×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۶ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

  پس از عملیات بزرگ یمنی‌ها علیه تاسیسات نفتی سعودی‌ها و در حالی هنوز ریاض از شوک حمله به آرامکو خارج نشده بود، عملیات بزرگ و گسترده «نصر من الله» از سوی یحیی سریع سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن رونمایی شد.

یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن گفت: «ارتش یمن عملیات مذکور را از ۱۵ آگوست در محور‌های مختلف جبهه نجران آغاز کرد. این عملیات با رصد دقیق و اطلاعاتی چند ماهه انجام شد و یگان‌های مختلف نیرو‌های مسلح یمن در آن شرکت داشته‌اند. عنصر غافلگیری از مهمترین دستاورد‌ها برای برتری بر دشمن در این عملیات بوده است، عناصر نفوذی در داخل صفوف «نیرو‌های دشمن و فریب‌خوردگان» نقشی مهم در این عملیات و موفقیت آن ایفا کردند. عملیات‌های موشکی که در مرحله اول عملیات نصرالله من الله انجام شده، ۹ عدد بوده که در آن مقرها، پایگاه‌های نظامی و فرودگاه‌های دشمن هدف قرار گرفتند. یگان پهپادی ارتش یمن بیش از ۲۰ عملیات انجام داده که هدف یکی از آن‌ها مرکز نظامی حساسی در ریاض بوده است. پدافند هوایی بالگرد‌های آپاچی و جنگنده‌های ائتلاف سعودی را ناچار به ترک منطقه عملیات «نصر من الله» کرد. در مرحله اولیه عملیات مذکور ۳۵۰ کیلومتر مربع در طول و عرض منطقه عملیات آزاد شد که در داخل آن مقر‌ها و پایگاه‌های نظامی قرار داشت. اطلاعات اولیه ما نشان می‌دهد خسارت‌های انسانی دشمن بیش از ۵۰۰ کشته و زخمی است. در این عملیات سه تیپ از نیرو‌های ائتلاف سعودی نابود شد و تجهیزات آن‌ها به غنیمت گرفته شد.

سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن افزود: بیش از ۲۰۰ تن از کشته‌شده‌های نیرو‌های دشمن کسانی کسانی هستند که در پی حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی هنگام فرار یا تسلیم جان خود را از دست داده‌اند. نیرو‌های ما تلاش کردند کمک‌های اولیه درمانی را به مجروحان دشمن که در پی حملات جنگنده‌های ائتلاف زخمی شده بودند، ارائه دهند. آنچه برای مزدوران و فریب‌خوردگان اتفاق افتاد یک نسل‌کشی جمعی بود که جنگنده‌های ائتلاف با تشدید حملات خود مرتکب آن شدند. جنگنده‌های ائتلاف تلاش می‌کردند که جلوی فرار مزدوران یا تسلیم آن‌ها را بگیرند. این عملیات منجر به اسارت بیش از ۲۰۰۰ نفر از نیرو‌های دشمن شد که با کمال تأسف در بین آن‌ها کودکان نیز حضور دارند. دشمن، کودکان یمنی را در تجاوز خود در جبهه‌های جازان، عسیر و نجران به کار می‌گیرد. بیشتر اسرا پس از آنکه محاصره شدند و مورد حمله جنگنده‌ها قرار گرفتند خود را داوطلبانه تسلیم نیرو‌های ما کردند. ۱۵ خودروی زرهی دشمن در این عملیات دچار آتش‌سوزی و نابود شدند. این عملیات میزان بی‌توجهی دشمن سعودی به جان و زندگی «فریب‌خوردگان» را ثابت کرد. عملیات نصر من الله چندین مرحله دارد و مرحله اول آن تحت عنوان عملیات «شهید ابو عبدالله حیدر» با موفقیت و طی ۷۲ ساعت انجام شد. در این ۷۲ ساعت جنگنده‌های ائتلاف سعودی ۳۰۰ حمله هوایی انجام دادند که ۱۰۰ عدد آن‌ها در ۴۸ ساعت انجام شد».

آری همانگونه که سخنگوی نیرو‌های مسلح تشریح کرده است؛ عملیات نصر من الله یک پیروزی برای ارتش و کمیته‌های مردمی و یک شکست تمام عیار برای سعودی‌ها و مزدوران آن‌ها محسوب می‌شود.

یمن گورستان متجاوزان است

ریاض که در باتلاق یمن فرو رفته است متحمل ضربات متوالی از یمنی‌ها می‌شود. یمنی‌ها با ایستادگی خود نشان داده اند که یمن گورستان متجاوزان بوده، هست و خواهد بود. عملیات نصر من الله یک شکست و آبروریزی برای سعودی هاست، زیرا سه تیپ متجاوزان منهدم و ده‌ها افسر و نظامی سعودی و صد‌ها نفر از مزدوران وابسته به آن‌ها کشته شدند و شمار زیادی به اسارت درآمدند.

