×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

وزیر خارجه آمریکا و سخنانی از جنس «براندازی»

وزیر خارجه آمریکا در اولین سخنرانی مهم سیاست خارجی خود به تبیین سیاست واشنگتن در قبال تهران پرداخت؛ اظهاراتی که بیش از همه چیز رنگ‌وبوی «فشار حداکثری» برای «براندازی» در ایران دارد.

گزارش تسنیم| وزیر خارجه آمریکا و سخنانی از جنس «براندازی»

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز عصر اولین سخنرانی مهم خود درباره موضوعات سیاست خارجی را در اندیشکده دست‌راستی هریتیج و درباره ایران ایراد کرد.

زمانی که وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع سنا و برای تأیید خود به‌عنوان وزیر جدید صحبت می‌کرد، به بحث اصلاح برجام اشاره کرد. این اظهارات او باعث شد که عده‌ای این گمانه را مطرح کنند که وی با پامپئوی زمان مذاکرات هسته‌ای تفاوت دارد و مواضع خود را تعدیل کرده است؛ چرا که او در زمان مذاکرات، گفتگوها را بی‌فایده دانسته و خواستار بمباران تأسیسات هسته‌ای ایران شده بود.

اما اظهارات امروز آقای پامپئو نشان داد که مواضع او نه‌تنها چندان تفاوتی با دیدگاه‌های قبلی او نکرده، بلکه وزیر خارجه جدید آمریکا به‌اندازه «جان بولتون» طرفدار براندازی در ایران است.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه آمریکا: قوی‌ترین تحریم‌ها در تاریخ را علیه ایران اعمال می‌کنیم/ ۱۲ شرط واشنگتن برای توافق جدید با تهران

 

 

وزیر خارجه آمریکا این بار دیگر بحث مذاکره مجدد درباره برجام را مطرح نکرده بلکه ۱۲ شرط غیرممکن و سخت را برای توافقی جدید با ایران شمرد، ۱۲ شرطی که بیشتر شبیه شرایط تسلیم ایران است تا انعقاد توافقی جدید با تهران.

اظهارات پامپئو درباره «فشار مالی بی‌سابقه» و «قوی‌ترین تحریم‌ها در طول تاریخ» کنار اظهارات و خط‌ونشان او برای ایران، حاکی از سیاست جدی دولت آمریکا برای براندازی در ایران است؛ هرچند که او به‌طور مستقیم از واژه «تغییر رژیم» در سخنرانی خود استفاده نکرد، اما مجموع اظهارات او جمع‌بندی و نتیجه‌ای جز این را پیشِ‌رو نمی‌گذارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در لابه‌لای سخنرانی خود به حمایت اروپایی‌ها برای فشار به ایران به‌منظور رسیدن به توافق جدید اشاره کرد، حال اینکه شرایط دوازده‌گانه‌ای که او مطرح کرد، نظیر غنی‌سازی صفردرصدی، از جمله مواردی هستند که بیشتر شبیه رؤیاپردازی و موارد غیرقابل‌تحقق هستند. حتی متحدان اروپایی آمریکا نیز به این نکته واقف هستند که توافقی با چنین شرایطی ممکن نیست. از طرفی دیگر، آمریکا با نادیده گرفتن نقطه‌نظرات متحدان اروپایی خود از توافقی که مورد حمایت اروپا و عمده کشورهای جهان بود، خارج شد. مشخص نیست که با این وضعیت، آمریکا به‌جای حمایت با ممانعت متحدان اروپایی خود مواجه شود.

از طرفی دیگر، شرط و شروط تند و خشن از جنس سخنان پامپئو نه‌تنها ممکن است اروپایی‌ها را با دولت آمریکا برای فشار بیشتر نزدیک و متحد نکند، بلکه این قابلیت را دارد که از میزان اجماع ضدایرانی در مجامع بین‌المللی بکاهد. به‌عبارتی سخنرانی پامپئو محدودیت‌ها و معذوریت‌های قدرت آمریکا در عرصه جهانی و اینکه نظام بین‌المللی چگونه کار می‌کند، را نادیده می‌گیرد.

شاید عصاره سخنان وزیر خارجه آمریکا این باشد که آمریکا به‌دنبال این است که با فشار حداکثری، امتیازات حداکثری از تهران دریافت کند، و چه‌بسا گام را فراتر نهاده و به‌دنبال تغییر سیستم و براندازی در ایران باشد.

وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود گفت که دولت آمریکا کنار مردم ایران ایستاده است. هرچند که کارنامه پامپئو و سابقه عملکرد دولت آمریکا خود گواه روشنی برای صحت یا عدم‌صحت اظهارات اوست. ضمناً مواردی مانند عدم صدور روادید آمریکا برای ایرانی‌ها، خروج از برجام، و موضع عجیب ترامپ در قبال حملات تروریستی داعش در تهران برای قضاوت درباره میزان محبت دولت آمریکا به مردم ایران کافی است. ترامپ به‌هنگام حمله تروریستی داعش به مجلس در تهران، ایران را مقصر خواند.

در مجموع، اظهارات وزیر خارجه آمریکا که منطبق با واقعیت‌های میدانی و محاسبات امنیتی و سیاسی نیست، نشان می‌دهد که سیاست دولت آمریکا در قبال ایران از جمله خروج از برجام، دیگر صرفاً محدود و مربوط به عمل کردن به وعده انتخاباتی آقای ترامپ نیست، بلکه ادامه مسیر، حکایت از رویکردی رؤیاپردازانه برای حل چالش‌های سخت بین‌المللی با استفاده از فشار حداکثری دارد.

انتهای پیام/.*

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true