×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می‌توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشور‌ها دانست.

امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک‌های جدید و مدرنی توسط نیرو‌های مسلح کشور رونمایی می‌شود که با معرفی هرکدام از آن‌ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی‌تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان‌تر می‌شود.

در شرایطی که قدرت نظامی بازدارنده ایران و توان مقابله کشور با هر گونه تهدید نظامی این روز‌ها محور بحث روز است. بررسی تکنولوژی موشک‌های ایران نشان می‌دهد که برد این موشک‌ها به دورترین نقاط اروپا و بیش از ۷۰ درصد آسیا می‌رسد و این توان دفاعی باعث نا امیدی دشمنان در حمله نظامی به خاک و تاسیسات حیاتی کشورمان شده است.

یکی از موثرترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد که توانایی ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند موشک‌ها هستند و یکی از اعضای این خانواده موشک‌های کروز هستند.

موشک کروز نوعی موشک و نوعی هواگرد بی‌سرنشین هدایت شونده بوده که مسیر آن تا رسیدن به هدف قابل تغییر و هدایت است. در اغلب سامانه‌های کروز از نوعی موتور جت استفاده می‌شود، در حالی که موشک‌های دیگر از موتور راکتی استفاده می‌کنند.

منتشر نشود//موشک کروز کوثر

موشک‌های کروز معمولاً تمام مسیر خود را در ارتفاع بسیار پائین (برای جلوگیری از تشخیص توسط رادار‌های دشمن) و با سرعت تقریباً ثابت با سرعت مافوق صوت یا نزدیک به صوت طی می‌کنند. تفاوت موشک کروز با پهپاد این است که کروز‌ها فقط به عنوان یک سلاح استفاده می‌شوند و کلاهک جنگی بخشی از بدنه آنهاست.

با توجه به لختی اولیه در هدایت موشک کروز، این امکان وجود دارد که موشک صد‌ها متر از مسیر منحرف شود. زیرا اگر چه با هدایت از این نوع لختی امکان انحراف برای موشکی که ده‌ها دقیقه پرواز می‌کند کم است، ولی برای موشکی که ساعت‌ها باید ادامه طریق دهد مناسب نیست. برای رفع عیب باید نوعی تصحیح در مسیر انجام شود تا در عمل مکمل هدایت اصلی آن باشد.

یکی از مهم‌ترین نکات درباره موشک کروز پرواز طولانی مدت این موشک است. به همین دلیل ممکن است توسط سامانه‌های منحرف کننده پدافندی دشمن، با وضعیت حرکت لختی موشک در طول مسیر امکان انحراف از چند متر تا چند صد متر وجود داشته باشد، البته با وجود سامانه‌هایی نظیر سامانه انطباق متقابل پشت سر هم جغرافیایی، سامانه سی دی اس و سامانه جی پی اس احتمال این مورد بسیار کاهش می‌باید.

منتشر نشود//موشک کروز کوثر

لحظه شلیک موشک کروز کوثر از لانچر دریایی

موشک‌های کروز دارای چهار مولفه عمده هستند؛ اولین مولفه موشک‌های کروز استفاده از نیروی آیرودینامیکی در طبقات پایین جو (۳۰ کیلومتر یا ۱۰۰۰۰ پا) است.

دومین مولفه این موشک‌ها توانایی تغییر مسیر و ارتفاع حرکت خود در طول مسیر حرکت است. سومین مولفه موشک‌های کروز، برد بیش از۵۰ کیلومتری آنهاست. آخرین و مهم‌ترین ویژگی و مولفه آن‌ها قابلیت هدایت مداوم در طول مسیر به سوی هدف نهایی‌ست.

موشک کروز موشکی به دلیل راهبردی بودن قابلیت پنهان شدن از دید رادار‌های دشمن به دلیل سطح مقطع کوچک، دارابودن موتور توربوفن با تابش حرارتی کم و سطح پرواز پایین را داراست. موشک‌های کروز را می‌توان از نظر اندازه، سرعت (فراصوتی یا فروصوتی) و نحوه پرتاب تقسیم‌بندی کرد. موشک‌های کروز بسته به شیوهٔ پرتاب به سه دسته هواپایه، دریاپایه و زمین پایه تقسیم می‌شوند.

موشک کروز کوثر

موشک کروز کوثر یکی دیگر از موشک های ساخت متخصصان داخلی کشورمان است که از انواع موشک های زمین پایه و ضدکشتی دوربُرد است که از آن برای انهدام اهداف دریایی نظیر ناوها، ناوشکن‌ها، زیردریایی‌ها و یا هر شناور سطحی و زیرسطحی استفاده می شود. موشک کوثر ساخت صنایع دفاع بوده و یکی از پروژه های جهاد خودکفایی نیروهای مسلح کشورمان است که برای اولین بار در سال ۸۵ معرفی شده و وارد سازمان رزم نیروهای مسلح کشورمان شد.

موشک کوثر در سه نوع طراحی و ساخته شده که به نام های کوثر-۱، کوثر-۲، کوثر-۳ معرفی شده که در حدود ۱۰۰ کیلوگرم دارد که طول بالک های آن بیش از نیم متر است. برد موشک کوثر-۱ بیش از ۲۰ کیلومتر بوده که با سرعت نزدیک به یک ماخ خود را آماده شکافتن قلب دشمنان ایران اسلامی است.

