×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

  به مناسبت گرامیداشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، نشست تخصصی نقش ارتش در حراست از میراث فرهنگی و بررسی تاریخ دفاع در ایران با حضور فرماندهان نظامی و صاحب نظران میراث فرهنگی و موزه، در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. 

در این نشست سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ملی موزه‌های ایران با اشاره به نقش نیرو‌های نظامی ایران در تاریخ جهان، به تشریح روند شکل گیری ساختار دفاعی ایران در طول تاریخ پرداخت و افزود: سرباز ایرانی از نظر آموزه‌های فرهنگی، باور‌ها و ارزش‌ها با سایر سرباز‌های ارتش‌های جهان متفاوت است و این نقش تعیین کننده‌ای در سرنوشت جنگ‌ها داشته است.

او خاطر نشان کرد: یکی از عوامل موثر در تصمیم‌گیری نظامی توجه به تاریخ، رفتار فرهنگی و رقابت‌ها و هویت فرهنگی منطقه است.

در ادامه سعید بکتاش، مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی دفاع مقدس نیز گفت: فرهنگ و میراث دفاعی در ایران از دوران باستان و قبل از آن در پنج بعد شامل سرزمین، موقعیت جغرافیایی، پدافند عامل و غیر عامل، تنوع فرهنگی و فرهنگ دفاعی قابل بررسی است.

او افزود: این عوامل میراث فرهنگی باعث گردیده که در طول تاریخ ایران پابرجا بماند و نظام دفاعی ایران در طول تاریخ قبل از مهاجرت آریایی‌ها به این سرزمین شکل گرفته و در طول زمان‌های مختلف ساختار‌های متعددی گرفته است، ولی نقطه مشترک همه آن‌ها ساختار دفاعی آن می‌باشد که ارتش ایران در طول تاریخ برای دفاع شکل گرفته است.

در ادامه این نشست، امیر سرتیپ دوم پیشکسوت مسعود بختیاری با اشاره به اقدام‌های بازدارنده ارتش در حفظ میراث فرهنگی دوران دفاع مقدس، گفت: هدف از برگزاری این نشست روند پژوهشی و مطالعه سیر تحول فرهنگ و میراث دفاعی در ایران است.
گفتنی است، در این نشست تخصصی به دلیل تداوم وضعیت شیوع ویروس کرونا، دانشجویان در کلاس‌ها (دانشپایه‌ها) استقرار یافته و به صورت ویدئو کنفرانس در نشست شرکت کردند.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true