×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۷ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

خیز بلند رژیم صهیونیستی برای نفوذ سایبری به ایران

 عمده فعالیت‌های واحد ۸۲۰۰ یگان سایبری امنیتی است و در همین راستا فعالیت‌های ضدامنیتی خود را علیه ایران در ماه‌های اخیر افزایش داده است. برای درک بهتر موضوع به تاریخچه و اهداف تشکیل واحد ۸۲۰۰ اشاره می‌کنیم.

پیش از تشکیل یگان ۸۲۰۰، واحد ۸۴۸ «امان» بدون نقص به کار خود ادامه می‌دهد و سردمداران این رژیم نگاهی خوشبینانه به عملکرد یگان سایبری خود دارند، لذا در سال ۱۹۶۹ واحدهای ساخت تجهیزات شنود امان، واحد شناسایی ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل و یک واحد عملیات ویژه، ارگان جدیدی به نام واحد عملیات ویژه سیگنالی در کنار واحد ۸۴۸ در امان را تشکیل می‌دهند و از این تاریخ تا زمان تشکیل رسمی یگان ۸۲۰۰، امان دارای دو سازمان جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی می‌شود.

از این زمان تا سال ۱۹۷۳ امان تمرکز فعالیت خود را بر جمع‌آوری اطلاعات ارتش مصر با تکیه بر تجهیزات شنود کار گذاشته شده در خطوط ارتباطی ارتش این کشور به منظور جلوگیری از حمله غافلگیرکننده مصری‌ها، قرار می‌دهد.

اما در همین سال به ناگاه یک اتفاق رژیم صهیونیستی را غافلگیر می‌کند. ارتش‌های مصر، سوریه و اردن به اسرائیل حمله کرده و مواضع نظامی اسرائیلی‌ها را یکی پس از دیگری تصرف می‌کنند. این جنگ که به جنگ یوم کیپور مشهور می‌شود، شکست جدیدی را برای رژیم صهیونیستی رقم می‌زند و اسرائیل به سختی خود را از مهلکه این جنگ می‌رهاند.

اما علت اصلی شکست اسرائیل در جنگ یوم کیپور برآوردهای غلط اطلاعاتی بود که واحد جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی امان در اختیار ارتش اسرائیل گذاشته بود.

یک روز قبل از آغاز جنگ سرلشکر «الی زیرا» رییس وقت امان در برآوردی که به سران رژیم صهیونیستی ارائه می‌دهد احتمال وقوع جنگ و حمله اعراب به اسرائیل را ناممکن ارزیابی کرده و از به اشتراک گذاشتن اطلاعات به دست آمده از تجهیزات شنود با مقامات اسرائیلی خودداری می‌کند.

این اشتباه موجب می‌شود تا بزرگ‌ترین افتضاح اطلاعاتی امان از زمان تشکیل رژیم صهیونیتسی تا آن زمان، رقم بخورد و تصمیم‌گیری‌هایی برای بازسازی واحد ۸۴۸ امان اتخاذ شود. در پی این اشتباه بزرگ برای سومین مرتبه واحد جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی امان بازسازی شده و در نتیجه «واحد ۸۲۰۰» در امان تشکیل شود.

در پی تشکیل واحد ۸۲۰۰، این واحد رفته رفته به یکی از بزرگ‌ترین واحدهای ارتش اسرائیل تبدیل شده به صورتی که پس از نیروی هوایی این رژیم، بزرگ‌ترین واحد ارتش رژیم صهیونیستی واحد ۸۲۰۰ است.

واحد ۸۲۰۰ سازمان اطلاعات نظامی اسرائیل در حقیقت واحدی است که مأموریت شنود، رمزگشایی از کدهای رایانه‌ای، جنگ و دفاع سایبری، ساخت انواع بدافزارها و هر آنچه ‌در حوزه جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات‌ یا ضربه‌زدن به سایر کشورها با استفاده از تجهیزات فنی امکان‌پذیر است، انجام می‌دهد.

این یگان حتی در جریان آغاز موج دوم انتفاضه مردم فلسطین نقش بارزی در ارائه اطلاعات مورد نیاز ارتش اسرائیل برای سرکوب مردم و نیروهای مقاومت فلسطینی ایفا کرد و در سال‌های بعد و در جریان جنگ۳۳ روزه اسرائیل علیه حزب‌الله و در جنگ‌های اسرائیل علیه حماس در نوار غزه نیز از یگان‌های عمده ارائه اطلاعات راکتی حزب‌الله و حماس به ارتش رژیم صهیونیستی بود.

اما با آغاز موج انقلاب سایبری در سراسر جهان، بُعد دیگری به فعالیت‌های یگان ۸۲۰۰ افزوده می‌شود.

در این برهه این یگان با ورود به فضای جدید تکنولوژی برنامه‌های جدیدی برای جاسوسی و ضربه زدن به سایر کشورها تدوین می‌کند. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به ایجاد اختلال در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

در تابستان سال‌۸۹ تاسیسات اتمی ایران مورد هجوم یک ویروس رایانه‌ای قرار می‌گیرند که به نحوه پیچیده‌ای طراحی شده است. پس از آنکه ایران به خوبی می‌تواند با این تهدید سایبری مقابله کند، متخصصان ایرانی در جریان شکستن رمزهای این ویروس متوجه می‌شوند که این بدافزار از سوی اسرائیلی‌ها طراحی و وارد تاسیسات اتمی کشور شده است.

