×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

پرسپولیس‌/

تیم فوتبال پرسپولیس تهران در هفدهمین دوره لیگ برتر فوتبال توانست چند هفته مانده به پایان لیگ با رکورد شکنی‌های متوالی یازدهمین قهرمانی خود را جشن بگیرد. پرسپولیس با کسب این جام به تنها تیمی تبدیل شد که در تاریخ ایران موفق به کسب یازده قهرمانی شده است. پس از پرسپولیس، استقلال تهران با ۸ ، پاس با ۶ و سپاهان اصفهان با ۵ قهرمانی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. به همین منظور تصمیم گرفتیم تا به تاریخچه پرسپولیس و جام‌های کسب شده توسط این تیم در لیگ‌های سراسری کشور بپردازیم.

 

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

شکل گیری پرسپولیس

 • تیم فوتبال پرسپولیس در دی ماه سال ۱۳۴۲ به دست علی عبده در اوین و جاده قدیم شمیرانات شکل گرفت. باشگاه پرسپولیس پیش از آن تنها در بولینگ و چند رشته ورزشی دیگر فعال بود و تنها فعالیتش در فوتبال به تیم داری در لیگ دسته دوم تهران محدود می‌شد. اما در ۱۸ تیر ۱۳۴۶ و با انحلال باشگاه شاهین که در دهه ۱۳۴۰ بازیکنان زیادی در تیم ملی ایران داشت و در میان مردم بسیار محبوب بود باعث شد تا عبده با پرویز دهداری (مربی شاهین) و مسعود برومند (سرپرست شاهین) به رایزنی بپردازد و زمینه حضور بیشتر بازیکنان شاهین در پرسپولیس را فراهم کند. با این اتفاق ناگهان تیم پرسپولیس در میان مردم مشهور شد و نام این تیم بر سر زبان‌ها افتاد.

 • دهداری مربی و برومند سرپرست پرسپولیس شدند و باشگاه توانست در مسابقات رده‌بندی دسته‌های کشور در گروه خود اول شود و به بالاترین دسته لیگ فوتبال ایران راه یابد. آن‌ها در مسابقات قهرمانی آسیا (مسابقاتی که میان تیم‌های ایرانی برای شرکت در جام باشگاه‌های آسیا برگزار شد) نیز قهرمان شدند و به عنوان نخستین نماینده ایران به جام باشگاه‌های آسیا رسیدند.

 • در سال ۱۳۴۸، محمود خیامی، مدیر کارخانه ایران ناسیونال که از هواداران شاهین بود تصمیم گرفت برای تبلیغ خودروی پیکان از بازیکنان پرسپولیس استفاده کند و پس از امضای پروتکل همکاری، بازیکنان پرسپولیس به شکل دسته‌جمعی به باشگاه پیکان رفتند و با این تیم موفق به کسب مقام قهرمانی در جام باشگاه‌های تهران در سال ۱۳۴۸ شدند، در حالی که پرسپولیس در رده یازدهم قرار گرفت.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

نخستین قهرمانی پرسپولیس در سال  ۱۳۵۰

 • یک سال پس از آن که تعدادی از پرسپولیسی‌ها راهی پیکان شدند،تعدادی از آنها بار دیگر به باشگاه سابق خود بازگشتند و توانستند با عملکرد خوب خود و با رهبری حسین فکری در جایگاه دوم لیگ سراسری پس از تاج قرار بگیرند، اما این پایان کار نبود و با شروع دهه ۵۰ نخستین قهرمانی پرسپولیس با “آلن راجرز” رقم خورد.

 • پرسپولیس تهران که ۸ سال از آغاز فعالیت رسمی اش می‌گذشت موفق شد در لیگ سراسری سال ۱۳۵۰ نخستین جام قهرمانی اش را کسب کند. پرسپولیسی‌ها که از زیر شاخه‌های باشگاه شاهین بودند به واسطه برخی از اتفاقات آن روز‌ها تیمی مردمی‌تر بودند و دارای طرفداران زیادی بودند به همین دلیل قهرمانی آن‌ها در لیگ سراسری و قرار گرفتن بالاتر از تیم‌های مختلفی توانست فصل تازه‌ای را در فوتبال ایران باز کند. این قهرمانی برای سرخپوشان پایتخت در حالی رقم خورد که بازیکنانی نظیر حسین کلانی، همایون بهزادی و صفر ایرانپاک در پرسپولیس توپ می‌زدند.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

دومین قهرمانی پرسپولیس در  سال  ۱۳۵۲

 • دومین جام قهرمانی پرسپولیس بسیار خاص و دست نیافتنی بود. سرخپوشان پایتخت موفق شدند با آلن راجرز بدون حتی یک شکست، نخستین قهرمانی لیگ تخت جمشید را کسب کنند. پرسپولیس آلن راجرز بدون شک یکی از بهترین‌های تاریخ بود آن‌ها به مدت ۸۶۵ روز بدون شکست بودند و رکوردی را در آسیا ثبت کردند که تا ۲۱ سال بعد از آن کسی موفق به شکستن آن نشد.