منتشر نشود//موشک کروز کوثر

کوثر-۳ آخرین نسل این موشک است که وزنی در حدود ۱۲۰ کیلوگرم و بردی در حدود ۲۵ کیلومتر وارد سازمان رزم نیروهای مسلح شده است. موشک کوثر دارای ویژگی‌های نظیر سامانه های ضد راداری( آنتی جمینگ)، آشیانه یابی فروسرخ(اینفرارد هومینگ)، هدایت تلویزیونی، رادار میلی‌متری و برخی ویژگی های قدرتمندی است که توانایی رزم این موشک را دو چندان می کند.

برخی اطلاعات منتشر شده درباره یکی از ۳ گونه موشک کوثر دارای جستجوگر اپتیکی  است. این موشک سبک با نصب روی قایق‎های تندرو از جمله ذوالفقار و سایر شناور‌های تندرو نقش مهمی در افزایش توان تهاجمی آن‌ها ایفا کرده است. همچنین بالگرد شاهد-۲۸۵ و پهپاد تهاجمی کرار نیز هر یک با دو فروند از این موشک مشاهده شده‎اند.

منتشر نشود//موشک کروز کوثر

لحظه برخورد موشک کروز کوثر به هدف با دوربین دید در شب

آشیانه یابی فروسرخ ( اینفرارد هومینگ) نوعی از سامانه های هدایت لیزری موشک است که موشک در آن از تابش الکترومغناطیسی که در طیف الکترومغناطیسی فروسرخ از هدف متتشر می‌شود، استفاده می‌کند تا هدف خود را تعقیب کند. موشک‌هایی که جستجوگر فروسرخ دارند به موشک «حرارت یاب» نیز معروف هستند. چون فرکانس اشعه فروسرخ دقیقا زیر طیف نور مرئی است و از اجسام با دمای بیشتر از صفر مطلق (کلوین) منتشر می‌شود.

موشک کوثر از همان لانچر( پرتابگر) های موشک قادر استفاده می کند که آماده سازی آن در ساحل انجام می شود.

کوثر در رسانه های جهان

برخی رسانه های روسی و عربی، تحلیل و گزارش های کارشناسان امور نظامی را درباره کوثر منتشر کرده اند که یکی از این تحلیل ها مربوط به جنگ ۳۳ روزه لبنان است که کارشناسان مدعی شدند که حزب الله لبنان، در سال ۲۰۰۶ و در خلال جنگ ۳۳ روزه از موشک کروز ایرانی«کوثر» برای هدف قراردادن ناوچه پیشرفته اسرائیلی«ساعر» استفاده کرده بود.

منتشر نشود//موشک کروز کوثر

پایگاه خبری گلوبال سکیوریتی در گزارشی به بررسی موشک کروز کوثر و قادر پرداخته و درباره این موشک ها به نقل از صدای آمریکا نوشته که ۴ ژانویه ۲۰۱۱ علی لاریجانی عضو مجلس شورای اسلامی خبر از توسعه صنایع موشکی ایران داده و گفته که قرار است تا نیروی دریایی تمامی ناوگان خود را به موشک های کروز نظیر کوثر و قادر تجهیز کند. در ادامه این مطلب آمده است که سردار سرتیپ پاسدار احمد وحیدی هم درباره موشک های کروز دریایی گفته که با این موشک‌ها امنیت سواحل و مرز‌های دریایی  تضمین خواهد شد.

هم چنین درباره توانمندی‌های این موشک نوشته شده است که موشک کوثر توانایی بالایی در نابودی اهداف خود دارد. کوثر کلاهکی با وزن ۲۹ کیلوگرمی حداقل ۳کیلومتر و حداکثر ۲۵ کیلومتر برد دارد. کوثر ۳ نازل خروجی از موتور سوخت جامد داشته که نشان دهنده عملیات تقویت دو حالته و نگهدارنده است.

در ادامه این گزارش خبری یکی از ویژگی های این موشک ساخته شده توسط متخصصان داخلی کشورمان را قدرت تخریب و دقت بسیار بالا دانسته است.

منتشر نشود//موشک کروز کوثر

موفقیت دانشمندان و طراحان ایرانی امروزه به همگان ثابت شده است و اکنون شاهد این هستیم که ایران در بسیاری از زمینه‌ها خودکفا شده است. اعمال تحریم‌های خصمانه علیه کشورمان نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و تهران توانست یکه و تنها راه خود را در حوزه دفاعی ادامه دهد.

کشور ما طی سال‌های اخیر توانسته است طیف متنوعی از موشک‌های بالستیک با ویژگی‌های متفاوت برای مقابله با انواع تهدیدات را طراحی و تولید کند که به همین سبب به یکی از قدرت‌های موشکی جهان و منطقه غرب آسیا تبدیل شده است. توانمندی نظامی و دفاعی کشور، بدون شک یکی از مهم ‏ترین محور‌های راهبرد نظامی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تهدیدات است. همینطور بر اساس مولفه‌های قدرت، توان موشکی به عنوان یکی از مهمترین عامل بازدارنده تهاجم نظامی قرار دارد که کشور ما به خوبی از آن برخوردار است.

انتهای پیام/

موشک کروز کوثر؛

مطالب مرتبط:

موشکی که پایگاه‌های منطقه‌ای آمریکا را شخم می‌زند

از شمال هند تا اسرائیل زیر سیطره موشک مشکات

سایه موشک کروز سومار روی سرِ اروپا

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true