×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

حماسه آفرینی های ارتش در خرمشهر

از جمله عملیات های موفق و سرنوشت ساز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس، عملیات بیت المقدس بود که با نام خرمشهر و آزادی این شهر از اشغال متجاوزان عراقی پیوندی ناگسستنی دارد. این عملیات از دهم اردیبهشت ماه ۱۳۶۱ به مدت ۲۶ روز در چهار مرحله عمده به صورت گسترده از سه محور شرق، شمال شرق و شمال به سمت خرمشهر در جنوب غربی اهواز انجام شد و علاوه بر پایان دادن به ۱۹ ماه اشغال نظامی، بخش های زیادی از استان خوزستان و وارد کردن ضربه ای قاطع به نیروهای متجاوز عراقی، حیثیت و اعتبار نیروهای جمهوری اسلامی ایران را در جهان افزایش داد و کارشناسان نظامی و دستگاه های تبلیغاتی جهان را وادار ساخت که برای اولین بار پس از شروع جنگ تحمیلی، به توان نظامی کشورمان در مقابله با تهاجم رژیم کاملاً مسلح عراق اعتراف کنند. ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای بسیج مردمی و جهاد سازندگی با تمام توان خود در این عملیات مشارکت داشت که در این مقاله به بررسی اجمالی فعالیت های انجام شده توسط نیروهای سه گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات و دوران قبل از آن، یعنی اولین تهدیدها و تهاجمات ارتش عراق به منطقه مرزی خرمشهر می پردازیم؛

 

توقف تهاجم عراقی به نیروهای ایرانی با مقاومت مستحکم

ساعت ۰۶:۳۰ صبح امروز پس از اینکه مواضع نیرو‌های تیپ ۴۱ ثارالله (ع) سپاه و تیپ ۵۸ ذوالفقار ارتش (قدس ۴) در محور کوشک (در ۵ کیلومتری شرق دژ مرزی) زیر آتش شدید توپخانه دشمن قرار گرفت، ۱۵ تانک و نفربر عراقی با پشتیبانی ۲ بالگرد از دژ مرزی به‌طرف عمق خاک ایران پیشروی کردند، لیکن پس از طی حدود دو کیلومتر، با مقاومت نیرو‌های خودی در ساعت ۰۹:۰۰ متوقف شدند و با تحمل خساراتی ازجمله سرنگونی ۲ بالگرد و انهدام یک تانک و یک خودرو ناچار به عقب بازگشتند.

ارتش و آزاد سازی خرمشهر

    پس از اشغال خرمشهر توسط نیروهای متجاوز عراقی، از آذرماه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تلاش خود برای بیرون راندن دشمن از این منطقه را آغاز کردند. عملیات نصر که در ۱۵ دی ماه انجام شد، اولین اقدام آفندی در مقیاسی نسبتا وسیع بود که با مشارکت لشکر ۱۶ زرهی قزوین (دو تیپ زرهی) و عناصری از لشکر ۹۲ زرهی کرخه کور به مرحله اجرا درآمد و هدف آن بیرون راندن دشمن از مواضع کرخه کور و تصرف پادگان حمید بود. تقریبا همزمان با همین عملیات، عملیات آفندی دیگری به نام توکل در منطقه سرپل دشمن در شرق کارون طراحی و اجرا شد که در ۲۰ دی ماه با هدف بیرون راندن نیروهای متجاوز به غرب کارون و رفع محاصره آبادان انجام شد. سپس در طول سال ۱۳۶۰ عملیات های متعددی با مشارکت همه نیروهای جمهوری اسلامی ایران در منطقه خرمشهر – آبادان طرح ریزی و اجرا گردید که معروف ترین آنها عملیات پیروزمندانه ثامن الائمه(ع) در مهرماه ۱۳۶۰ بود و منجر به شکست محاصره آبادان شد. با پیروزی نیروهای جمهوری اسلامی ایران در عملیات ثامن الائمه(ع) و عملیات طریق القدس که در آذرماه ۱۳۶۰ در جناح شمالی منطقه اهواز- خرمشهر انجام شد و همچنین عملیات فتح المبین در فروردین ماه ۱۳۶۱، برنامه ریزی جهت آزاد سازی خرمشهر آغاز گردید و سرانجام یگان های ارتش جمهوری اسلامی ایران، با مشارکت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مردمی در دهم اردیبهشت ماه ۱۳۶۱، عملیات بیت المقدس را جهت رسیدن به هدف اصلی خود (آزادسازی خرمشهر)، اجرا کردند.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

