×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

تیم های ملی والیبال ایران و کانادا امروز (جمعه) از ساعت ۰۵:۳۰ در چارچوب رقابت های جام جهانی به مصاف هم رفتند. این سومین دیدار دو تیم در رقابت های  امسال بود و هر دو تیم در دیدار های قبلیشان برابر حریفان شکست خورده بودندو جایگاه خوبی در جدول نداشتند. به همین دلیل این بازی از اهمیت زیادی برای هر دو برخوردار بود.

بلند قامتان ایرانی پیش از این بازی ۵ مرتبه برابر کانادا بازی کرده بودند که حاصل آن ۳ برد برای کانادا و ۲ برد برای ایران بوده است، آخرین مصاف دو تیم  در ابتدای امسال و در هفته سوم رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال در ارومیه انجام شد که تیم ملی کشورمان توانست ۳-۰ برنده باشد. تاریخچه دیدار‌های دو تیم به شرح زیر است: 

انتخابی المپیک ۲۰۰۴، ایران صفر – کانادا ۳

جام جهانی ۲۰۱۵، ایران صفر – کانادا ۳

انتخابی المپیک ۲۰۱۶، ایران ۳ – کانادا ۲

لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸: ایران ۱ – کانادا ۳

لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹: ایران ۳ – کانادا ۰

ست نخست /  ایران ۱۸ – کانادا ۲۵ 

قائمی، غلامی، مجرد، یلی، اسفندریار، حضرت پور ترکیب آغاز کننده تیم ملی کشورمان بودند. کانادایی‌ها که سرمربی اصلی خود را در اختیار ندارند با مربیشان در این بازی حاضر شدند. امیر حسین اسفندیار در ابتدای کار نخستین امتیاز را برای تیم کشورمان روی یک برگشت توپ کسب کرد، اما کانادا کار را به تساوی کشاند.بازی بسیار پایاپای و حساس دنبال می‌شد و روی هر رفت و برگشت تیم‌ها به امتیاز می‌رسیدند. کار خوب جواد کریمی و درخشش مجرد و یلی برای ایران امتیاز در پی داشت.

این روند ادامه دار بود، اما یکی، دو صحنه بد شانسی برای تیم ایران باعث شد کانادا در ادامه کار امتیاز بگیرد و از ایران پیش بیافتد، اما اما قائمی امتیاز مهمی گرفت و هنگام زدن سرویس توپش به تور برخورد کرد تا تیم کانادا زودتر به امتیاز هشتم برسد و تیم‌ها به وقت استراحت بروند. کانادایی‌ها پس از زمان استراحت نخستین امتیاز این ست را گرفتند، اما حرکت سرعتی غلامی اجازه نداد فاصله بیشتر شود.

در ادامه، اما رفته رفته بازی در اختیار تیم کانادا قرار گرفت و چند اشتباه از تیم ایران و چند ضربه خوب از تیم حریف فاصله را بیشتر کرد و کانادا خیلی زود از ایران ۴ امتیاز پیش افتاد و باعث شد تا کولاکوویچ درخواست وقت استراحت فنی داشته باشد. پس از این زمان رالی زیبایی شکل گرفت، اما اشتباهی دیگر از بازیکنان ایرانی امتیاز چهاردهم را برای کانادا در پی داشت.

تیم ملی ایران توانست با برنامه‌ای خوب امتیاز دهم را بگیرد، اما سرویس اسفندیار به تور برخورد کرد و امتیاز پانزدهم برای کانادا به دست آمد. ترکیب جوان ایران رفته رفته بهتر می‌شد و بازیکنان ایرانی در دفاع و دریافت بهتر بودند. بلند قامتان در حالی که کانادایی‌ها امیدوار بودند خیلی راحت به امتیاز شانزدهم برسند روی سرویس‌های دقیق علی اصغر مجرد ۴ امتیاز پیاپی گرفتند و هنگامی که نتیجه ۱۵ – ۱۴ به سود کانادا در جریان بود سرمربی کانادا مجبور به درخواست وقت استراحت شد.

کمی بدشانسی برای ایران به کمک کانادا آمد و پس از این زمان آن‌ها به راحتی امتیاز شانزدهم را گرفتند و بار دیگر تیم‌ها به وقت استراحت فنی رفتند. ضربه محکم یلی پس از این وقت استراحت به دستان مدافعان کانادایی برخورد کرد و امتیاز هفدهم هم برای آن‌ها به دست آمد تا اختلاف‌ها رفته رفته بیش‌تر شود.

