×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۸ شهریور - ۱۴۰۰  
true
false

اکنون که قریب به ۳ سال از تجاوز نظامی سعودیها به مردم بی دفاع یمن می گذرد، شاهد ارتکاب جنایتهایی در این کشور هستیم که مشابه آن در طول تاریخ به سختی دیده می شود.

عربستان سعودی در ۲۵ مارس سال ۲۰۱۵ با همکاری شماری از متحدان منطقه ای خود تجاوز نظامیآشکاری را علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن کلید زدند.

سعودیها این تجاوز آشکار را به بهانه بازگرداندن مشروعیت! به یمن آغاز کردند. این در حالی است که متجاوزان سعودی و متحدان منطقه ای آنان در همان ساعات اولیه تجاوز نظامی خود، غیرنظامیان یمنی و زیرساخت های این کشور را هدف شدیدترین حملات خود قرار دادند.

بسیاری از بیمارستان ها، مدارس، دانشگاه ها، مراکز خرید، اراضی کشاورزی، سواحل، قایق های ماهیگیری (به عنوان وسایل ارتزاق مردم)، پل‌ها، راه های مواصلاتی استراتژیک، نیروگاه های برق، شبکه های آبی و … هدف حملات سنگین متجاوزان قرار گرفتند.

خسارت های فراوانی که به مناطق مسکونی وارد شده و هزاران فایل ویدئویی از آنها موجود است، گواهی دیگری بر دروغ بزرگ سعودی ها مبنی بر هدف قرار دادن مواضع نظامی و عدم تعرض به غیرنظامیان یمنی، استجنگنده های متجاوز ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان سعودی عملیات های نظامی تجاوزکارانه خود علیه یمنی ها را در ۲۰ استان یمن در پیش گرفتند. در این حملات، همانطور که گفته شد، غیرنظامیان به صورت مستقیم هدف قرار گرفتند.

هرچند که مقامات سعودی مدعی هستند، این حملات تنها مواضع نظامی را هدف قرار داده اند، اما تمامی شواهد و قرائن از جمله شمار بالای غیرنظامیان قربانی، حکایت از عکس این ماجرا و ادعا دارد.

از سوی دیگر، خسارت های فراوانی نیز که به مناطق مسکونی وارد شده و هزاران فایل ویدئویی از آنها موجود است، گواهی دیگری بر دروغ بزرگ سعودی ها مبنی بر هدف قرار دادن مواضع نظامی و عدم تعرض به غیرنظامیان یمنی، است.

جنایات بشری آل سعود در یمن و سکوت جامعه جهانی/حکایت رنج‌های بی‌پایان

اما حملات سعودیها به یمن طی قریب به سه سال گذشته تنها به هدف قرار دادن مناطق مسکونی محدود و محصور نمی شود. جنگنده های متجاوز سعودی و متحدان آن، همچنین زیرساخت های یمن را مورد تجاوز نظامی گسترده قرار دادند. بسیاری از بیمارستانها، مدارس، دانشگاه ها، پل ها و راه های اصلی و همچنین نیروگاه های برق و … به صورت کاملا عامدانه توسط سعودیها و هم پیمانانشان در سایه سکوت جهانی بمباران شدند.

این درحالی است که قوانین بین المللی، جملگی بر لزوم اجتناب از هدف قرار دادن غیرنظامیان و زیرساخت های کشورها در صورت وقوع جنگ، تأکید دارند. حملات سعودیها به زیرساخت‌های یمن تاکنون مشکلات زیادی را برای مردم این کشور به وجود آورده و آنها را از رسیدگی به امور معمولی و زندگی روزمره خود بازداشته است.

