×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

تجاوز آشکار آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه به بهانه نخ نمای «حمله شیمیایی» درحالی اتفاق افتاد که حتی رسانه‌های جیره‌خوار صهیونیستی هم به ناکارآمدی آن اذعان کردند.

 

تجاوز «مثلث شرارت» به سوریه؛ موشک‌های هوشمند به سخره گرفته شدند ،سه کشور آمریکا انگلیس وفرانسه بامداد امروز در حمله هوایی و موشکی مراکزی را در سوریه مورد هدف قرار دادند. خبرهای رسیده حاکی است فرودگاه مزه، مرکز پژوهش ها در برزه، جمرایا و مصیاف در سوریه مورد هدف قرار گرفتند. در این حمله که با مشارکت آمریکا، انگلیس و فرانسه انجام گرفته، از کشتی های نظامی و از هواپیما استفاده شده است. دقایقی پس از آغاز حمله، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: اندکی پیش من به نیروهای مسلح آمریکا دستور آغاز حملات به مواضعی در سوریه که با توانمندی‌های شیمیایی بشار اسد مرتبط هستند را صادر کردم.

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به حملات غرب به سوریه مدعی شد: این حمله عزم جامعه بین‌الملل برای جلوگیری از استفاده از سلاح‌های شیمیایی را نشان می‌دهددر توجیه این تجاوز نظامی آشکار، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا با اشاره به آغاز حملات موشکی و هوایی سه کشور غربی به سوریه مدعی شد: حمله امشب عزم جامعه بین‌الملل برای جلوگیری از استفاده از سلاح‌های شیمیایی را نشان می‌دهد. وی افزود: تمامی کشورهای متمدن باید با حمایت از روند صلح ژنو برای پایان دادن به جنگ سوریه اقدام کنند.

در همین حال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در سخنانی ادعا کرد مراکزی که هدف گرفته، مرتبط با توانمندی تسلیحات شیمیایی دولت سوریه بوده اند. وی افزود: ما مراکزی را انتخاب کردیم که خطرات تلفات نظامی عملیات را کاهش دهد. اولین هدف، یک مرکز تحقیقات علمی بود که در دمشق بزرگ واقع شده بود.

ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه در نخستین واکنش رسمی دولت این کشور به حمله بامداد شنبه آمریکا به سوریه، در بیانیه ای نوشت: این اقدام درست زمانی انجام شد که سوریه، شانسی برای آینده صلح آمیز به دست آورده بود. وی با محکوم کردن این حمله افزود: آمریکا، انگلیس و فرانسه در شرایطی دمشق را هدف حمله قرار دادند که سوریه در حال بازگشت به زندگی صلح‌آمیز بود.

زاخارووا با اشاره به توئیت هفته گذشته «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا است که موشک‌های آمریکا را «زیبا» و «هوشمند» خوانده بود، ادامه داد: مردم سوریه نخست با بهار عربی مواجه زاخارووا با کنایه به اظهارات مقام‌های کشورهای غربی، ادعای آن‌ها برای «رهبری اخلاقی جهان» را زیر سوال بردشدند، سپس داعش و اکنون موشک‌های «هوشمند» آمریکا. سخنگوی وزارت خارجه روسیه افزود: این حمله، به پایتخت یک کشور مستقل صورت گرفته که برای سال‌ها، در تلاش برای نجات از تهدید تروریسم بوده است. زاخارووا با کنایه به اظهارات مقام‌های کشورهای غربی، ادعای آن‌ها برای «رهبری اخلاقی جهان» را زیر سوال برد.

ایالات متحده آمریکا با اقدام تجاوزکارانه ای که بامداد امروز به همراه متحدانش علیه دمشق انجام داد در واقع تلاش کرد تا مشابه جنایتهایی را مرتکب شود که پیشتر در عراق، افغانستان و لیبی شاهد آن بوده ایم. در کشورهای مذکور نیز آمریکایی ها به بهانه وجود تسلیحات کشتار جمعی، افراد غیرنظامی و بی گناه را آماج حملات نظامی گسترده قرار داده و به خاک و خون کشیدند. امروز بار دیگر تاریخ تکرار شد و آمریکایی ها به بهانه برخورداری دمشق از تسلیحات شیمیایی، خاک سوریه را هدف حملات تجاوزکارانه قرار دادند. این درحالی است که حتی خودِ آمریکایی ها نیز تاکنون هیچ سند و مدرکی دال بر وقوع حمله شیمیایی در دوما و نقش داشتن در دمشق در آن، ارائه نکرده اند.