 • در فروردین همان سال پرسپولیس موفق به کسب پیروزی تاریخی ۶ بر صفر خوددر مقابل تاج تهران شد.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

سومین قهرمانی پرسپولیس در  سال  ۱۳۵۴

 • سومین قهرمانی پرسپولیس در سومین سال لیگ تخت جمشید رقم خورد. آن‌ها پس از آن که در نخستین دوره جام تخت جمشید به قهرمانی رسیدند، نتوانستند در لیگ دوم موفق باشند و در جایگاه نایب قهرمانی پس از تاج قرار گرفتند. با این حال پرسپولیس دست به تغییرات بزرگ و اساسی زد تا در سومین دوره رقابت‌های لیگ تخت جمشید نیمکت خود را به جوان‌ترین مربی قهرمان تاریخ لیگ بسپارد. بیوک وطن خواه ۳۳ ساله در جایگاهی قرار گرفت که روزگاری آلن راجرز بهترین مربی تاریخ پرسپولیس قرار داشت. با این حال این مربی موفق بود و توانست با عملکرد خوب خود سومین قهرمانی سرخپوشان در لیگ را رقم بزند.

 • سرخ پوشان با‌ر دیگر یک رکورد خاص را به نام خود ثبت کردند. بهرام مودت دروازهبان سرخپوشان توانست با ۸۴۲ دقیقه بسته نگه داشتن دروازه اش رکوردی تاریخی را به ثبت برساند.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

چهارمین قهرمانی پرسپولیس در  سال ۱۳۷۴

 • پس از قهرمانی پرسپولیس در جام تخت جمشید در سال ۱۳۵۴ تنها ۲ دوره دیگر این لیگ برگزار شد که پاس توانست در آن به قهرمانی برسد. پس از آن و پیروزی انقلاب اسلامی عملا لیگ سراسری فوتبال ایران سال‌ها تعطیل شد و هیچ باشگاهی نتوانست در ۱۳ سال عنوان قهرمانی کشور را در اختیار بگیرد.

 • با این حال لیگ سراسری فوتبال این بار از سال ۱۳۷۰ با نام جام آزادگان دوباره آغاز شد و بازهم این پاس تهران بود که توانست ۲  دوره پیاپی به قهرمانی برسد. در این سال‌ها اگر چه باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس همچنان فعالیت می‌کردند، اما فعالیت آن‌ها تنها به لیگ تهران خلاصه می‌شد و باشگاه پرسپولیس موفق شد که ۵ بار در لیگ تهران به قهرمانی برسد. پرسپولیس در دهه ۷۰ توانست مانند دهه ۵۰ ستارگان بزرگی را در دل خود پرورش دهد. ستارگانی که دهه ۷۰ رویایی را برای سرخپوشان در تاریخ ثبت کردند.

 • چهارمین جام سرخپوشان با هدایت استانکو رقم خورد. او در سال ۱۳۷۴ دومین سرمربی خارجی باشگاه بود که توانست برای سرخ پوشان پایتخت قهرمانی را رقم بزند.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

پنجمین قهرمانی پرسپولیس در  سال ۱۳۷۵

 • استانکو در ادامه فعالیت خود در پرسپولیس بار دیگر خوش درخشید و پرسپولیس پر ستاره توانست برای دومین بار متوالی در سال ۱۳۷۵ به قهرمانی برسد. سرخ پوشان با این قهرمانی به پنجمین قهرمانی تاریخ خود دست یافتند.

ششُمین قهرمانی پرسپولیس در  سال ۱۳۷۸

 • علی پروین ستاره پرسپولیس اگرچه نمی‌توانست برای سرخپوشان توپ بزند، اما این بار تصمیم گرفت بار دیگر به قهرمانی این تیم با قبول هدایت پرسپولیس کمک کند و جام ششم را به موزه افتخارات باشگاه اضافه کند. پرسپولیسی‌ها در دهه طلایی ۷۰ پس از کسب ۲ قهرمانی پیاپی در سال‌های ۷۳-۷۴ و ۷۴-۷۵ تنها در فصل ۷۵ – ۷۶ قهرمان نشدند و بار دیگر به ۲ قهرمانی پیاپی، اما این بار با علی پروین دست یافتند. البته سرخ پوشان در این میان یک فصل هم به دلیل حضور بازیکنان این تیم در اردو‌های طولانی مدت که برای حضور تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ برگزار می‌شد مجبور شدند تا از لیگ کنار بکشند.

