×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۸ دی - ۱۳۹۷  
true
false

در هفته اول هجوم دشمن به کشورمان، شهر سوسنگرد اولین شهری بود که بعد از ۷ روز مقاومت‌های جانانه محدود نیروهای ژاندارمری، سپاه پاسداران و نیروهای مردمی به اشغال دشمن متجاوز درآمد، اما با گذشت ۳ روز ، نیروهای مسلح(نیروی هوایی، هوانیروز و تیپ ۹۲ زرهی ارتش و رزمندگان اسلام) در تاریخ ۹ مهرماه ۱۳۵۹ طی عملیاتی شبانه موفق شدند دشمن را وادار به عقب نشینی نموده و آنان را تا نزدیک مرزهای بین المللی به عقب برانند.

عملیات آزادسازی سوسنگرد یکی از عملیات های مهم در دوران دفاع مقدس است که نقشی حیاتی و مهم دارد. این عملیات در محور سوسنگرد به صورت نیمه گسترده در تاریخ ۱۳۵۹/۸/۲۶ به فرماندهی نیروهای مشترک ارتش و سپاه انجام شد.

براساس اخبار و گزارشات قرار بود این عملیات با مشارکت سپاه پاسداران و تیپ ۲ لشکر ۹۲ زرهی خوزستان و نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم انجام شود. کلیه هماهنگی‌ها برای انجام عملیات و نجات مدافعان توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مقام نماینده امام در شورای عالی دفاع و شهید مصطفی چمران به عنوان وزیر دفاع و رئیس ستاد جنگ های نامنظم انجام شود.

سوسنگرد؛ شهری که باید ظرف یک روز آزاد شود

اما این عملیات با اتفاق جالبی همراه بود، زیرا ابتدا قرار بود صبح فردا نیروی اصلی عملیات که همان تیپ ۲ زرهی ۹۲ بود حمله خود را به سوسنگرد آغاز کنند که شب ساعت حدود ۱۲ شب فرمانده لشکر ۹۲ زرهی امیر سرتیپ غلامرضا قاسمی‌نو در تماس تلفنی با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اظهار کرد که فرمانده نیروی زمینی ارتش تیمسار ظهیرنژاد به وی اعلام کرده که تیپ ۲ نباید در عملیات شرکت کند و چون احتمال انهدام تیپ وجود دارد به دستور بنی‌صدر از شرکت در این عملیات خودداری کنید. با این دستور عملاً عملیات لغو می‌شد و سوسنگرد نیز سقوط می‌کرد و تمام مدافعان به شهادت می‌رسیدند.

اما با هوشیاری حضرت آیت الله خامنه ای ایشان در تماس تلفنی این مسئله را با حضرت امام خمینی در میان گذارده و امام هم می فرمایند که این تیپ حتما باید در این عملیات شرکت کند و اصلا نیازی نیست تا بنی صدر در این باره دستوری صادر کند. رهبری معظم انقلاب هم سریعا نامه ای به فرماندهی لشکر ۲ زرهی می نویسند که تیپ باید در عملیات شرکت کند وهرکس از این دستور سرپیچی کند مسئول است.

سوسنگرد؛ شهری که باید ظرف یک روز آزاد شود

سوسنگرد؛ شهری که باید ظرف یک روز آزاد شود

شهید چمران نیز در زیر نامه متنی را با این مضمون اضافه می کند که اگر تیپ فردا وارد عمل نشود، صبح فردا ۵۰۰ نفر از رزمندگان به شهادت می رسند و اگر من زنده باشم با مسئول متخلف که همان بنی صدر (فرمانده کل قوا) برخورد خواهم کرد. البته از سوی دیگر به دلیل علاقه فرمانده لشکر دوم به ایشان، فرمانده این تیپ را در حالت آماده باش قرار می دهند و فردا صبح عملیات به فرماندهی شهید چمران و امیر قاسمی نو در مورخه ۵۹/۸/۲۶ آغاز می شود و باحمایت چند فروند بالگرد توپدار کبری محاصره سوسنگرد شکسته می شود.

در این عملیات که شهید چمران در خط مقدم آن شرکت داشت، از ناحیه پا به شدت مجروح می شود و یکی از محافظانش هم به شهادت می رسد، ولی شهید چمران با کشتن راننده یک کامیون عراقی و به همراه دیگر محافظش با کامیون به عقب برمی گردند و شهید چمران را برای مداوا به تهران منتقل می نمایند. این عملیات با فرماندهی مستقیم رهبر معظم انقلاب و شهید چمران با موفقیت به پایان می رسد و سوسنگرد برای همیشه آزاد می گردد و مناطق مرزی بستان وچزابه در اشغال دشمن باقی می ماند تا این که عملیات طریق القدس در نیمه شب دی ماه سال ۶۰ به فرماندهی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی به اجرا درآمد و ۶۵۰ کیلومتر مربع از سرزمین های جمهوری اسلامی ایران و مناطق بستان و چزابه آزاد شد و برای اولین بار نیروهای جمهوری اسلامی ایران به مرزهای بین المللی رسیدند.

سوسنگرد؛ شهری که باید ظرف یک روز آزاد شود

سوسنگرد؛ شهری که باید ظرف یک روز آزاد شود

با مشاهده توان نظامی دشمن، ابتدا نیروی هوایی ماموریت یافت که از پشت سر به دشمن حمله کند تا آنها را برای ادامه عملیات ضعیف سازد و پس از آن فعالیت نیروی زمینی نیز به طور گسترده آغاز شود تا آن زمان نیروی هوایی بمباران های خود را از ارتفاع پایین انجام می داد اما در این عملیات برای نخستین بار از ارتفاع بالا موشک ها و بمب ها را به طرف دشمن متجاوز پرتاب کرد. درباره تدبیر استفاده از این روش باید گفت، دشمن می بایست برای هدف قرار دادن هواپیماهای ایران در ارتفاع بالا از موشک «سام- ۲» و «سام- ۳» استفاده می کرد و با این چاره اندیشی که نیروهای رژیم بعث به دلیل گران قیمت بودن این موشک ها و دسترسی نداشتن به فضای مناسبی که برای پرتاب آنها نیاز بود، امکان استفاده از آنها را در عمل نداشت، به همین منظور نیروهای جمهوری اسلامی ایران به انجام دادن عملیات از ارتفاع بالا با هواپیمای اف ۴ اقدام کردند.

