×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۲ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

گزارش تسنیم| سرعت بالای دومینوی تسلیم مخالفان مسلح سوریه در نبرد آزادسازی درعا

 گروه‌های تروریستی روحیه خود را باخته و دومینوی سازش و تسلیم در مناطق مختلف استان درعا با سرعت بسیار بالایی در حال اجرایی شدن است؛ به طوری که روزانه چندین شهر و روستا بدون درگیری مسلحانه تسلیم نظام سوریه می‌شوند. این موضوع موجب تشدید اختلاف و نگرانی در صفوف معارضین شده است.

 روز گذشته در یک گزارش مستند، آخرین تحولات مربوط به مذاکرات سیاسی معطوف به تسلیم گروه‌های تروریستی در درعا را منتشر کرد. با این حال سرعت تحولات در این زمینه به اندازه‌ای سریع است که با گذشت کم‌تر از ۲۴ ساعت، گروه‌های تروریستی در چند شهرک و روستای دیگر نیز به صورت رسمی خود را تسلیم ارتش سوریه کرده‌اند تا برای نخستین بار پس از ۴ سال، بیش از نیمی از استان درعا در سیطره ارتش سوریه و متحدین باشد.

در گزارش روز گذشته از دو خط موازی در مذاکره با گروه‌های تروریستی پرده برداشتیم. از یک طرف نمایندگان وزارت آشتی ملی سوریه با معارضین بر اساس فرمان عفو ریاست جمهوری سوریه در مناطق مختلف استان درعا مذاکره می‌کنند و از سوی دیگر نماینده ویژه ولادیمیر پوتین بر سر منطقه مرزی نصیب و شهر درعا با سران معارضین جنوبی در حال رایزنی است. طی ۲۴ ساعت اخیر، در هر دو بخش تحولات مهمی به زیان معارضین رخ داده است.

تحولات روزهای اخیر سوریه نشان دهنده عمق تیزبینی رهبر مقاومت اسلامی لبنان بود. سید حسن نصر الله رهبر جنبش حزب الله لبنان روز جمعه – در حالی که هنوز موج دومینوی تسلیم مناطق شروع نشده بود – اعلام کرد تمام تحولات منطقه از سوریه تا یمن به سود محور مقاومت پیش می‌رود و در نخستین گام، ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت بدون نیاز به عملیات نظامی سنگین در جنوب سوریه پیشروی می‌کنند!

رهبر حزب الله لبنان درباره پیشروی‌های رزمندگان جبهه مقاومت در جنوب سوریه گفته بود: «ما به مرحله‌ای رسیدیم که بدون نیاز به عملیات نظامی بسیار سنگین به اهداف خود دست می‌یابیم! ارتش و دستگاه‌های اداری وابسته به دولت مرکزی (دمشق) به سرعت در مناطق مختلف استان‌های درعا و سویدا مستقر خواهند شد و رزمندگان جبهه مقاومت نیز آزادانه در این مناطق پروژه‌های راهبردی خود را پیش می‌برند.»

هنوز ساعاتی از این سخنان نگذشته بود که موج گسترده تسلیم شدن گروه‌های تروریستی در جنوب سوریه آغاز شد. در این گزارش، صرفا به تحولات ۲۴ ساعت اخیر در این زمینه می‌پردازیم.

مناطق جدیدی که در مذاکره با دولت سوریه تسلیم شدند

از عصر دیروز تا صبح امروز (دوشنبه) چند منطقه جدید در استان درعا نیز به طور داوطلبانه توافقنامه تسلیم را با وزارت آشتی ملی سوریه به امضا رساندند تا طی روزهای آینده با تحویل کلیه تسلیحات خود و ورود ارتش سوریه در این مناطق، امنیت و آرامش برقرار شده و آن دسته از اعضای گروه‌های تروریستی که به تداوم نبرد علیه نظام قانونی سوریه اصرار دارند، با ضمانت ارتش سوریه به شمال کشور منتقل شوند.

در این زمینه رامی عبد الرحمن، رئیس سازمان دیده‌بان حقوق بشر معارضین سوری که یکی از اصلی‌ترین منابع رسانه‌های غربی برای رصد تحولات میدانی سوریه است، شب گذشته در مصاحبه با خبرگزاری فرانس پرس گفت: «امروز چهره‌های منتفذ محلی و سران گروه‌های مسلح در پنج شهرک بخش شرقی استان درعا توافقنامه رسمی واگذاری مناطق را به امضا رساندند.» رامی عبد الرحمن در ادامه نام شهرک‌هایی که قرار است طی روزهای آینده ارتش سوریه به صورت رسمی و مسالمت‌آمیز وارد آن‌ها شود را ذکر کرده است: «المسیفره»، «کحیل»، «السهوه»، «الجیزه» و «بصری الشام».