بازی بازهم نزدیک و پایاپای دنبال می‌شد و معلوم بود کادر فنی آنالیز خوبی از کانادا داشته است. قرمز پوشان کانادایی بازهم موفق بودند و در اواخر این ست اختلاف دو تیم به ۵ امتیاز رسید تا کانادایی‌ها به شرایط خوبی برسند، کولاکوویچ پس از آن که نتیجه ۲۱ – ۱۶ شد در خواست وقت استراحت دیگری داشت تا نکات فنی را گوشزد کند.

بازیکنان با تجربه نظیر عبادی پور و معروف هم در این زمان در حال گرم کردن بودند.این وقت استراحت برای ایران موثر بود و نخستین امتیاز پس از آن برای تیم کشورمان به دست آمد. اما بی دقتی در ادامه کار به سود کانادایی‌ها بود و آن‌ها در ادامه با ارائه بازی قدرتی و سرعتی و همچنان سرویس‌های دقیق امتیاز‌های خوبی گرفتند و ۲۵ – ۱۸ برنده این ست شدند.

تیم ملی والیبال ایران ۱ - کانادا ۱ / گزارش لحظه به لحظه ست دوم

ست دوم / ایران ۲۵ – کانادا ۲۳ 

نخستین امتیاز در ست دوم برای تیم ملی کانادا بود و آن‌ها در ادامه هم با چند دفاع عالی مانع کسب امتیازی توسط تیم کشورمان شدند. با این حال در ادامه چند کار دقیق و حساب شده از بلند قامتان کشورمان جریان بازی را عوض کرد و در دو تیم در امتیاز ۳ به تساوی رسیدند.

کانادایی‌ها اگر چه در دفاع و دریافت نمایش خوبی در ست نخست داشتند، اما در ابتدای ست دوم چنین شرایطی نداشتند و همین باعث شد تا کار پایاپای دنبال شود. درخشش بازیکنان ایرانی و ترکیب جوان کشورمان، بازیکنان تیم حریف را وادار به اشتباه کرد و باعث شد بلند قامتان از کانادا فاصله بگیرند، سرانجام پس از یک رالی جذاب و دیدنی تیم ایران امتیازی دیگر گرفت تا زودتر از حریفش به امتیاز ۸ برسد و دو تیم به وقت استراحت بروند.

پس از این زمان کانادا به امتیاز رسید و اختلاف دو تیم هم به حداقل رسید. بازیکنان تیم کشورمان در ادامه کار با نمایشی خوب اجازه نمی‌دادند تا حریف به آن‌ها نزدیک شود و فاصله را با حریف حفظ می‌کردند. درخشش ملی پوشان در میانه‌های این ست فوق العاده بود و برای نخستین بار در این ست اختلاف تیم ملی والیبال کشورمان با حریف قدرتمندش به ۴ امتیاز رسید.  

پس از این زمان کانادا روی یک ضربه خوب و دفاع عالی بازیکنانش امتیاز گرفت، اما ستاره‌های جوان ایران بازهم اجازه ندادند اختلاف کمتر شود، آن ها، اما در ادامه و در پایان ۲ رالی پیاپی امتیاز‌های لازم را گرفتند و به حداقل فاصله با ایران رسیدند. پوریا یلی در ادامه اسپک خوب و قودی زد و ایران را به امتیاز پانزدهم رساند. کانادا بازهم امتیاز گرفت، اما ضربه خوب ایرانی‌ها باعث شد تیم کشورمان زودتر به امتیاز ۱۶ برسد.

پس از وقت استراحت دوم کانادا بهتر از قبل شد و بازی دیگر کاملا پایاپای دنبال می‌شد و دو تیم در امتیاز‌های ۱۸ و ۱۹ برابر بودند. بازی بازهم پایاپای و نزدیک دنبال می‌شد، جواد کریمی به خوبی پاس می‌داد و بازیکنان تیم ملی هم به خومبی استفاده می‌کردند، اشتباه و خطای بد موقع کانادایی‌ها ایران را در امتیاز ۲۲ پیش انداخت.

