×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۴ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

تاکنون هفده دوره بازی‌های آسیایی برگزار شده است و کاروان ایران در ۱۴ دوره این رقابت‌ها حضور داشته و بهترین نتیجه را زمانی کسب کرد که میزبان این مسابقات بود و اکنون با ۳۶۹ ورزشکار راهی هجدهمین دوره بازی‌ها است.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

نخستین حضور کاروان ایران

*اولین دوره بازی‌های آسیایی سال ۱۹۵۱ به میزبانی دهلی نو برگزار شد و کاروان ایران با ۶۴ ورزشکار در پنج رشته بسکتبال، شیرجه، وزنه برداری، دو و میدانی، فوتبال در این بازی‌ها حضور یافت و در نهایت موفق به کسب ۱۶ مدال شامل ۸ طلا، ۶ نقره و دو برنز شد.

ناکامی بانوان در نخستین حضورشان

*کاروان ایران پس از غیبت در دومین دوره بای ها، با ۱۱۲ ورزشکار راهی کشور ژاپن شد و در رشته‌های وزنه برداری، کشتی آزاد، والیبال، فوتبال، دو و میدانی، تنیس روی میز مردان، شیرجه و دوچرخه سواری با حریفان خود به رقابت پرداخت و در نهایت با کسب ۳۲ مدال شامل ۷ طلا، ۱۴ نقره و ۱۱ برنز در مکان چهارم قرار گرفت.

در این دوره ۴ بانوی کشورمان در رشته‌های دو و میدانی و تنیس روی میز حضور داشتند که در پایان موفق به کسب مدال نشدند.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

اولین رهاورد بانوان/نشان برنز بر گردن والیبالیست‌ها

*در سال ۱۹۶۶ کاروان ورزشی کشورمان با ۱۱۸ ورزشکار راهی تایلند شد و در رشته‌های وزنه برداری، کشتی آزاد، والیبال مردان و زنان، فوتبال، دو ومیدانی، دوچرخه سواری، تنیس روی میز، تنیس، مشت زنی موفق به کسب مدال شد که نشان برنز تیم والیبال بانوان برای نخستین نشان بانوان کاروان ایران در بازی‌های آسیایی بود. اما در رشته بسکتبال در رده هفتم قرار گرفتیم و منوچهر فصیحی و تقی عسگری در شیرجه به ترتیب ششم و هفتم شدند و حیدر شنجانی نیز در شنا نتوانست از مرحله مقدماتی صعود کند و حذف شد.

کاروان ایران در پنجمین دوره بازی‌ها با کسب ۳۰ مدال شامل ۶ طلا، ۸ نقره، و ۱۶ برنز در مکان ششم قرار گرفت.

*ششمین دوره بازی‌های آسیایی سال ۱۹۷۰ به میزبانی کشور تایلند برگزار شد وکاروان ایران با ۱۶۹ ورزشکار راهی این دوره از بازی‌ها شد.
ملی پوشان کشورمان در رشته‌های وزنه برداری، کشتی آزاد، دو و میدانی، دوچرخه سواری، مشت زنی موفق به کسب مدال شدند.

تیم ملی والیبال بانوان و مردان به ترتیب چهارم و پنجم شدند و تیم‌های تیراندازی، فوتبال و شنا و شیرجه از کسب مدال بازماندند. تیم‌های واترپلو و بسکتبال هم به ترتیب چهارم و هفتم شدند.

در پایان این دوره کاروان ایران با کسب ۲۳ مدال شامل ۹ طلا، ۷ نقره و ۷ برنز در مکان چهارم قرار گرفت.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

میزبانی ایران در بازی‌های آسیایی/صعود به رتبه دوم جدول

*در سال ۱۹۷۴ کشور ایران برای نخستین بار میزبانی بازی‌های آسیایی را بر عهده گرفت و کاروان ایران در هفتمین دوره بازی‌ها با ۴۰۰ ورزشکار شرکت کرد و توانست ۸۱ مدال شامل ۳۶ طلا، ۲۸ نقره و ۱۷ برنز بعد ازکشور ژاپن در رده دوم قرارگیرد.

این تنها دوره‌ای بود که ایران با این تعداد ورزشکار در بازی‌ها حاضر شد و توانست جایگاه دوم را به خود اختصاص دهد.

کاروان ایران در رشته‌های کشتی آزاد و فرنگی، دو ومیدانی، مشت زنی، وزنه برداری، تنیس، دوچرخه سواری، شمشیربازی و فوتبال موفق به کسب مدال شد و در رشته‌های شنا، ژیمناستیک، تیزاندازی، تنیس روی میز از رسیدن به مدال بازماند.

تیم ملی بسکتبال مردان و بانوان به ترتیب ششم و چهارم و تیم ملی والیبال نیز به ترتیب چهارم و پنجم شدند.

*کاروان ورزشی کشورمان بعد از یک دوره غیبت در نهمین دوره این بازی ها با ۴۳ ورزشکار  شرکت کرد.این دوره از رقابت ها در سال ۱۹۸۲ به میزبانی کشور هند برگزار شد و ورزشکاران ایران با کسب ۱۲ مدال شامل ۴ طلا، ۴ نقره و ۴ برنز در مکان هفتم ایستاد.

