×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ مهر - ۱۳۹۹  
true
false

«حمیدرضا جلایی‌پور»، فعال چپ و از استادان اصلاح‌طلب طی یادداشتی درروزنامه دولتی ایران که با عنوان «شش پیشنهاد کوچک به جناب روحانی» منتشر شد، مقولاتی را برای حل مشکلات یا به عبارت خود «عبور از بحران»! عنوان کرده و خواستار پیگیری آن از سوی قوه قضائیه و یا یک گروه تحقیقی شده است.

جلایی‌پور در پیشنهاد دوم خود نوشته است:

درست پس از پیروزی برجام چه کسانی هنگام آزمون موشک، روی آن به عبری شعار نوشتند؟ چرا پس از آن شرکت‌های اروپایی پایشان به ایران باز نشد؟ تاوان رکود اقتصادی و رشد بیکاری پس از آن را چرا باید مردم  بدهند. چه کسانی این کار پرهزینه را انجام دادند؟

پیشنهاد سوم او نیز به این شرح است:

چه کسانی یک سال پیش دنبال محروم کردن سپنتا از حضور در شورای شهر یزد بودند تا بدینسان آبروی ارکان نظام سیاسی را در بین مردم داخل و خارج ببرند؟

در پیشنهاد پنجم جلایی‌پور می‌خوانیم:

چه کسانی دنبال جاسوس‌سازی ایرانیان دوتابعیتی‌ و محیط زیستی‌ها هستند؟ به جای این‌ زندانی کردن‌های طولانی کار بخش ضد جاسوسی وزارت اطلاعات را تقویت کنید ولی اجازه ندهید بیگناهان جاسوس نمایانده شوند و به اعتبار جمهوری اسلامی در چشم ۶ میلیون ایرانی در خارج کشور ضربه زده شود. انصافاً با اعتماد بخشی به ایرانیان خارج‌ از کشور هم به اقتصاد ایران می‌توان یاری رساند و جوانان بیکار را به سر کار فرستاد و هم با دیپلماسی عمومی ترامپ را می‌توان بر سر جایش نشاند.

پیشنهاد آخر او نیز به مسئله حصر اختصاص دارد. جلایی‌پور در این باره می‌نویسد:

چه کسانی پشت حصر و محدودیت برای خاتمی هستند. حصر به عنوان نماد منفی تا ادامه داشته باشد مردم احساس نمی‌کنند ساماندهی امور کشور شکل عقلانی به خود گرفته و روند اعتمادسازی تقویت نمی‌شود.

این فعال اصلاح‌طلب در خاتمه مدعی شده است: این شکاف‌های ریز تداومش می‌تواند تخریب‌های بزرگ در حکومت درست کند. پیگیری کارهای فوق از سوی قوه‌ قضائیه آسان است ولی اثرات سازنده‌ای بر «حکمرانی مسئولانه» در ایران می‌گذارد! [۳]

*جلایی‌پور در یک فرض خودساخته و البته ناصحیح تصور می‌کند اوضاع کشور دچار «بحران» است و از همین رو می‌توان به همین بهانه، حمله به سمت ارکان اصلی نظام را کلید زد…

چه اینکه همه می‌دانیم آزمایش‌های موشکی و دستگیری جواسیس محیط زیستی به سپاه پاسداران مربوط است، سپنتا نیکنام با دستور شورای نگهبان لغو عضویت شده بود و مسئله حصر نیز به نهادهای کلان نظام مرتبط است.

قابل تأسف آنکه حتی سیاست‌ورزی به روش امثال جلایی‌پور نیز شجاعت بیان اصولی را ندارد و خود را در پشت پرده عبارت‌ها و لغات پنهان می‌کند!

در پاسخ به ادعای جلایی‌پور بیان چند نکته ضروریست:

یکم: ربط دادن بیدستاوردی برجام روحانی به مقولات دیگری مثل رزمایش‌های موشکی سپاه پاسداران، چیزی جز یک کوته‌بینی نیست.

برجام در صبح روز انعقاد خود با تحریم اوباما مواجه شد و در هیچ روزی در قبل و بعد از رزمایش‌های موشکی کشور نیز حتی با وجود گذر تیم مذاکره‌کننده از خطوط قرمز نظام، دستاوردی نداشت.

به سخن دیگر اینکه پاسخ بیدستاوردی برجام را نه سپاه پاسداران که آنهایی باید بدهند که وعده‌های آنچنانی از بابت برجام دادند، ظرفیت کشور را معطل گذاشتند و از سفر نمایشی هیئت خارجی کشورهایی مثل یونان به ایران که نرخ بیکاری‌اش مثل کشورهای جنگ‌زده است و یا کشورهایی که در قبال ظرفیت‌های ایران مجبور به دریوزگی هستند، خوشحال بودند…

دوم: درباره ماجرای آقای نیکنام نه فاجعه رخ داده و نه آبرویی از نظام رفته است. بلکه یکی از نهادهای کلان کشور نظری قانونی را اِعمال کرده و سپس نهادی دیگر بر اساس همان قانون اما با سر فصلی دیگر از وظیفه، دستور دیگری داده است که بر همه لازم‌الاتباع است.

مشخص نیست چرا رفت و آمد فرایندهای قانونی برای برخی طیف‌های سیاسی در ایران غیر قابل تحمل است و به مثابه آبروی رفته تلقی می‌شود؟

سوم: اینکه ربط دادن مشکلات عادی کشور و مقولاتی مثل گرانی دلار و سکه به حصر و انزوای فتنه‌گران و آزاد کردن بدون توبه آنها چه معنایی می‌تواند داشته باشد را به قضاوت مخاطبان می‌گذاریم.

فی‌الجمله اما اینکه امنیت، اصلی‌ترین و مبنایی‌ترین نیاز یک جامعه است و هیچ حکومتی حتی لائیک‌ها هم به خود اجازه نمی‌دهند که برای لحظه‌ای امنیت کشورشان را قمار کنند.

خاصّه اینکه در شرایط امروز ایران که برخی مشکلات اگرچه عادی هم رخ‌نمون شده‌اند، «ترّحم بر پلنگ تیز دندان» یکی از غیر عقلانی‌ترین اقدامات قابل تصور است.

قبل از جلایی‌پور، برخی دیگر از اصلاح‌طلبان عنوان کرده‌اند که راه حل مشاکل کشور رفع حصر و یا حضور بانوان در ورزشگاه‌هاست!

و چهارم: جلایی‌پور مدعیست که «این شکاف‌های ریز تداومش می‌تواند تخریب‌های بزرگ در حکومت درست کند»!

بحث بر سر اینست که جلایی پور و همفکرانش ۴۰ سال است هر موضوعی اعم از رابطه با آمریکا تا اعدام منافقین در دهه ۶۰ و مسئله حصر و غیره را به موجودیت نظام گره می‌زنند و به دنبال اثباتی برای وجود شکاف میان مردم و حاکمیت می‌گردند…

اما ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران سرپا مانده است و امروز نه تنها به هجدهمین اقتصاد جهان تبدیل شده بلکه قدرت اول منطقه و قدرتی قابل اعتنا در جهان است.

بدیهیست که مسئله حصر نیز سرنوشتی غیر از سایر تأکیدات کلان اصلاح‌طلبان در ۴۰ سال گذشته نخواهد داشت…

***

۱_ mshrgh.ir/876654

۲_ https://www.farsnews.com/news/13911130001047

۳_ http://iran-newspaper.com/newspaper/item/475023

پیشنهاد جلایی‌پور برای حل مشکلات؛

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true