یمنی‌ها بزرگترین عملیات را در محور نجران انجام دادند که از آن می‌توان به عنوان زلزله نجران یاد کرد این عملیات از هر حیث شاهکار مهمی است هم از حیث نیرو‌های مورد هدف قرار گرفته و هم از حیث کشاندن نیرو‌های سعودی به کمین و هم از حیث تاکتیک نظامی جدید. این عملیات پیشرفت نیرو‌های زمینی یمنی و تکیه آن‌ها بر اصل غافلگیری را نشان داد.

یمنی‌ها تاکتیک نظامی را به خوبی پیاده کردند؛ زیرا نظامیان سعودی و مزدوران وابسته به آن‌ها را با عقب نشینی تاکتیکی به مسلخ کشاندند. سعودی‌ها و نظامیان آن‌ها سرمست از پیروزی مهم به جلو می‌آمدند، اما نمی‌دانستند که چه سرنوشت مرگباری در انتظار آنهاست.

این نتیجه پایداری چند ساله یمنی هاست که البته در تاریخ موارد زیادی از پایداری مردمان یک کشور در برابر متجاوزان وجود دارد. سقوط سایگون (هوشی‌مینه سیتی کنونی) پایتخت ویتنام جنوبی در سال ۱۹۷۵ در نتیجه پایداری شمالی‌ها برای سال‌های متوالی بود که به دنبال آن جبهه دشمن و متحد آمریکایی اش در هم شکست و امروز این در یمن رخ می‌دهد. سعودی‌ها آمده بودند که صنعا، صعده و الحدیده را تصرف کنند، اما اوضاع هم اکنون به جایی رسیده است که خود سعودی‌ها برای حمایت از تاسیسات نفتی و دیگر مراکز حیاتی خود تلاش می‌کنند و نه تنها موفق به فتح صنعا نشده اند هم اکنون اراضی خود را هم در معرض خطر می‌بینند و امنیت ملی خود را برباد رفته می‌بینند.

سعودی‌ها که همواره برای پرهیز از تلفات و خسارات نیرو‌های خود را در خط سوم مستقر می‌کردند، یعنی در خط اول مزدوران و فریب خوردگان یمنی، خط دوم مزدوران خارجی و عمدتا سودانی و در خط سوم نظامیان خود را قرار می‌دادند در جبهه نجران در دام نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن گرفتار شدند.

امکان فراکنی از ریاض گرفته شد

این بار دیگر شرایط به گونه‌ای بود که مقامات سعودی نمی‌توانستند دست به فرافکنی بزنند و ایران را متهم کنند و از این رو سکوت کردند. یمنی‌ها گوشه‌ای از عملیات بزرگ نصر من الله را به تصویر کشیدند و جهانیان خفت و شکست سعودی‌ها و مزدوران آن‌ها را دیدند. دیگر از دست رسانه‌های سعودی هم کاری بر نمی‌آمد. اگر عربستان و آمریکا تلاش کردند تا با متهم کردن ایران رسوایی خود در حملات پهپاد‌های یمنی به تاسیسات آرامکو را پنهان کنند، این بار چگونه می‌خواهند بر شکست بزرگ خود در نجران سرپوش بگذارند؟

رزمندگان یمنی در نبرد جبهه نجران برتری و جنگجویی رزمنده یمنی را بر برتری سلاح آمریکایی ثابت کردند رزمندگان یمنی تاکتیک نظامی جدیدی را به دنیا آموختند که این تاکتیک باید در دانشکده‌های نظامی دنیا تدریس شود. نبرد نجران ثابت کرد که سلاح‌های پیشرفته آمریکایی و غربی و پشتیبانی هوایی و زمینی نمی‌تواند برای متجاوزان مفید واقع شود.

محاصره ۳ تیپ متشکل از ۱۲ هزار نظامی و قطع خطوط امدادرسانی از آن‌ها و سپس حمله به آن‌ها از جهات متعدد و به اسارت درآوردن اغلب افراد آن، مساله‌ای است که به روحیه عالی و شناخت دقیق از منطقه و توانی فوق العاده برای دور کردن جنگنده‌های دشمن و ایمانی قوی نیاز دارد.

نکته دیگر اهتمام ویژه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به جان اسیران و در نقطه مقابل وحشی گری متجاوزان و تلاش آن‌ها برای کشتن اسیران از طریق حملات هوایی است که نشان داد که متجاوزان برای جان انسان‌ها ارزشی قائل نیستند.

تلاش نیرو‌های مسلح یمن برای حفظ جان اسیران قابل توجه است؛ زیرا یمنی‌ها تجربه تلخی با عربستان دارند. عربستان به زندگی مزدوران و فریب خوردگان کوچکترین اهمیتی نمی‌دهد از این رو برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌های خود همواره مزدورانی

به اسارت درمی آمدند، به قتل می‌رساند و بار‌ها بیمارستان‌ها و زندان‌هایی که اسیران به آنجا منتقل می‌شدند را هدف قرار می‌داد. جنگنده‌های سعودی پیش از این زندان ذمار را بمباران کردند و حدود ۲۰۰ اسیر را به قتل رساندند.

منبع: مهر

انتهای پیام/

تاکتیک نظامی بی‌نظیری که جنگاوران یمنی به دنیا یاد دادند

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true