنی که با دستور و خواست مستقیم آمریکا، اسرائیل و برخی مرتجعین منطقه صورت گرفت و ماندنی که رخ نداد و سرانجام رفتنی که با خفت و خواری همراه بود. امروز تروریسم در منطقه شکست سختی خورده و نقشه‌هایی مثل آتش‌بس‌های صوری، کمک‌های هوایی و اتهامات واهی راه به جایی نمی‌برد. بعد از گذشت ۷ سال، زمستان جنگ نیابتی آمریکا در سوریه و عراق  به پایان رسید و فقط روسیاهی آن ماند برای آمریکا و دار و دسته‌اش.

انتهای پیام/

اسد به مرزها رسید، اگر ایرانی ها و حزب الله هم اراده کنند، خواهند آمد

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true