قرارگاه مرکزی کربلا؛ هماهنگ‌کننده نیروهای ایرانی

تحرکات اخیر ارتش عراق در محور‌های کوشک و طلائیه موجب شد قرارگاه مرکزی کربلا در دستورالعملی به قرارگاه‌های عملیاتی تحت امر خود، از آن‌ها بخواهد ضمن استقرار یک خط پدافندی مطمئن در نوار مرزی طلائیه تا شلمچه، برای آزادسازی و تأمین شلمچه و خرمشهر آماده باشند. محسن رضایی فرمانده سپاهی این قرارگاه نیز با تشریح آرایش و تقویت قوای عراقی، حمله‌ای دیگر ازسوی آن‌ها را محتمل دانست.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه توسط نیروی هوایی ارتش

در عملیات‌های هوایی امروز، جنگنده‌های ایرانی علاوه‌بر سرنگون‌کردن چند فروند از هواپیما‌های عراق، دو اسکله نفتی البکر و العمیه را بمباران کردند. جنگنده‌های عراقی نیز مواضع قرارگاه نصر را مورد حمله قرار دادند.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

در این عملیات‌ها، ۳ فروند از هواپیما‌های عراقی در منطقه جنوب کشور هدف قرار گرفته و سرنگون شدند. به این ترتیب و براساس اطلاعیه شماره ۹۰۸ ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی، تعداد هواپیما‌های سرنگون‌شده دشمن از آغاز عملیات بیت‌المقدس تاکنون به ۳۷ فروند رسید. همچنین، در یک مأموریت موفقیت‌آمیز، چند جنگنده ایرانی اسکله‌های نفتی البکر و العمیه عراق در شمال خلیج‌فارس را بمباران کردند و سالم به پایگاه‌های خود بازگشتند.

اعزام مضاعف نیرو به خرمشهر، خواست فرماندهان میدانی، از فرماندهان کلیه یکان‌ها

  نیروهای شرکت کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران در این عملیات شامل یگان های نیروی زمینی به فرماندهی سرهنگ شهید علی صیاد شیرازی (لشکر ۲۱ پیاده حمزه، لشکر ۱۶ زرهی قزوین، لشکر ۹۲ زرهی خوزستان، تیپ ۵۸ ذوالفقار، تیپ ۵۵ هوابرد، تیپ ۲۳ نیروهای ویژه، تیپ سوم پیاده ۲۳ نیروهای ویژه، تیپ ۳۷ زرهی، تیپ سوم پیاده لشکر ۷۷، گروه ۳۳ توپخانه (۵ گردان)، گروه ۲۲ توپخانه (۵ گردان)، گروه مهندسی زرهی و …)، نیروی هوایی ارتش جهت پشتیبانی عملیات و نیروی دریایی ارتش جهت تقویت امکانات عبور از رودخانه بودند که با ابتکار عمل شهید صیاد شیرازی، این نیروها با نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ترکیب شده، قرارگاه مشترک عملیاتی تشکیل دادند و توانستند با پیروزی کامل، خرمشهر را از دست متجاوزان آزاد کنند.

رزمایش "بیت‌المقدس ۲۹ " نیروی زمینی ارتشناگفته​‌های شهید صیاد شیرازی از فتح خرمشهر: شگفتی از همفکری کامل با محسن رضایی و داد و بیداد متوسلیان

 

مطالب مرتبط: نگاه راهبردی به آزادی خرمشهر و عکس یادگاری!

 

 

فرماندهان میدان نبرد که تأخیر بیشتر در اجرای چهارمین مرحله از عملیات بیت‌المقدس را به‌دلیل انتظار ملت ایران برای آزادسازی هرچه سریع‌تر خرمشهر و نیز تقویت روزافزون نیرو و مواضع دشمن در نوار مرزی و شمال شلمچه و خرمشهر، جایز نمی‌داند، از فرماندهان مناطق کشوری خواستند تا اعزام نیروی بیشتر به این منطقه عملیاتی را تسریع کنند.