بعدها یکی از افسران امنیتی اسرائیل در سال ۲۰۱۲ با انتشار کتابی به‌نام جاسوسی علیه آرماگدون، درباره دست داشتن اسرائیل در حمله استاکس نت به تاسیسات اتمی ایران می‌گوید: «این حمله یک کار مشترک از سوی ایالات متحده و اسرائیل بود. در این حمله واحد ۸۲۰۰ نیز به همراه آژانس امنیت ملی امریکا و موساد و سیا حضور داشتند.

ایده از اسرائیل بود اما پردازش آن کار آمریکایی‌ها بود چرا که آمریکا باور داشت از این طریق نمی‌تواند فشار اسرائیل برای اقدام نظامی علیه ایران را کاهش دهد. آمریکایی‌ها از این طرح خوششان آمد چرا که دیدند بدون استفاده از سلاح‌های متعارف نظامی است و کم‌هزینه‌تر است. آنان باور داشتند که در صورت موفقیت این طرح ریسک آغاز حمله نظامی نیروهای آمریکایی علیه ایران کاهش می‌یابد. دولت بوش با این طرح موافقت کرد و دولت اوباما آن را تمدید کرد و روند اجرایش را تسریع بخشید. بخشی از این برنامه توسط واحد ۸۲۰۰ اجرا شد. آن‌ها با آژانس امنیت ملی آمریکا همکاری می‌کردند. اهمیت این موضوع آن بود که برای نخستین‌بار در تاریخ، دو کشور متحد در یک جنگ سایبری تهاجمی با یکدیگر همکاری کردند.»‌

نیروهای واحد ۸۲۰۰ که عمدتاً از فارغ‌التحصیلان و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات هستند، در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان اسرائیلی مشغول به فعالیت هستند و یگان ۸۲۰۰ عمدتاً ماموریت‌های خود را در پوشش همین شرکت‌ها انجام می‌دهد. همچنین نیروهای این یگان پس از پایان خدمت نظامی تجارب خود را در عرصه ایجاد شرکت‌های خصوصی به‌کار می‌گیرند و از طریق ایجاد این شرکت‌ها نیز خدماتی را به ارتش اسرائیل ارائه می‌دهند.

با آغاز موج بیداری اسلامی در منطقه غرب آسیا، ورود به فضای شبکه‌های اجتماعی به ماموریت‌های واحد ۸۲۰۰ اضافه می‌شود و این واحد جاسوسی از ایمیل‌ها، فیس‌بوک، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

به نوشته پایگاه دیفنس‌نیوز‌(Defense News) ‌اسرائیل از سال ۲۰۰۳ تاکنون هزاران نفر از دانش‌آموزان دبیرستان‌ها را در یگان ۸۲۰۰ به‌کار گرفته است؛ کاری که در آن زمان سر و صدای زیادی در مورد دلیل جذب این تعداد نیرو و ماهیت ماموریتی که به آنان داده می‌شود، ایجاد کرد.

با این حال این موضوع همچنان مبهم باقی ماند و رسانه‌های اسرائیلی از کنکاش در این خصوص منع شدند تا اینکه در پایان سال گذشته میلادی اطلاعاتی در مورد این یگان درز کرد.

این اطلاعات حاکی از این بود، کسانی که به یگان ۸۲۰۰ جذب شده‌اند، برای رواج اندیشه‌های صهیونیستی و نفوذ در جهان عرب و مسموم کردن فرهنگ و تفکرات آنان و نیز ضربه زدن به ارزش‌های اخلاقی و انسانی و عقیدتی به کار گرفته شده‌اند و در واقع این جمع، یک ارتش سایبری را تشکیل داده‌اند تا در فضای مجازی اهداف خاصی را دنبال کنند.

هم‌اکنون صدها تن از اعضای این بخش از واحد ۸۲۰۰، در پوشش کاربران فضای مجازی در کشورهای مختلف جهان، مشغول شایعه‌پراکنی، ترور شخصیتی رهبران مستقل جهان، ایجاد درگیری‌های مذهبی و سیاسی و… هستند.

در این مسیر، واحد ۸۲۰۰ اسرائیل پا را فراتر نهاده و اقدام به طراحی نرم افزارهای مبتنی بر تلفن همراه نیز کرده که از جمله شرکت‌هایی که کمک شایانی به ۸۲۰۰ در اجرای این امر کرده است، شرکت موبایلی ویز (Waze) است.

این شرکت که در زمینه طراحی نرم‌افزارهای کنترل ترافیک فعال است، نرم افزاری با نام ویز را طراحی و تولید کرده است که در کشور ما نیز مورد استفاده برخی از مردم است. این نرم افزار در حقیقت با دریافت اطلاعات مسیرها و راه‌های یک کشور، وضعیت جامع ترافیکی آن کشور در طول شبانه روز را به‌دست می‌آورد که با استفاده از این اطلاعات می‌تواند در مواقع حساس و بحرانی با هدایت ترافیک به نقطه دلخواه و مختل کردن وضعیت ترافیکی در آن کشور زمینه ایجاد بحران را فراهم کند.

این نرم‌افزار اخیراً دست به اقدام دیگری زده و پا را از فعالیت‌های سابق فراتر نهاده است، تا جایی که مردم را به حضور در تجمعات صنفی در تهران و شهرستان‌ها با ارائه محل و مختصات دقیق تجمع کرده است که قطعاً این اقدام با هدف‌گذاری قبلی انجام می‌شود.

منبع: روزنامه صبح نو

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true