این حمله در حالی صورت گرفت که دولت سوریه رسما از سازمان منع گسترش سلاحهای شیمیایی (opcw) برای بازدید از شهر دوما و راستی آزمایی ادعاهای آمریکا، دعوت کرده استاین حمله تجاوزکارانه در حالی صورت گرفت که دولت سوریه رسما از سازمان منع گسترش سلاحهای شیمیایی (opcw) برای بازدید از شهر دوما و راستی آزمایی ادعاهای آمریکا، دعوت کرده و هیچ منبع مستقلی نیز موضوع استفاده از سلاح شیمیایی (فارغ از مرجع استفاده کننده) را تایید نکرده است. لذا می توان اینگونه نتیجه گرفت که عملیات نظامی شتاب زده تنها اقدامی انفعالی در برابر پیروزیهای ارتش سوریه در غوطه شرقی و پاکسازی کامل تروریستها در این منطقه تلقی می شود.

از سوی دیگر، پر واضح است که ادعای آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی پیرامون تلاش برای مبارزه با تروریسم در سوریه کاملا پوچ و واهی است. غرب و رژیم صهیونیستی نه تنها به دنبال مبارزه با تروریسم نیستند بلکه صرفا به استفاده ابزاری از این پدیده شوم برای پیشبرد اهداف سیاسی و تحمیل اراده خود به ملتها می اندیشد. حمله موشکی بامداد امروز نیز شاهد روشنی بر تداوم این رویکرد خطرناک است.

واضح است که این گونه اقدامات انفعالی که از نظر نظامی نیز بی ارزش است ضمن بی تاثیر بودن بر اراده دولت، ارتش و مردم سوریه برای ادامه مسیر مبارزه با تروریسم، تنها به تصاعد بحرانتجربیات سالهای گذشته نشان داده است که برخورد دو گانه با تروریسم و استفاده ابزاری از آن، حامیان این رویکرد را نیز در معرض تهدید قرار خواهد داد و روحیه گرفتن جریان تروریسم شکست خورده منجر خواهد شد. تجربیات سالهای گذشته نشان داده است که برخورد دو گانه با تروریسم و استفاده ابزاری از آن، حامیان این رویکرد را نیز در معرض تهدید قرار خواهد داد و کشورهای غربی باید در برابر شهروندان خود بویژه اسیب دیدگان از حملات تروریستی جریانهای تکفیری پاسخگو باشند.

در حالی که عربستان سعودی با تسلیحات آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی به نسل کشی در یمن ادامه می دهد و هیچگونه اقدامی از سوی متحدان غربی این کشور به منظور توقف جنایتهای ضد بشری سعودی در یمن صورت نمی گیرد، جامعه جهانی ادعای مبارزه با تروریسم از سوی این کشورها را نمی پذیرد.

در این میان باید به انفعال سازمان ملل در قبال اقدامات تجاوزکارانه آمریکاییها نیز اشاره کرد. مقامات سازمان ملل و در رأس آنها آنتونیو گوترش هیچ تلاشی در راستای مقابله با تجاوز آمریکایی ها به سوریه صورت ندادند. همانطور که پیشتر گفته شد، حمله صورت گرفته نه تنها هیچ تغییری در عزم و اراده ملت سوریه در مبارزه با تروریسم ایجاد نمی کند بلکه آنها را در این زمینه مصمم‌تر از گذشته خواهد کرد.

مردم سوریه بلافاصله پس از حملات تجاوزکارانه به دمشق پرچم این کشور را در نقاط مختلف به اهتزاز درآوردنددر همین راستا، مردم سوریه بلافاصله پس از حملات تجاوزکارانه به دمشق پرچم این کشور را در نقاط مختلف به اهتزاز درآوردند. مردم سوریه با این اقدام خود ضمن تحقیر متجاوزان، به آنها این پیام را مخابره کردند که از مقاومت خود در برابر هیچ تهدیدی دست نمی کشند. حملات تجاوزکارانه آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی بامداد امروز با بیش از ۱۰۰ موشک مواضع نظامی و غیرنظامی در سوریه را هدف قرار دادند.

این در حالی است که حتی رسانه های جیره خوار آمریکایی ـ صهیونیستی هم به ناکارآمدی موشک های شلیک شده به سوریه اذعان دارند. روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت» به ناکارآمدی حملات تجاوزکارانه آمریکا و متحدانش به سوریه اذعان کرد. بر اساس این گزارش، این روزنامه صهیونیستی در مطلبی که کاملا واضح است خطاب به ترامپ بیان شده، تأکید کرد: تأثیر موشک های زیبا، هوشمند و جدید شلیک شده به سوریه تقریبا برابر با صفر است. این درحالی است که ترامپ پیشتر اعلام کرده بود موشک های زیبا، هوشمند و جدید آمریکا در راه سوریه هستند.

منبع:مهر

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true