 • علی پروین موفق شد در سال ۱۳۷۸ پرسپولیس را با ۱۲ امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم یعنی استقلال قهرمان کند. همچنین علی پروین توانست در پرسپولیس بار دیگر بدون حتی یک شکست در ۴٣ بازی رسمی جام حذفی، لیگ کشور و جام باشگاه‌های آسیا را رقم بزند و با ۱۴ پیروزی متوالی نام خود را در تاریخ پرسپولیس جاودانه کند.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

 هفتمین قهرمانی پرسپولیس در  سال ۱۳۷۹

 • سال ۱۳۷۹ بار دیگر هواداران با شعار پروین، بکن‌بائر زمینه کسب هفتمین جام قهرمانی پرسپولیس را مهیا کردند تا عملا رکورد دست نیافتنی را رقم بزنند.

هشتمین قهرمانی پرسپولیس در  سال ۱۳۸۰

 • هشتمین جام پرسپولیس با فاصله کوتاهی به دست آمد. آن‌ها یک فصل قهرمانی را به آبی‌های پایتخت دادند و دوباره آن را پس گرفتند تا نخستین قهرمان لیگ برتر جام خلیج فارس رقم بگیرند. این قهرمانی پرسپولیس و نایب قهرمانی دوباره استقلال باعث شد تا علاوه بر آن پرسپولیسی‌ها رکورد قهرمانی را منحصر به خود کنند، استقلالی‌ها هم بتوانند رکورد نایب قهرمانی را به دست بیاورند. سرخپوشان با این قهرمانی توانستند در ۵ دوره به قهرمانی برسند. البته در همان سال هم که قهرمان نشدند از لیگ کنار کشیده بودند.

 • همچنین علی پروین موفق شد به سه قهرمانی در لیگ سراسری و سه جام حذفی برسد. اسطوره پرسپولیسی‌ها پیش از این هم توانسته بود سه بار قهرمان لیگ شود و با پرسپولیس جام‌های زیادی را در دهه شصت کسب کند و لقب سلطان جام‌دار تاریخ فوتبال ایران لقب بگیرد.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

نُهمین قهرمانی پرسپولیس در  سال ۱۳۸۷

 • پرسپولیسی‌ها دیگر ۷ سال رنگ جام را ندیدند و شرایط جالبی را پشت سر نمی‌گذاشتند، تا این که افشین قطبی سرمربی این تیم شد و با این که در پایان همان فصل فیفا ۶ امتیاز از سرخپوشان پایتخت کم کرد، اما آن‌ها توانستند در یک بازی تاریخی با گل دقیقه ۹۶ سپهر حیدری قهرمانی را از سپاهان بگیرند و قهرمان لیگ هفتم شوند.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

دَهمین قهرمانی پرسپولیس در  سال ۱۳۹۶

 • پرسپولیسی‌ها پس از قهرمانی در لیگ هفتم یکی از بحرانی‌ترین زمان‌های خود را آغاز کردند. آن‌ها نه تنها تا ۹ سال دیگر نتوانستند رنگ قهرمانی را ببینند بلکه تا مرز سقوط به دسته پایین تر هم پیش رفتند. با این حال با روی کار آمدن برانکو و تزریق آرامش به تیم از سوی کادر مدیریتی باشگاه پرسپولیسی‌ها روز به روز بهتر شدند و توانستند در انتها دهمین قهرمانی خود در لیگ‌های سراسری کشور را کسب کنند.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

یازدهمین قهرمانی پرسپولیس در  سال ۱۳۹۷

 • پرسپولیسی‌ها پس از قهرمانی در لیگ شانزدهم یکی از رویایی‌ترین فصل‌های خود را آغاز کردند. آن‌ها با برانکو که سابقه سرمربی گیریتیم ملی را در کارنامه داشت، لیگ برتر هفدهم را با رکورد شکنی‌های متوالی پیش بردند و چند هفته پیش از پایان لیگ قهرمانی خود را مسجل کردند.

مرور یازده قهرمانی پرسپولیس/ برانکو موفق‌ترین مربی خارجی سرخ پوشان

انتهای پیام /

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true