نکته قابل توجه این‌جاست که شهرک‌های المسیفره و جیزه را ارتش سوریه روز پنجشنبه هفته قبل برای ساعاتی تصرف کرد؛ اما در اثر حملات متقابل تروریست‌های وابسته به ارتش آزاد ناچار به عقب‌نشینی از این دو شهرک شده بود. با این حال طی کم‌تر از یک هفته بدون عملیات نظامی می‌تواند وارد این شهر شود!

در لیست فوق، اهالی ۴ شهرک مستقیما با وزارت آشتی ملی توافق کردند؛ اما در شهر استراتژیک «بصری الشام»، معارضین با هیئت نمایندگی روسیه برای تسلیم شهر به توافق رسیدند.

تسلیم شهر استراتژیک بصری الشام و موج گسترده سرخوردگی معارضین

شهر استراتژیک بصری الشام در میان پنج شهرکی که موافقتنامه تسلیم را پذیرفتند، از اهمیت استراتژیک بسیار بالایی برخوردار است. همین موضوع باعث اعتراض گسترده طیف‌های مختلف معارضین به «احمد العوده» فرمانده تروریست‌های این منطقه شده است تا جایی که برخی افراد خواستار کودتا علیه وی شده‌اند.

احمد العوده، فرمانده گروه تروریستی «شباب السنه» عصر دیروز توافقنامه تسلیم و خروج از بصری الشام را به امضا رساند. برپایه این توافقنامه که  شباهت بسیاری به توافقنامه‌های منطقه ریف شمالی حمص دارد، پلیس صلح‌بان روسیه مستقر و تسلیحات سنگین و نیمه‌سنگین را دریافت می‌کند و در مقابل روسیه اطمینان می‌دهد که ارتش سوریه وارد شهر نخواهد شد. در این مرحله، معارضین لیست افراد مشمول عفو یا متقاضی خروج از منطقه را به طرف روسی تحویل داده و در مقابل نهادهای اداری و خدماتی وابسته به دولت مرکزی فعالیت خود را در بصری الشام آغاز خواهند کرد.

اما مهم‌ترین بخش توافقنامه بصری الشام به موقعیت شخص احمد العوده برمی‌گردد. احمد العوده در این توافقنامه، فرمانده «لشکر پنجم» واحدهای محلی ارتش سوریه خواهد بود! لشکر پنجم با استفاده از الگوی «درع القلمون» زیر نظر روسیه تشکیل خواهد شد و احمد العوده با این توافقنامه در صدد است بعد از بازگشت حاکمیت ملی سوریه به بصری الشام، موقعیت فرماندهی خود را در ارتش حفظ کند!

با موافقت تروریست‌های بصری الشام برای همکاری با ارتش سوریه و احیای حاکمیت ملی در این بخش از استان، ارتش سوریه به فاصله ۷ کیلومتری مرزهای اردن می‌رسد و به نظر می‌رسد با تداوم این شرایط، تا پایان هفته شاهد سیطره دولت قانونی سوریه بر پایانه مرزی نصیب باشیم.

در پایان تحولات شب گذشته و صبح امروز، ارتش سوریه مجموعا بر ۵۸٫۸ درصد از جغرافیای استان درعا مسلط است که از سال ۲۰۱۳ تاکنون بی‌سابقه می‌باشد. با توجه به اشغال منطقه حوض یرموک توسط داعش که حدودا ۶٫۶ درصد از مساحت کل درعا می‌باشد، مناطق تحت تصرف ارتش آزاد به ۳۴٫۶ درصد می‌رسد که اندکی بیش از نصف مساحت تحت سیطره ارتش سوریه است! این در حالی است که پیش از آغاز عملیات اخیر در درعا، نزدیک به ۷۰ درصد استان در اشغال تروریست‌های ارتش آزاد و متحدین آن‌ها در احرار الشام، تحریر الشام و… بود!