ملی پوشان کشورمان در رشته های کشتی آزاد، وزنه برداری و دوچرخه سواری موفق به کسب نشان بازی های آسیایی شدند و تیم ملی فوتبال کشورمان نیز در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

صعود کاروان ورزشی ایران به رتبه چهارم جدول/نخستین حضور تکواندوکاران با کسب مدال 

*در سال ۱۹۸۶ کره جنوبی میزبان دهمین دوره بازی ها بود و ایران با ۹۴ ورزشکار موفق به کسب ۲۲ مدال شامل ۶ طلا، ۶ نقره و ۱۰ برنز شد و توانست با سه پله صعود در مکان چهارم قرار گیرد.

در این دوره  ملی پوشان تیم های کشتی آزاد و فرنگی، وزنه برداری، جودو، دوچرخه سواری و تکواندو موفق به کسب مدال شدند.

تیم های ملی واترپلو و هندبال کشورمان به ترتیب در مکان های چهارم و پنجم این بازی ها قرارگرفتند و تیم ملی فوتبال نیز در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

نشان طلا بر گردن فوتبالیست های ایران /دوره بی مدال برای وزنه برداران

*یازدهمین دوره بازی های آسیایی سال ۱۹۹۰ به میزبانی پکن برگزار شد و کاروان ورزشی کشورمان با ۱۲۶ ورزشکار دراین دوره از رقابت ها حضور یافت و با ۱۸ مدال شامل ۴ طلا، ۶ نقره و ۸ برنز در مکان پنجم قرار گیرد.

رشته های کشتی آزاد و فرنگی، دو ومیدانی، مشت زنی موفق به کسب مدال شد و تیم ملی فوتبال کشورمان با قرار گیری روی سکوی نخست به نشان طلا این دوره از بازی ها دست یافت.

تیم های تیراندازی بانوان، شیرجه، واترپلو، تنیس روی میز مردان، جودو،دوچرخ سواری و بسکتبال از کسب مدال باز ماندند و بر خلاف تمم دوره های قبلی که وزنه برداران ایران از مدال آوران کاروان کشورمان  بودند در این دوره از دریافت مدال بازماندند.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

سقوط دو پله ای کاروان ایران به رده هفتم/ کسب اولین مدال برای رشته کاراته

*کشور ژاپن در سال ۱۹۹۴ میزبان دوازدهمین دوره بازی های آسیایی بود و کاروان ورزشی کشورمان با ۱۶۲ ورزشکار راهی این مسابقات شد و با کسب ۲۶ مدال شامل ۹ طلا، ۹ نقره و ۸ برنز با دو پله سقوط نسبت به دوره قبل در مکان هفتم آسیا قرار  گرفت.

کاروان ورزشی ایران در رشته کشتی آزاد و فرنگی، جودو، سوارکاری، کاراته، تکواندو و مشت زنی موفق به کسب مدال شد و در رشته های تیراندازی بانوان، تنیس، وزنه برداری، فوتبال، شنا و شیرجه، دوچرخه سواری، دو و میدانی از کسب مدال بازماند.

تیم ملی بسکتبال در رتبه هشتم قرار گرفت و تیم های ملی واترپلو و والیبال مردان به ترتیب در مکان های چهارم و پنجم ایستادند.

تیم ملی والیبال ساحلی کشورمان نیز در نخستین حضور خود در جایگاه پنجم آسیا قرار گرفت.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

طلسم شکنی وزنه برداران در کسب مدال

*کاروان ورزشی کشورمان در سال ۱۹۹۸ با ۱۹۹ ورزشکار برای حضور در سیزدهمین دوره بازی های آسیایی راهی کشور تایلند شد و با کسب ۳۴ مدال شامل ۱۰ طلا، ۱۱ نقره، ۱۳ برنز عنوان هفتمی دوره قیل خود را تکرار کرد.

نکته قبل توجه در این دوره از بازی ها مدال آوری رشته وزنه برداری کشورمان بود که بعد از دو دوره که ملی پوشان وزنه برداری از کسب مدال بازماندند در سیزدهمین دوره ۵ مدال کاروان ایران را به خود اختصاص دادند و طلسم کسب نکردن مدال را شکستند.

کشتی آزاد و فرنگی، تکواندو، فوتبال، دوچرخه سواری، شمشیربازی، مشت زنی، دو و میدانی، کاراته، جودو و ووشو دیگر رشته های مدال آور ایران در این دوره از بازی ها بودند.

تیم های ملی شنا و شیرجف، تنیس تیمی و انفرادی، ژیمناستیک، قایقرانی مردان و بانوان و تیراندازی بانوان از کسب مدال در این دوره رقابت ها بازماندند.