جنایات بشری آل سعود در یمن و سکوت جامعه جهانی/حکایت رنج‌های بی‌پایان

استفاده از تسلیحات جنگی ممنوعه بین المللی از جمله دیگر جنایت هایی است که عربستان سعودی و متحدان آن طی حدود سه سال گذشته علیه مردم بی دفاع یمن مرتکب شده اند. متجاوزان سازمان عفو بین بین الملل در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۵ صراحتا گزارش داد که جنگنده های متجاوز سعودی از بمب های خوشه ای ممنوعه در مناطق مسکونی استفاده کرده استاز همان روزهای اولیه حمله به یمن از انواع و اقسام مختلف تسلیحات کشتار جمعی بهره برداری کردند که ازجمله مهمترین آنها بمب های خوشه ای مسحوب می شود.

بسیاری از نهادها و سازمان های بین المللی حقوق بشری تاکنون استفاده سعودیها و متحدان آنها از تسلیحات کشتار جمعی به ویژه بمب های خوشه ای را تأیید کرده اند.

در همین ارتباط، سازمان عفو بین بین الملل در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۵ صراحتا گزارش داد که جنگنده های متجاوز سعودی از بمب های خوشه ای ممنوعه در مناطق مسکونی استفاده کرده است. پس از این تاریخ نیز گزارش های متعددی از سوی سازمان عفو بین الملل در خصوص استفاده ریاض از تسلیحات ممنوعه در یمن منتشر شد.

این در حالی است که دیده بان حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز تاکنون گزارش هایی را از نقض حقوق بشر و حقوق بشردوستانه توسط سعودیها در یمن منتشر کرده است. طبق اعلام این سازمان ها و نهادهای حقوق بشری بین المللی، تسلیحات ممنوعه ای که سعودیها از آنها علیه مردم یمن استفاده می کنند دارای آثار مخربی است که تا مدت ها در این کشور باقی می ماند و نسل های آینده را تحت تأثیر قرار می دهد. درحال حاضر بسیاری از کودکانی که در یمن متولد می شوند، متأثیر از آثار ناشی از این تسلیحات، دچار معلولیت و مشکلات جسمانی شدید دیگری هستند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد که ۲۲.۲ میلیون یمنی (۷۶ درصد از ساکنان) به کمک نیاز دارنداین حملات تجاوزکارانه وضعیت انسانی در یمن را بسیار ناگوار ساخته است؛ به طوری که صدای بسیاری از نهادها و سازمان های بین المللی درآمده است. در همین ارتباط، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد که ۲۲.۲ میلیون یمنی (۷۶ درصد از ساکنان) به کمک نیاز دارند و این رقم ظرف شش ماه گذشته ۱.۵ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است.

خطر گرسنگی بیشتر می شود و ۸.۴ میلیون نفر از گرسنگی رنج می برند و این رقم در سال گذشته میلادی ۶.۸ میلیون نفر بود. سازمان ملل اعلام کرد که این رقم بیش از نیمی از استانهای کشور را شامل می شود که ۷۲ منطقه از ۹۵ منطقه بیشتر در معرض گرسنگی قرار دارد. دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل همچنین گزارش داد که بیش از ۱۵۰۰ مدرسه در یمن به شکل جزیی یا به طور کامل ویران شده است.

این در حالی است که جنایت های سعودیها و متحدان آنها از جمله امارات متحده عربی فراتر رفته است. بسیاری از گزارش ها حاکی از وجود زندان های سِرّی و مخوفی است که اماراتی ها در استان های جنوبی یمن به ویژه در عدن دایر کرده اند تا انقلابیون یمنی را که به اسارتشان درآمده اند، مورد شدیدترین شکنجه ها به دور از دیدگاه رسانه ها، قرار دهد.

تحقیقات منتشر شده توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس در ۲۳ ژوئن وجود دستکم ۱۸ زندان سری در جنوب یمن را مستندسازی کرده است که این زندان‌ها تحت نظر مستقیم نیروهای اماراتی یا تحت نظر نیروهای یمنیِ تحت آموزشِ نیروهای اماراتی اداره می شوند. این زندان‌ها در پایگاه‌های نظامی، بنادر، برخی فرودگاه‌ها و خانه های ویلایی و حتی باشگاه‌های شبانه قرار دارند.

