×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

 صبح روز پنجشنبه (۹۷/۲/۱۹) محور مقاومت در اقدامی تحسین برانگیز ۱۰ مرکز راهبردی در مناطق جولان اشغالی را تحلیلی در مورد توانایی جبهه مقاومت و طرح های پیچیده استکبار جهانی برای منطقههدف حملات موشکی خود قرار داد و ضربات سنگینی به این رژیم وارد کرد.آشفتگی و وحشت صهیونیست ها در پی حملات موشکی محور مقاومت.

 

تمامی اهدافی که مورد اصابت موشک قرار گرفتند، در طول هفت سال گذشته نقش بسیار مهم و اساسی در حملات و تجاوزات رژیم صهیونیستی به مراکز ارتش سوریه و محور مقاومت داشته و مهمترین ماموریت را در هدایت، هماهنگی، مسلح‌سازی و حرکت دادن تروریست‌های القاعده و ارتش آزاد برای حمله به مواضع ارتش و مقاومت در مناطق مختلف سوریه ایفا می‌کردند.

از جمله یکی از مراکزی که هدف قرار گرفت، «مرکز نظامی فرماندهی شنود فنی و الکترونیکی» ارتش عبری بود که مهمترین نقش را در شهادت شهید مغنیه و شهید الله‌دادی داشت.

همچنین مرکز بالگردها نیز که منهدم شد، همان نقطه‌ای بود که بالگردهای رژیم صهیونیستی برای شهادت این دو فرمانده پرواز کرده و با موشک‌های ضدزره خود خودروی آنها را هدف قرار داده و باعث شهادت آنها و همراهانشان شدند.

ملاحظه: «ضربه قاطع» به حساس‌ترین موقعیت‌های نظامی رژیم صهیونیستی پس از چند هفته که فرماندهان این رژیم وقوع آن را قطعی و عنقریب تلقی می‌کردند و برای ممانعت از آن همه ظرفیت‌های سیاسی، اطلاعاتی و نظامی خود را وارد کار کرده بودند، وارد شد و به انتظارها خاتمه داد. در این میان، ضربه آنقدر سنگین بود که «نتانیاهو» گمان کرد این همان حمله نهایی است که رهبران مقاومت از آن سخن گفته‌اند، از این رو سراسیمه متوجه مسکو، لندن، برن، پاریس و واشنگتن شد تا به هر قیمتی شده، جنگ را متوقف نمایند. «لیبرمن» که جنگ‌طلب‌ترین چهره صهیونیستی به حساب می‌آید، در یک کنفرانس امنیتی (لحظاتی پس از پایان عملیات روز پنجشنبه جبهه مقاومت) گفت: «امیدوارم این فصل به پایان رسیده باشد» که عمق هراس و اضطراب صهیونیست ها را برملا کرد. و نیز سخنگوی ارتش صهیونیستی هم ساعتی پس از پایان عملیات سنگین جبهه مقاومت گفت: «ما برای تشدید اقدامات نظامی علیه ایران تلاش نمی‌کنیم».

* عملیات نظامی جبهه مقاومت علیه مواضع متعدد ارتش رژیم جعلی صهیونیستی در شرایط هوشیاری کامل این ارتش صورت گرفته است. از زمان حمله دو جنگنده صهیونیست ها به پایگاه هوایی تی-۴ که از جمله به شهادت هفت نفر از عناصر نیروی هوایی سپاه منجر شد، سرکردگان رژیم صهیونیستی بطور علنی گفته بودند پاسخ ایران به این اقدام را قطعی می‌دانند. از آن زمان تاکنون ارتش صهیونیستی در حد فاصل حیفا تا نوار شمالی مرزی فلسطین شامل نهاریا، صفد و جولان در حالت آماده‌باش کامل قرار داشته و دارد.آشفتگی و وحشت صهیونیست ها در پی حملات موشکی محور مقاومت

در این مدت مرخصی نظامیان و کلیه برنامه‌های جانبی فرماندهان لغو و چندین نوبت اقدام به پخش آژیر خطر و کشاندن نیروهای نظامی و مدنی این مناطق به پناهگاه‌ها کرده‌اند. این حساسیت تا آنجا بود که روز سه‌شنبه یعنی سه روز پیش از عملیات جبهه مقاومت در جولان، سخنرانی «گابی ایزنکوت» در کنفرانس هرتزلیا لغو شد.