پس از آن کانادا امتیاز گرفت، اما بازیکنان ایرانی در بهترین زمان از حریفشان فاصله گرفتند و پیش افتادند. سرمربی کانادا به همین دلیل مجبور شد تا درخواست وقت استراحت داشته باشد تا شاید بتواند مانع شکست تیمش در این ست شود. سرویس اسفندیار در ادامه به تور برخورد کرد تا نتیجه ۲۴ – ۲۳ به سود ایران دنبال شود، کولاکوویچ هم در این زمان درخواست وقت استراحت داشت پس از این تیم ملی کشورمان امتیاز بیست و پنجم را گرفت و در نهایت ۲۵ – ۲۳ برنده این ست شد.

تیم ملی والیبال ایران ۱ - کانادا ۱ / گزارش لحظه به لحظه ست دوم

ست سوم / ایران ۲۷ – کانادا ۲۵ 

نخستین امتیاز در این ست برای تیم ملی کشورمان بود و در ادامه هم با حضور میلاد عبادی پور به جای قائمی تیم کشورمان به روند خوبش ادامه داد و توانست از حریف فاصله بگیرد. ملی پوشان کشورمان نمایش برتری نسبت به حریف داشتند و آن‌ها را وادار به اشتباه می‌کردند. بازیکنان کانادا هم، اما تلاش می‌کردند از موقعیت‌های پیش آمده بهترین استفاده را ببرند و در برخی صحنه‌ها موفق هم بو. دند. بازیکنان تیم ملی کشورمان، اما بازهم اجازه نمی‌دادند تاکانادایی هابه آن‌ها نزدیک شوند و حداقل فاصله را حفظ می‌کردند. بلند قامتان در ادامه خیلی راحت به امتیاز هشتم رسید تا دو تیم به وقت استراحت نخست بروند.

پس از وقت استراحت کانادا نخستین امتیاز را کسب کرد، اما نمایش خوب بازیکنان کشورمان بازهم شرایط را به سود کشورمان پیش برد. داور هم در این بازی قضاوت خوبی داشت و در چند صحنه و با تشخیص‌های درستش مانع آن شد تا امتیازی به اشتباه داده شود. شاگردان کولاکوویچ خیلی خوب بودند و دوباره اختلافی ۳ امتیازی با حریف ایجاد کردند، اما برخی اشتباه‌های فردی از بازیکنان ایرانی در دریافت کار را در ادامه به تساوی کشاند. بازی در ادامه هم پایاپای و جذاب دنبال شد، اما تیم کانادا در پایان یک رالی خوب و اشتباه اسفندیار امتیاز سیزدهم را برای تمیش کسب کرد، آن‌ها در ادامه توپ خوبی را ازاسفندیار دفاع کردند دوباره پیش افتادند.

دفاع خوب و مستحکم کانادا بار دیگر برای این تیم امتیازی در پی داشت و قرمز پوشان زودتر به امتیاز شانزدهم در این ست رسیدند و دو تیم به وقت استراحت فنی دوم رفتند. نخستین امتیاز پس از این زمان برای تیم ملی کشورمان بود. بازی سرعتی و وضربه خوب از کانادایی‌ها اختلاف را بیشتر کرد، اما بلندقامتان کشورمان قصد تسلیم شدن نداشتند و همین باعث شد تا بازی بازهم پایاپای شود.

دفاع خوب و ضربه با ارتفاع بالا از کانادایی‌ها باعث می‌شد آن‌ها جلو‌تر از کشورمان در شمارش امتیاز‌ها باشند در همین زمان شاگردان کولاکوویچ تلاش می‌کردند با استفاده از رخنه‌های دفاعی این تیم امتیاز بگیرند. بازی در ادامه در امتیاز ۲۰ به تساوی کشیده شد و اشتباه از کانادایی‌ها ایران را در اواخر این ست جلو انداخت، سرمربی کانادا پس از آن که تیمش چنین شرایطی پیدا کرد درخواست وقت استراحت داشت.

پس از آن امتیاز برای تیم کانادا بود اماکنترل مناسب بازی شرایط خوبی برای کشورمان رقم زد و شاگردان کولاکوویچ بازی را پیش افتاند. سرمربی کشورمان در این زمان پوریا فیاضی با تجربه را به جای اسفندیار به زمین آورد. جدال حساس در اواخر این ست به اوج خودش رسید، تیم ملی کشورمان در حالی که ۲۴ – ۲۲ پیش بود با ضربات قوی و خوب کانادایی‌ها ۲ امتیاز از دست داد و کار در امتیاز ۲۴ به تساوی کشیده شد.