تیم ملی هندبال و واترپلو به ترتیب مقام چهارمی و پنجمی بازی ها را بدست آوردند و تیم ملی بسکتبال دررده هفتم قرار گرفت و در بخش سوارکاری تیمی نمایندگان کشورمان به مقام هفتم رسیدند.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

نخستین مدال بازی های آسیایی در بخش تیراندازی بانوان

*کشور کره جنوبی در سال ۲۰۰۲ میزبان چهاردهمین دوره بازی های آسیایی بود و کاروان ایران با ۱۵۰ ورزشکار راهی این دوره از مسابقات شد و با کسب ۳۶ مدال شامل ۸ طلا، ۱۴ نقره و ۱۴ برنز با سه پله سقوط نسبت به دوره قبل در رده دهم آسیا قرار گرفت.

کشتی آزاد و فرنگی، جودو، کاراته، تکواندو، ووشو، وزنه بردای، دوچرخه سواری، دو و میدانی موفق به کسب مدال شدند و در رشته های تیمی نیز تیم ملی فوتبال کشورمان موفق به کسب مدال طلا شد و بلندقامتان والیبال هم با کسب عنوان نایب قهرمانی موفق به کسب مدال نقره بازی ها شدند.

بانوان تیراندازی کشورمان که در ادوار گذشته از کسب مدال بازماندند در این دوره از رقابت ها توانستند در بخش تیراندازی از فاصله ۱۰ متر تیمی یک مدال نقره بدست آورند.

//در حال تکمیل //کار نشود// عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

صعود به رتبه ششم بازی های آسیایی

*کاروان ورزشی ایران در سال ۲۰۰۶ با ۲۳۹ ورزشکار راهی کشور قطر شد و در پانزدهمین دوره بازی های آسیایی با کسب ۴۸ مدال شامل ۱۱ طلا، ۱۵ نقره و ۲۲ برنز توانست با صعود ۴ پله ای در رتبه ششم قرار گیرد.

ملی پوشان کشورمان در رشته های دو و میدنی، بوکس، کانو و کایاک، شطرنج، دوچرخه سواری، شمشیربازی،جودو، کاراته، تکواندو، وزنه برداری، کشتی آزاد و فرنگی، ووشو  موفق به کسب مدال شدند.

در رشته های تیمی نیز تیم ملی هندبال و بسکتبال موفق شدند با قرار گرفتن روی سکوی سوم بازی های آسیایی نشن برنز رقابت ها را بدست آورند و اولین مدال این بازی ها را دریافت کنند.

تیم ملی فوتبال کشورمان نیز موفق به کسب مدال برنز شد و نتوانست عنوان قهرمانی دوره قبل خود را تکرار کند.

kh/ عملکرد کاروان ورزشی ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

کسب بیشترین مدال در شانزدهمین دوره/نخستین حضور تیم ملی کبدی

*کاروان ورزشی ایران با ۳۶۲ ورزشکار در سال ۲۰۱۰ راهی کشور چین شد و در نهایت با کسب ۵۹ مدال شامل ۲۰ طلا، ۱۴ نقره و ۲۵ برنز در جایگاه چهارم قرار گرفت.

در این دوره در رشته های دو و میدانی، بسکتبال، بوکس، کانو و کایاک، دوچرخه سواری، هندبال، جودو، کبدی،کاراته، روئینگ، تیراندازی، تکواندو، والیبال، وزنه برداری، کشتی و ووشو موفق به کسب مدال شدیم و کاروان کشورمان در این دوره بیشترین مدال را در مقایسه با ادوار گذشته بدست آورد.

//در حال تکمیل //کار نشود//نگاهی به عملکرد کاروان ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

کسب مدال در ۸ رشته توسط بانوان

*در هفدهمین دوره بازی های آسیایی که به میزبانی کره جنوبی در سال ۲۰۱۴ برگزار شد کاروان ورزشی ایران با ۲۷۶ ورزشکار شرکت کرد و در پایان با ۵۷ مدال شامل ۲۱ طلا، ۱۸ نقره و ۱۸ برنز در جایگاه پنجم قرار گرفت.

در  این دوره در رشته های تیروکمان، تیراندازی، دو و میدانی، بسکتبال، بوکس، قایقزانی، دوچرخه سواری، شمشیربازی، کبدی، کاراته، تکواندو، والیبال، وزنه برداری، کشتی آزاد و فرنگی و ووشو توانستیم مدال کسب کنیم.

در این دوره بانوان ورزشگار کشورمان در ۸ رشته ورزشی راهی فینال شدند و توانستند مدال یازی های آسیایی را کنند.

//در حال تکمیل //کار نشود//نگاهی به عملکرد کاروان ایران در هفده دوره بازی‌های آسیایی

اندونری میزبان هجدهمین دوره

*اکنون کاروان ورزشی کشورمان با ۳۶۹ ورزشکار آماده حضور در هجدهمین دوره بازی های آسیایی می شود تا با کسب مدال های بیشتری بتواند رکورد تازه ای را در بازی ها رقم بزند.این دوره از رقابت ها به میزبانی جاکارتا اندونزی از تاریخ ۲۷ مرداد ۹۷ برگزار می شود.

هرچند که تغییراتی در نحوه برگزاری مسابقات رخ داذه است ملی پوشان کشورمان کار سختی برای کسب مدال در پیش دارند.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true