مدیر مؤسسه صهیونیستی هادسون دلیل آن را آماده‌باش کامل ارتش و همه فرماندهان آن دانسته است. علاوه بر این سیستم اطلاعاتی و نظامی صهیونیستی در حد فاصل ۱۹ فروردین ماه گذشته تاکنون بطور مستمر در آسمان شمال فلسطین، جنوب لبنان و جنوب غربی سوریه مشغول گشت‌زنی و رصد بوده‌اند تا خلاءهای اطلاعاتی خود را پر کرده و با عملیات‌های پیشدستانه مانع اقدام انتقامی جبهه مقاومت شوند.
با همه این حرف‌ها عملیات نظامی نسبتاً فراگیر روز پنجشنبه جبهه مقاومت، درست یک ماه پس از عملیات تجاوزکارانه صهیونیست ها به تی-۴ صورت گرفت بدون آنکه صهیونیست ها توانسته باشند زمان دقیق آن، نیروهای عمل کننده، نوع عملیات و نقاط هدف را شناسایی و اقدامات پیشگیرانه را به اجرا بگذارند.

عملیات روز پنجشنبه با شدت تمام صورت گرفت و چند برابر مدت زمانی بود که ارتش صهیونیستی با دو هواپیمای جنگی به تی -۴ حمله کرد و همچنین دو برابر مدت زمانی بود که آمریکایی‌ها در روز ۲۵ فروردین سه نقطه سوریه را هدف گرفته بودند،که این امر نیز شدت عجز اطلاعاتی ارتش صهیونیستی را برملا کرده است چرا که اگر آن طور که تبلیغ می‌شود، صهیونیست ها از توانمندی‌های واقعی بالایی برخوردار بودند، حمله روز پنجشنبه جولان اصلاً نباید صورت می‌گرفت و اگر سیستم اطلاعاتی ارتش صهیونیستی توان رهگیری بالایی داشت این عملیات نباید دو ساعت به درازا می‌کشید. رژیم صهیونیستی حتی حین عملیات جبهه مقاومت هم نتوانسته کار مؤثری انجام دهد و عملیات در طول زمانی که برای آن طراحی شده بود، استمرار یافت.

* از آن طرف ماجرا، جبهه مقاومت در طول این یک ماه اگرچه بطور مستمر در معرض چشم‌های جاسوسی و سیستم جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات صهیونیست ها قرار داشته، توانسته اهداف عملیاتی، نیروهای عمل کننده، موقعیت‌های فیزیکی عمل کننده، نوع و سطح آتش را محافظت کند و مانع دستیابی ارتش صهیونیستی به اطلاعات واقعی و کارآمد شود.

حفاظت اطلاعات نیروهای جبهه مقاومت در واقع توانسته نه در میدانی محدود  بلکه در میدانی وسیع، آن‌هم ناظر به عملیات آفندی، از نیروها و امکانات و اهداف عملیاتی آنان مراقبت نماید. این پیروزی بزرگ اطلاعاتی و حفاظت اطلاعاتی نیروهای مقاومت، قطعاً به اعتماد به نفس فرماندهان و بدنه ارتش صهیونیستی آسیب زده و آینده را در نزد آنان با ابهام زیاد مواجه کرده است و متقابلاً به فرماندهی و بدنه نیروهای مقاومت اعتماد به نفس زیادی داده و امید آنان به آینده را فزونی بخشیده است از این رو می‌توان گفت؛ عملیات روز پنجشنبه نشان داد که برخلاف تجربه جنگ‌های معروف اعراب و اسرائیل، دشمن امروز صهیونیست ها، یعنی جبهه مقاومت فن جنگیدن و غافلگیری ارتش صهیونیستی را حتی در شرایطی که در هوشیاری و آماده‌باش کامل باشد، آموخته و این از نظر نظامی آنقدر ارزش دارد که می‌توان گفت، کار ارتش صهیونیستی تمام شده است.

* یکی از ابعاد شکست صهیونیست ها در عملیات روز پنج‌شنبه جولان، «شکست نظامی» است. مقامات صهیونیستی بارها ادعا کرده‌اند که با سیستم پیشرفته پدافند هوایی خود- که به «گنبد آهنین» موسوم است – قادر به دفع حملات دشمنان خود می‌باشند. واقعیت اینست که رژیم صهیونیستی از اواسط دهه ۱۳۶۰ سرمایه‌گذاری سنگینی روی سیستم دفاع خود کرده تا جایی که در اواسط ۲۰۰۶ و در حین جنگ ۳۳روزه صهیونیست ها علیه حزب‌الله، «ایهود اولمرت» نخست‌وزیروقت این رژیم اعلام کرد که این رژیم دستکم ده میلیارد دلار را طی ۱۵ سال صرف ایجاد گنبد آهنین برای حفاظت از شهر صنعتی «حیفا» نموده است. براین اساس با توجه به اینکه منطقه اشغالی جولان یا همان استان قنیطره بیش از حیفا در مظان و معرض تهاجم نظامی طرف مقابل رژیم صهیونیستی قرار داشته، می‌توان به حجم سرمایه‌‌ای که از سوی آنان صرف ایجاد سیستم دفاعی در جولان کرده، پی برد. عدم پاسخگویی این سامانه، خود یک شکست بزرگ نظامی برای ارتش صهیونیستی به حساب می‌آید و لذا ساکنان تحت پوشش دولت صهیونیستی، حق دارند از نتانیاهو و «گابی ایزنکوت» فرمانده ارتش بپرسند نتیجه این همه سرمایه‌گذاری نظامی چه بوده است.

