×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

زیر دریایی

مجله «نشنال اینترست» در مقاله‌ای به بررسی ساخت اولین زیردریایی نیمه سنگین تولید داخل می‌پردازد. این بررسی به قلم «مارک اپیسکوس»، دستیار پژوهش مجله «نشنال اینترست» نوشته شده است و حاکی از بازتاب گسترده ساخت این زیر دریایی در جهان دارد.

«مارک اپیسکوپوس» دستیار پژوهش در مرکز «نشنال اینترست» است و یکی از نویسندگانی است و اغلب برای این مجله مطلب می‌نویسد. او همچنین دانشجوی دکترای تاریخ در دانشگاه «امریکن» است.

در ادامه ترجمه این مطلب آمده است:

آیا ایران واقعاً در حال ساخت زیردریایی بومی است؟

در حالی که تهران در مسیر تبدیل شدن به یک قدرت مستقل است اخبار رسمی اظهار داشتند که ارتش ایران اولین زیردریایی ساخت داخل خود را به آب فرستاد.

زیردریایی کلاس فاتح هفته گذشته در مراسمی در بندرعباس با حضور «حسن روحانی» رونمایی شد.

بیشتر بخوانید:

زیردریایی «فاتح» به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ملحق شد+ تصاویر

رونمایی از زیردریایی پیشرفته فاتح

تجهیز زیردریایی فاتح به نسل جدید “موشک ضدکشتی نصر”

وزیر دفاع ایران امیر حاتمی اظهار داشت: «زیردریایی کلاس فاتح کاملاً ساخت داخل است که توسط کارشناسان توانای سازمان صنایع دریاییِ وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است و از تکنولوژی‌های به روز جهان بهره مند است».

با توجه به اینکه ایران از منابع محدود خود برای ساخت زیردریایی به روز ساخت داخل استفاده می‌کند این دستاورد یک مرحله نمادین در مسیری است که ایران به سوی خودکفایی نظامی طی می‌کند.

«حسن روحانی» پیروزمندانه در تهران اعلام داشت: «ما در برابر قدرت‌های هژمونیک سر فرود نمی‌آوریم و آماده‌ایم خود را فدا کنیم و آماده‌ایم از جان خود برای حفاظت از ایران بگذریم».

نیروی نظامی ایران بیان داشته که دارای زیردریایی ساخت داخل است.

زیردریایی کلاس فاتح ۶۰۰ تن وزن دارد که از نظر مراکز فروش ایرانی و غربی در دسته زیردریایی‌های نیمه سنگین قرار می‌گیرد. در میان زیردریایی‌های بسیار کوچک ایران یعنی زیردریایی کلاس غدیر و زیردریایی‌های سنگین، یونس، زیردریایی کلاس فاتح جهت داشتن زیردریایی طراحی شده است که هم قدرتمند و هم چابک باشد. این زیردریایی می‌تواند برای پنج هفته در عمق ۲۰۰ متری عمل کند.

طبق منابع خبری ایران فاتح «مظهر صنعت» است و به سامانه سوناری، رانش الکتریکی، مدیریت نبرد ترکیبی، سامانه هدایت موشک زیرسطح به زیرسطح، هدایت اژدر، جنگ‌های الکترونیکی و مخابراتی و سامانه مخابراتی امن و یکپارچه مجهز است. عبارت «مظهر صنعت» برای مجموعه‌ای از ویژگی‌های استاندارد برای زیردریایی‌های مدرن عجیب به نظر می‌آید، یک بخش کلیدی از مجموعه مربوط به سلاح آن همچنان ناشناخته است.

مدتی است گفته می‌شود کلاس فاتح دارای اژدرهای ۵۳۳ میلیمتری است، این زیردریایی هشت مین دریایی و دو عدد از اژدرهای گفته شده را به عنوان ذخیره حمل می‌کند. منابع ایرانی اطلاعات مشخص بسیار کمی درباره موشک کروز که احتمالاً می‌توانند از زیر دریا شلیک شوند، داده‌اند. با دیدن آن در عکس و از فاصله ۵۰ متری این مسأله که چه تعداد و دقیقاً چه انواعی از موشک کروز را می‌توان در آنجا داد همچنان سوال باقی می‌ماند.

به آب انداختن زیردریایی کلاس فاتح در حالی که چند ماه از به آب انداختن ناوشکن «سهند» گذشته است نشان دهنده افزایش این فعالیت است. این زیردریایی با هدف اینکه در آینده به دریای عمان برود به خلیج فارس فرستاده خواهد شد.
تهران هنوز مشخص نکرده است کلاس فاتح چند مخزن خواهد داشت. به نظر می‌رسد دست کم یک زیردریایی کلاس فاتح دیگر در دست ساخت باشد ولی جزئیات بسیار کمی در دست است.

با وجود یک سری سوالات تکنیکی موشک کلاس فاتح نشان می‌دهند که علیرغم فشار اقتصادی تحریم‌های غرب، ایران در به روز کردن برنامه نیروی دریایی خود در حال پیشرفت است.

منبع: مهر

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true