ناگفته​‌های شهید صیاد شیرازی از فتح خرمشهر: شگفتی از همفکری کامل با محسن رضایی و داد و بیداد متوسلیان

ساعتی با یک تکاور ارتش در خرمشهر ۵۹ | آزادگان ایران

   

 

پاکسازی غرب کشور از ضد انقلاب

در ادامه پاکسازی بخش‌هایی از استان کردستان که هنوز در اختیار عناصر ضدانقلاب مسلح قرار دارد، امروز مدافعان انقلاب اسلامی چند روستای دیگر را از وجود ضدانقلابیون پاک کردند.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

رزمندگان سپاه، ارتش و پیشمرگان مسلمان کرد سحرگاه امروز در دو عملیات توانستند ضمن پاک‌سازی روستا‌های بنه‌خوی، محسه و بلوه از توابع بانه، یک پایگاه ضدانقلابیون در منطقه گردنه‌خان (محور سقز ـ بانه) را به تصرف کامل خود درآورند.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

همچنین ستاد عملیات غرب کشور در سنندج اعلام کرد که ساعت ۱۷:۰۰ امروز، نیرو‌های خودی روستای چابلکان وزیر واقع در محور سنندج ـ مریوان را از وجود ضدانقلابیون مسلح پاک کردند. در این عملیات ۶ نفر از عناصر انقلاب کشته و ۴ نفر زخمی شدند.

تشبیه پیروزی‌های ایران از زبان نخست وزیر دوران دفاع مقدس

نخست‌وزیر پیروزی قوای نظامی ایران در جنگ با عراق را موجب وحشت ابرقدرت‌ها برشمرد و ضمن تأکید بر اینکه ایران به خاک عراق طمع ندارد، اقدامات بعدی این کشور را به موضع‌گیری‌های کشور‌های منطقه مرتبط دانست. او همچنین حقیقت خاتمه جنگ را خاتمه تشنج و برقراری صلح در منطقه توصیف و لازمه آن را سقوط رژیم صدام ذکر کرد.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

نخست‌وزیر، عصر امروز در مصاحبه‌ای مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی شرکت کرد و به سؤالات خبرنگاران داخلی درخصوص مسائل مختلف ازجمله جلسه شورای همکاری خلیج‌فارس و اقدام ایران پس از رسیدن قوای نظامی‌اش به نوار مرزی پاسخ گفت.

تشکیل کمیته افشای جنایات صدام در هویزه

با تشکیل کمیته بررسی و افشای جنایات صدام در هویزه، این کمیته با صدور اولین اطلاعیه خود از مجامع و سازمان‌های بشردوست بین‌المللی، سفرای کشورهای خارجی در ایران و شهرداران شهرهای اشغالی فلسطین برای مشاهده این جنایات دعوت کرد.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

به‌دنبال تخریب شهر هویزه از سوی ارتش عراق، امروز ستاد تبلیغات جنگ کمیته‌ای تحت عنوان “کمیته بررسی و افشای جنایات صدام در هویزه” تشکیل داد.

محکوم‌کردن جنایات صدام از سوی برخی کشورهای عربی

در ادامه تلاش برای توسعه همکاری جمهوری اسلامی ایران و کشور‌های جبهه پایداری عرب (سوریه، لیبی، الجزایر، یمن‌جنوبی و سازمان آزادی‌بخش فلسطین)، امروز معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با سفرای فلسطین و یمن‌جنوبی در تهران دیدار و بر همکاری بیشتر کشور‌های مترقی عرب با ایران تأکید کرد.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

رهبران سوریه و لیبی نیز با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که از تلاش‌های حکومت عراق برای عربی‌کردن جنگی که علیه انقلاب اسلامی ایران آغاز کرده است، جلوگیری می‌کنند.

تعبیر رسانه‌های غربی از باز پس‌گیری خرمشهر به دست نیروهای ایران

همزمان با آماده‌شدن قوای نظامی ایران برای آزادکردن خرمشهر از اشغال عراق، هفته‌نامه ساندی تایمز نوشت تصرف مجدد خرمشهر به‌دست ایرانی‌ها گواهی بر پایان جنگ نخواهد بود. نیویورک تایمز نیز یادآور شد اغلب دولت‌های عربی به‌شدت به بقای حکومت صدام حسین علاقه‌مندند. هرالد تریبیون هم معتقد است مردم عراق ادامه حکومت صدام حسین را بهتر از تسلط ایرانی‌ها بر خود می‌دانند.

روز هفدهم عملیات بیت‌المقدس؛ بمباران اسکله‌های نفتی البکر و الامیه + تصاویر

عدم دخالت مصر در نبرد ایران و عراق

نشریات انگلیسی ساندی تایمز و آبزرور و خبرگزاری فرانسه پس از بررسی امکان حضور فعال مصر در جنگ ایران و عراق، احتمال تحقق آن را رد کردند.

این داستان ادامه دارد…

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true