جنایات بشری آل سعود در یمن و سکوت جامعه جهانی/حکایت رنج‌های بی‌پایان

همچنین، امارات حداقل دو «بازداشتگاه غیرقانونی» را در یمن اداره می‌کند و گزارش‌ها حاکی از این است که بازداشت شدگان این مراکز به یک پایگاه در اریتره انتقال داده شده‌اند. پیش از این، تحقیقات منتشر شده توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس در ۲۳ ژوئن وجود دستکم ۱۸ زندان سری در جنوب یمن را مستندسازی کرده استمقامات ارشد دفاعی آمریکا تایید کردند که نیروهای آمریکایی در بازجویی‌های بازداشت شدگان در یمن مشارکت داشته اند اما هیچ گونه دخالت در نقض حقوق بشر و یا اطلاع از آن را نپذیرفته اند.

تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر در این زندان‌ها ناپدید شده‌اند. گفته می‌شود شیوه‌های شکنجه متعددی در این زندان‌ها گزارش شده است که از جمله آن‌ها شیوه هولناک شکنجه «کوره» است و در آن قربانی به مکانی بسته شده و به دور حلقه‌ای از آتش چرخانده می‌شود.

تمامی این فجایع در حالی اتفاق می افتد که جامعه جهانی انتظار دارد که ارتش و کمیته های مردمی یمن از اقدامات دفاعی و بازدارنده در برابر حملات سعودیها خودداری کنند. درهمین ارتباط، «صادق الشرفی» عضو جنبش أنصارالله یمن می  گوید: «چرا باید حملات خود را علیه سعودیها متوقف کنیم؟ متجاوزان می دانند که امروز یک عزمِ جزم برای مقابله با تجاوزهای نظامی آنها در یمن وجود دارد. از این پس نیز حملات موشکی یمنی ها ادامه خواهد داشت. موشک ها از این پس نیز با قدرت بیشتری شلیک خواهند شد و حتی شاید محل سکونت شاهزادگان در امارات و عربستان را نیز هدف قرار دهند».

میزان قربانیان وبا در یمن از مرز ۲ هزار نفر گذشته است و اکنون قریب به هزار تَن دیگر در معرض ابتلاء به این بیماری کشتنده که شیوع آن نشأت گرفته از تداوم حملات سعودیهاست، قرار دارنداین مقام یمنی همچنین ادامه می دهد: «اگر سعودی ها و متجاوزان قادر بودند حملات موشکی نیروهای یمنی را متوقف سازند در همان روزها و ماه های اولیه تجاوز خود این کار را انجام می دادند. اکنون سه سال از تجاوز آنها می گذرد و چنین اتفاقی نیفتاده و حملات موشکی یمنی ها به مواضع سعودیها و اماراتی ها ادامه دارد.

ما خطاب به آنها می گوییم که دست از تلاش برای متوقف کردن حملات یمنی ها بردارید». این اظهارات پس از آن مطرح شد که عربستان سعودی خواستار توقف حملات تلافی جویانه یمنی ها به مواضع خود شد.

در هر صورت، یمن امروز با یک فاجعه انسانی تمام عیار مواجه است؛ فاجعه ای که پیشتر تنها به گوشه ای از آن اشاره شد. تاکنون بیش از ۱۳ هزار غیرنظامی در یمن به شهادت رسیده و هزاران تَن دیگر به شدت به انواع آسیب ها دچار شده اند. بسیاری از مناطق مسکونی و زیرساخت های یمن تخریب شده است.

میزان قربانیان وبا در این کشور از مرز ۲ هزار نفر گذشته است و اکنون قریب به هزار تَن دیگر در معرض ابتلاء به این بیماری کشتنده که شیوع آن نشأت گرفته از تداوم حملات سعودیهاست، قرار دارند. میلیون ها نفر آواره شده و میلیون ها تَن دیگر به بدیهی ترین نیازهای خود به ویژه در بخش خوراک و درمان، محتاج هستند.

بدون شک سکوت جامعه جهانی در برابر این فجایع انسانی که در طول تاریخ کمتر اتفاق افتاده، لکه ننگ دیگری بر پیشانی آنها خواهد بود.

منبع:مهر

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true