ارتش رژیم صهیونیستی می‌گوید بلافاصله پس از پایان عملیات روز پنجشنبه جبهه مقاومت  ۲۸ فروند F15 و F16  را به پرواز درآورده و به اهدافی در سوریه حمله کرده است. ارتش صهیونیستی می‌گوید در جریان این عملیات همه زیرساخت‌های متعلق به سپاه ‌پاسداران را در سوریه از جمله پایگاهی در شمال قنیطره را منهدم کرده است.

۲۸ فروند هواپیمای جنگی و به پرواز درآوردنشان در جغرافیایی به مساحت حدود ۱۵۰ کیلومترمربع باید نتایج مهمی را برای صهیونیست ها در پی آورده باشد این یعنی هر نقطه‌ای را می‌توانسته‌اند بمباران نمایند اما چرا عملیات تدافعی ارتش صهیونیستی پس از تحمل شکست از مقاومت در جولان به نقاطی کم‌اهمیت بسنده شده است؟ کجاست مناطق منهدم شده متعلق به سپاه‌پاسداران؟ چرا ارتش صهیونیستی آدرس آنها را اعلام نمی‌کند تا دیگران هم بدانند چیزی از سپاه و جبهه مقاومت در سوریه باقی نمانده است؟

ارتش صهیونیستی، پیش از این و در جریان جنگ‌هایی که در فاصله اواسط دهه ۱۳۲۰ تا اواسط دهه ۱۳۵۰ علیه کشورهای عربی انجام داد، جزئیات عملیات‌های خود را برای تثبیت آنها اعلام می‌کرد اما هم‌اینک لیبرمن، وزیر جنگ به این عبارت بسنده کرده است: «تقریبا تمامی زیرساخت‌های متعلق به ایران در سوریه را هدف قرار داده‌ایم».

اقدامات صهیونیست ها پس از حمله روز پنجشنبه تقریبا «هیچ» بوده یعنی به موقعیت و افراد ایرانی و یا حزب‌الله لبنان هیچ آسیبی وارد نشده و تنها دستاورد اعزام ۲۸ فروند جنگنده به آسمان استان قنیطره، شهادت ۳ نفر از اعضای ارتش سوریه و مجروح شدن ۵ نفر از آنان بوده است.

* یکی دیگر از جنبه‌های شکست صهیونیست ها، شکست سیاسی آنهاست. برای آنکه این جنگ روی ندهد، صهیونیست ها فشار زیادی متوجه آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و روسیه کردند.

روز سه‌شنبه ۹۷/۲/۱۷ نتانیاهو سراسیمه به ملاقات پوتین رفته و از وی خواسته تا از رابطه خود با مقامات ایران استفاده کند و نیز تضمین داده که دیگر به مراکزی که نیروهای ایرانی و یا حزب الله در آن حضور دارند، حمله نخواهد کرد. (به نوعی غلط کردن). کما اینکه او چنین تماس‌هایی با مکرون رئیس‌جمهور فرانسه، مرکل صدراعظم آلمان، ترزا می نخست‌وزیر انگلیس و ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برقرار کرد تا از طریق فشار بین‌المللی مانع عملیات انتقام‌گیرانه ایران شود.

در اینجا صهیونیست ها متحمل دو شکست سیاسی سنگین شدند؛ شکست اول اصل مراجعه به دولت‌های عضو شورای امنیت برای واداشتن ایران به صبوری و این درحالی است که در همین هفته‌های اخیر، صهیونیست ها بارها به «قدرت واکنش» خود اشاره کرده و از ایران خواسته بودند، عزم این رژیم را محک نزند. شکست دوم اینست که مراجعه او به بالاترین مقامات و موثرترین کشورهای بین‌المللی، برای او سودی در بر نداشته است.

بیانیه دفتر مکرون، اظهارات وزیر خارجه انگلیس و بیانیه نخست‌وزیر آلمان که طرفین را به «خویشتنداری» فراخوانده بودند، نشان داد اقدامات صهیونیست ها نتیجه‌ای در بر نداشته است نه اینکه این قدرت‌ها اقدام به برقراری تماس نکرده‌اند. از سوی آنان کوتاهی صورت نگرفته تا جایی که «پومپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز طی نامه‌ای رسمی و از طریق یک سفارتخانه خارجی در تهران، از ایران خواسته تا خویشتندار باشد. شکست اقدام سیاسی نتانیاهو خود یک ضربه هولناک برای او به حساب می‌آید چرا که حیات ننگین این رژیم وابسته به حمایت خارجی همین قدرت‌هاست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true