همچنین نیروی هوایی در این نبرد از تاکتیک ارتفاع پایین با هواپیمای اف ۵ نیز استفاده کرد. علاوه بر این دو هواپیمای بمب افکن، یک مدل هواپیمای شکاری رهگیری به نام اف ۱۴ نیز در این عملیات نقش چشمگیری داشت. با استفاده از این هواپیماها که به دلیل داشتن رادار قادر به جنگ الکترونیکی، کسب اطلاعات و اخبار راداری بودند، نیروی هوایی قادر به شناسایی موشک ها و هواپیماهای دشمن شد. در حقیقت در سوسنگرد، دو جنگ همزمان در حال انجام بود یکی از راه بمباران و دیگری جنگ الکترونیک که با استفاده از این روش در دستگاه های دشمن پارازیت ایجاد می شد و قفل راداری صورت می گرفت. جنگ نرم یا سایبری در دوره کنونی چیزی شبیه به این عملیات الکترونیکی در عملیات شکست حصر سوسنگرد است.

دلایل اهمیت عملیات سوسنگرد

۱ ــ اهمیت و نقش سوسنگرد در طرح‌های دشمن و آینده دفاع مقدس به‌نحوی بود که حضرت امام خمینی«ره» با درک دقیق شرایط و تحلیل اهداف و راهبردهای دشمن، فرمان تاریخی خود مبنی بر آزادسازی سوسنگرد در کمتر از ۲۴ ساعت را، صادر فرمودند.
۲ ــ حضور فعالانه و مدیریت مدبرانه مقام معظم رهبری (حفظه الله تعالی) در کمک‌رسانی و اعزام نیرو به سوسنگرد نقش حیاتی در رفع حصر و آزادسازی سوسنگرد داشته است.
۳ ــ مقاومت در سایر محورها من‌جمله محور خرمشهر دارای اهمیت بسیار فراوانی است ولیکن عدم موفقیت دشمن در محور بستان ــ سوسنگرد ــ اهواز نقش بارز و تعیین کننده‌ای در شکست طرح دشمن جهت اشغال خوزستان و به‌ویژه مرکز آن اهواز را داشته است؛ و از طرفی سبب ایجاد امید به پیروزی بر دشمن متجاوز در دل رزمندگان اسلام و مردم عزیز کشورمان گردید.
۴ ــ سوسنگرد اولین شهری بود که در دوران دفاع مقدس از اشغال دشمن آزاد شد.
۵ ــ حضور گسترده و حماسی عشایر قهرمان عرب‌زبان بومی در دفاع از شهر و از طرفی جنایات بی‌رحمانه ارتش بعث در کشتار مردم بی‌دفاع عرب منطقه، پوچی تبلیغات کاذب و شعارهای عوام‌فریبانه صدام کافر از قبیل نبرد قادسیه، آزادسازی اعراب و دفاع از خلق عرب خوزستان را به اثبات رسانید.
۶ ــ صحنه‌ها و رشادت‌های درخشان و حماسی جبهه سوسنگرد منجر به اشتهار این منطقه به نام «کربلای سوسنگرد» گردید.
۷ ــ مقاومت جانانه سپاهیان پاسدار و شهادت جمعی از آن‌ها در دفاع از شهر سبب گردید که ۲۶ آبان ۱۳۵۹ به عنوان «روز شهدای پاسدار» نام‌گذاری شود.
۸ ــ طی سال‌های پس از دفاع مقدس از این حماسه پرافتخار و دارای ویژگی‌های بسیار برجسته و نیز مقاومت سرسختانه و دلاورمردی‌های رزمندگان در این منطقه بسیار کم سخن رفته و غبار فراموشی آن را فرا گرفته است که این امر بر مظلومیت مضاعف «حماسه شکست حصر و آزادسازی سوسنگرد» افزوده است.
۹- نشان دادن مقاومت مردمی جوانان  و رزمندگان برای دفاع از سرزمین ایران وعقب راندن اشغالگران بعثی.
۱۰- افشای خیانت بنی صدر و دستور وی در عدم اعزام بموقع یگان‌ها از سوی ارتش برای آزادسازی سوسنگرد.
۱۱-هوشمندی و درایت مقام معظم رهبری و نقش راهبردی معظم له در عرصه دفاع مقدس بویژه در حوزه مدیریت، طراحی و اجرای عملیات آزادسازی سوسنگرد و همت مضاعف ایشان در اجرای امر امام(ره).

در عملیات سوسنگرد مهم ترین نقش را می توان برای خلبانان نیروی هوایی قائل شد، زیرا که در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد در ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۵۹ که به شکست حصر سوسنگرد منجر شد، ۲۴ خلبان نیروی هوایی شرکت داشتند که از این تعداد « هوشنگ کیان‌آرا»، «سید محمدتقی حسینی»، «محمد کام‌بخش ضیایی»، «نعمت‌الله اکبری سامانی»، « یونس خوش‌بین» و « ابراهیم‌ امیدبخش» به شهادت رسیدند.

انتهای پیام/

شهری که باید ظرف یک روز آزاد می‌شد

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true