×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

ظهور قدرت‌های دریایی منطقه‌ای بیانگر تغییر در نظام بین المللی دریاهاست به نقل از روابط عمومی نیروی دریایی ارتش، آئین اختتامیه اجلاس هفتادمین سال تاسیس نیروی دریایی چین در شهر بندری چینگدائو با سخنرانی امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش برگزار شد.

امیر دریادار خانزادی بعنوان سخنران ویژه اختتامیه سمپوزیوم هفتادمین سال از تشکیل نیروی دریایی چین با تاکید بر این موضوع که بسیاری از کشور‌های بهره‌مند از دریا بر این باورند که دریا فرصتی مغتنم برای توسعه و حفظ منافع ملی است گفت: مزایای دریا برای یک کشور و ملت قابل توجه و دارای ابعاد استراتژیک بوده و حضور در دریا با استفاده از تمدن دریایی گامی ارزشمند برای ایجاد ارتباط با امکانات وسیع دریایی است.

امیر دریادار خانزادی در ادامه افزود: ما بر این باوریم هیچ نیروی دریایی به تنهایی قادر به پایدار نگه داشتن امنیت دریا که امری چند بعدی و پیچیده است نبوده و برای دستیابی به امنیت در سطوح جهانی، منطقه‌ای و حتی در سطوح ملی نیاز به اقدامات مشترک جامعه جهانی دریایی هستیم. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نقش کشور‌های دریایی و سازمان ملل متحد را در امر حفظ منابع و منافع دریایی بسیار حائز اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: درک صحیح از سلسله مراتب منافع بین المللی دریا ضمن در نظر گرفتن منافع شرکای منطقه‌ای دریایی و بین المللی و همچنین احترام متقابل به منافع منطقه‌ای و جهانی و تشریک مساعی به منظور پایه گذاری امنیت منطقه‌ای و بین المللی مورد نظر از اقدامات مطلوب برای دستیابی به این اهداف است.

دریادار حسین خانزادی با اشاره به اینکه نیرو‌های دریایی در نقاط مختلف جهان از جمله اقیانوس آرام غربی، و شمال اقیانوس هند در حال گسترش هستند، یادآور شد: قدرت‌های دریایی منطقه‌ای به سرعت در حال ظهور هستند و این امر بیانگر تغییر در نظام بین المللی دریاهاست. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش حضور متعهدانه در دریا، آگاهی از شرایط دریایی، تبادل اطلاعات، همکاری و تشریک مساعی دریایی منطقه‌ای و جهانی نیرو‌های دریایی، اجرایی کردن ترتیبات امنیتی مطلوب منطقه‌ای و متعهد بودن به نظم مطلوب در دریا را از عناصر کلیدی برای ایجاد نظم جهانی هماهنگ در اقیانوس‌ها و دستیابی به منافع رایج خواند و یادآور شد: محیط دریایی ما به سرعت در ابعاد مختلف در حال تغییر است و همکاری بیشتر و بیشتر نیرو‌های دریایی برای دستیابی به ترتیبات امنیتی جمعی مورد نظر ضروری است.

دریادار خانزادی در پایان گفت: امنیت مناطق ژئوپلیتیکی اقیانوس‌ها تنها با کمک قدرت‌های دریایی منطقه‌ای به صورت جمعی و در تعامل با جامعه جهانی دریایی پایه گذاری و تامین خواهد شد.

انتهای پیام/

ظهور قدرت‌های دریایی منطقه‌ای بیانگر تغییر در نظام بین المللی دریاهاست

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true