درخواست وقت استراحت از کولاکوویچ به کمک کشورمان آمد ملی پوشان امتیاز بیست و پنجم را گرفتند کانادا کار را به تساوی کشاند، اما بعد از این امتیاز رالی جذابی اتفاق افتاد که امتیاز آن برای تیم کشورمان بود. سرمربی کانادا در حالی که نتیجه ۲۶ -۲۵ به سود ایران بود درخواست وقت استراحت داشت، البته این هم برای ان‌ها کافی نبود و تیم کشورمان در نهایت ۲۷ – ۲۵ برنده این ست شد.

تیم ملی والیبال ایران ۳ - کانادا ۱ / برد دلچسب در گام سوم / اعتماد به جوانان جواب داد

ست چهارم / ایران ۲۵ – کانادا ۱۹ 

نخستین امتیاز ست چهارم برای تیم ملی کشورمان به دست آمد، بازی همانند ست‌های قبلی پایاپای و نزدیک دنبال می‌شد و هر رفت و برگشتی امتیازی در پی داشت. تیم کانادا در حالی که ۴ -۳ پیش بود رالی زیبایی اتفاق افتاد سروقامتان با ضربه خوب اسفندیار کار را به تساوی کشاندند، مدافعان برای نخستین بار در این بازی ورنون را دفاع کردند تا شرایط کاملا به سود کشورمان دنبال شود.

کانادا سپس دو امتیاز گرفت، اما کار در امتیاز ۷ به تساوی کشیده شد و در نهایت قرمز پوشان کانادایی زودتر به امتیاز ۸ رسیدند تا دو تیم به وقت استراحت نخست بروند. پس از این زمان سرویس کانادا داخل زمین ایران ننشست و امتیاز آن به کشورمان رسید.

بازی حساس دنبال می‌شد و کانادایی‌ها هم روی ضربات سرویس پر اشتباه نشان می‌دادند، دو تمی در امتیاز ۱۱ برابر بودند و امیر حسین اسفندیار به سرویسی خوب دوازدهمین امتیاز را هم کسب کرد، اشتباه کانادایی‌ها رفته رفته اختلاف را بیشتر کرد، زمانی که نتیجه ۱۳ – ۱۱ به سود کشورمان بود رالی زیبایی انجام شد که در نهایت امتیاز آن برای کانادا بود، اما کار خوب کریمی در ادامه بازی امتیاز دیگری برای کشورمان در پی داشت.

شاگردان کولاکوویچ در نهایت زودتر از کانادا به امتیاز ۱۶ رسیدند و دو تیم به وقت استراحت فنی رفتند. اشتباه کانادایی‌ها در ادامه باعث شد نخستین امتیاز برای تیم کشورمان پس از این رقت به دست بیاید. سرمربی کانادا زمانی که اختلاف به ۴ امتیاز رسید در خواست وقت استراحت داشت تا شرایط تیمش را سامان ببخشد.

اشتباه کانادایی‌ها در ضربات آخر اختلاف دو تیم را به سود ایران بیشتر کرد بازی در پایان این ست تقریبا یک طرف شده بود و کانادایی‌ها نمی‌توانستند کار کنند. ضربات دقیق و محکم از امیر حسین اسنفندیار و دفاع خوب از علی اصغر مجرد ورق را کامالا برگرداند، تیم ایران در حالی ۲۳ – ۱۶ پیش بود اشتباهات فردی فاصله را کمتر کرد و کولاکوویچ با درخواست وقت استراحت فنی نکات فنی لازم را گوشزد کرد. در پایان تیم ملی موفق شد ۲۵ – ۱۹ برنده این ست باشد تا در مجموع ۳-۱ برنده این بازی باشد و پس از دو شکست پیاپی طلسم شکنی کند، شاگردان کولاکوویچ فردا و در چهارمین بازیشان از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه به وقت تهران با استرالیا رو به رو می‌شوند.

تیم ملی والیبال ایران ۳ - کانادا ۱ / برد دلچسب در گام سوم / اعتماد به جوانان جواب داد


بیشتر بخوانید:

اعتماد به جوانان جواب داد

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true