در همین راستا عبد الباری عطوان، خبرنگار مشهور جهان عرب در یک پیام تصویری در شبکه اجتماعی یوتیوب با کنایه به تروریست‌های مستقر در استان‌های درعا و قنیطره گفت: «متحدین نتانیاهو در جنوب سوریه باید خود را برای تکرار تجربه آنطوان لحد آماده کنند! آنطوان لحد بعد از وطن‌فروشی و شکست ننگین در جنوب لبنان، مجبور شد در تل‌آویو یک مغازه شاورما دایر کند تا از گشنگی نمیرد! اکنون نبرد در درعا رو به پایان است و متحدین نتانیاهو گزینه‌ای جز سرنوشت آنطوان لحد در اختیار ندارند!»

استقبال گسترده مردمی از ورود ارتش ملی به مناطق آزاد شده

همزمان با ورود رسمی ارتش سوریه به مناطق تسلیم شده، شهروندانی که سال‌ها تحت فشار گروه‌های تروریستی مجبور به زندگی بودند، به استقبال ارتش آمدند و به شادی و پایکوبی پرداختند.

در این میان استقبال گسترده در شهر «داعل» به اندازه‌ای بود که سرخوردگی فعالین سوری حامی معارضین در شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت. در لحظه ورود فرماندهان ارتش سوریه و گردان‌های ویژه «لواء ابو الفضل العباس» به داعل، شهروندان علاوه بر پایکوبی و برافراشتن پرچم ملی سوریه، گوسفند در برابر نیروهای آزادیبخش ذبح کردند.

عماد الدین المصبح از معارضین شهر درعا در مورد استقبال گسترده از داعل نوشت: «صد گوسفند را در برابر کسانی ذبح کردند که خون جوانان درعا را فرش کرده‌اند!» صالح الحموی نیز با تشبیه اهالی داعل به افراد پلید و نجس(!) نوشت: «آن‌جا قازدورات جمع شدند تا مردان ما را فریب دهند! اهالی داعل خواستار سازش با نظامند و ما این را درک می‌کنیم؛ اما طبل و سنج و پایکوبی و قربانی کردن گوسفندان و خوش‌آمدگویی به افسران ارتش چرا؟!»

ایمن الحلاقی از معارضین فراری شهر حلب نیز نوشت: «گوسفندانی که امروز در داعل پیش پای اشغالگران(!) علوی و شیعه ذبح شد، مرا به ذبح گوسفندان اهالی حماه در دهه هفتاد در برابر ارتش حافظ اسد انداخت. ان شاء الله که سرنوشت خائنین داعل مانند سرنوشت همان گوسفندان خواهد شد!!»

خیانت تروریست‌های «طقس»؛ نقطه آغاز عملیات گسترده در غرب درعا؟

در گزارش روز گذشته تأکید شد که بعد از توافق اولیه تسلیم شهر طقس، گروه‌های محلی تروریست حاضر در این شهر حاضر نشدند تسلیحات خود را تحویل داده و به ارتش اعلان جنگ کردند. گزارش‌های ۲۴ ساعت اخیر نشان می‌دهد درگیری در طقس بسیار شدید است.

خالد النابلسی از فرماندهان گروه تروریستی ارتش آزاد در طقس در این مورد به روزنامه الشرق الاوسط وابسته به شاهزادگان آل سعود گفت: «آن‌چه نیروهای دمشق در برابر ما گذاشته‌اند توافقنامه سازش نیست؛ بلکه برگه تسلیم است! ما زیر بار آن نرفتیم و اهالی شهرک نیز با نیروهای ما تا پای جان بیعت کرده‌اند. ما هرگز زادگاه خود را ترک نمی‌کنیم که در شمال سوریه آواره باشیم!»

در همین حال برخی منابع از مذاکره تروریست‌های مستقر در طقس با تروریست‌های داعش در منطقه حوض یرموک خبر می‌دهند! در این زمینه اهالی طقس خواستار ورود داعش به نبرد شده‌اند! این خبر هنوز از سوی منابع موثق تأیید نشده است.

گفته می‌شود در منطقه تل الاشعری نیز همین اتفاق روی داده است. زمانی که نیروهای ارتش سوریه برای اجرای توافقات مربوط به تسویه وارد منطقه شدند، تروریست‌ها در حالی که ادعا می‌کردند قصد تحویل تسیحات سنگین و نیمه‌سنگین خود را دارند، نیروهای ارتش را زیر رگبار آتش قرار داده و تلفات زیادی از نظام سوریه گرفتند. نکته مهم این جاست که به علت اقدامات تأمینی ارتش سوریه، تعدادی از افسران عالیرتبه ارتش در کاروان حاضر بوده‌اند.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true