×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۱۹ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

 Ø¯Ø´Ù…نان فهمیدند که دوران «بزن و در رو» تمام شده استامیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده و رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری دفاع پرس با اشاره به دفاع مقدس و پیروزی‌های بدست آمده از آن، گفت:

 تجلی و تبلور یک فرهنگ ارزشمند در دوران دفاع مقدس سبب به دست آمدن پیروزی‌های بزرگ در آن دوران شده است.

وی به وضعیت ارتش در اوایل انقلاب اشاره و اضافه کرد: جنگ زمانی آغاز شد که فقط ۲ سال از انقلاب  ما گذشته بود و ارتش ما به واسطه تحولات ناشی از انقلاب شرایط خوبی نداشت.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش تصریح کرد: شرایط در اوایل انقلاب با «نقل و انتقالات کارکنان»، «کاهش مدت سربازی» و «پاکسازی فرماندهان» مواجه بود و حداقل چهار سال از برگزاری رزمایش دور مانده و در حوزه تجهیزاتی نیز با خروج مستشاران خارجی مواجه شده بود که صدامیان تجاوز خود را به میهن اسلامی آغاز کردند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی ارتش جمهوری اسلامی و نیرو‌های مسلح، با حداقل امکانات پای کار آمدند و با فرماندهی امام راحل و هدایت‌های ایشان وارد عرصه نبرد شدند و یک دفاع جانانه را در همان سال نخست جنگ برابر دشمن صورت دادند.

امیر سیاری درباره نسبت فرهنگ دفاع مقدس با پیشرفت‌های دفاعی امروز کشور گفت: اگر کشور ما توانست بعد از هشت سال جنگ نابرابر پیروز میدان نبرد باشد و با دشمن قدرتمند آن دوران (رژیم بعثی) فاصله‌ای شگرف بگیرد و امروز از جایگاه و اعتبار منطقه‌ای و منزلت جهانی برخوردار باشد، بی تردید به واسطه فرهنگ حاکم بر دفاع مقدس بوده که با تلاش ایمان و تعهد به دست آمده و باعث شده که با تمام کمبود‌ها و نواقص، این پیروزی‌های بزرگ توسط رزمندگان اسلام رقم بخورد.

معاون هماهنگ‌کننده ارتش خاطرنشان کرد: این فرهنگ سبب شد تا ملت، جوانان و نیرو‌های مسلح دست به کار شوند و امکانات را پای کار آورند و با عشق، علاقه و دلسوزی نسبت به انقلاب، اسلام، کشور، آب و خاک، شرف و ناموس، یک اتحاد انقلابی منحصر به فردی را به وجود بیاورند و بدین واسطه دشمن تا بن دندان مسلح را از بین ببرند.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «مدیریت حاکم بر دهه ۶۰ همان مدیریت جهادی است»، گفت: مدیریت جهادی در آن دوران متاثر از فرهنگ دفاع مقدس و ارزش‌های حاکم بر آن دوران بود که موجب می‌شد افراد برای انجام کار و برای شهادت از هم سبقت بگیرند و به فکر پست و مقام و جایگاه نباشند.

امیر سیاری تاکید کرد: باید از فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس بهره برداری و به نسلی که امروز مسئول برقراری امنیت در کشور است، منتقل کرد.

رئیس ستاد ارتش تصریح کرد: فرهنگ حاکم بر آن دوران یک فرهنگ انقلابی با محوریت مدیریت جهادی بود و این فرهنگ در سراسر دوران دفاع مقدس و نیروهای مسلح جاری و ساری بود و طرف دیگر آن نیز دانش، علم، مهارت و کارآمدی نیرو‌ها بود که با پیوند این دو مهم پیروزی‌های دفاع مقدس به ثمر نشست.

وی تاکید کرد: مسلما اگر از تمامی شاخص‌های فرهنگ ارزشمند جهادی برخوردار بوده اما در مقابل از علم بکارگیری سلاح بی‌اطلاع باشیم، نمی توانیم کاری از پیش ببریم.

امیر سیاری ادامه داد: به پرواز درآوردن هواپیما، اجرای آتش توپخانه، استفاده از تانک در رزم زمینی و بهره‌گیری از سامانه‌های پدافندی و جنگال نیازمند داشتن مهارت و تخصص است؛ اگر تعهد یک نیرو صد در صد باشد، اما تخصص به کارگیری تجهیزات را نداشته باشد، چگونه می‌تواند یک ناوشکن را بدون تخصص به دریا ببرد؟

 معاون هماهنگ‌کننده ارتش درباره اقدامات ارتش در سال نخست انقلاب گفت: در روزهای آغازین نظام جمهوری اسلامی ایران سران ارتش پاکسازی شدند و رفتند، اما رده میانی که بالا آمد، بلافاصله با همان تعهد، دانش و مدیریت جهادی به کار مسلط شدند و استراتژی دشمن را با شکست مواجه کردند.

وی یادآور شد: بی تردید همین رویکرد سبب شد تا استراتژی صدام که می‌خواست ظرف یک هفته جشن پیروزی را در میدان آزادی بگیرد با شکست مواجه شود و فقط  ۳۴ روز در خرمشهر با مقاومت جانانه مواجه شود.

امیر سیاری با بیان اینکه مدیریت و روحیه جهادی در تمامی بدنه انقلابی نیروهای ارتش وجود داشت، اذعان داشت: نیروی هوایی ارتش تنها بعد از چند ساعت از تجاوز رژیم بعثی با چند فروند جنگنده روی خاک عراق حاضر می‌شود و مواضع بعثی‌ها را بمباران می‌کند و ۲۴ ساعت بعد همین نیرو با ۱۴۰ فروند جنگنده عملیات کمان ۹۹ را با موفقیت به اجرا درمی‌آورد که باید گفت در این عملیات هوایی کم‌نظیر مدیریت جهادی، فرهنگ ارزشی، انقلابی گری، عشق، دانش، تعهد، تخصص، طرح ریزی عملیاتی و… نهفته است که در کنار هم قرار گرفتند و یک چنین عملیاتی را به وجود آوردند.

وی ادامه داد: همچنین وقتی فقط ۶۷ روز از اول جنگ گذشته است، اتفاقی می‌افتد که در آن نیروی دریایی جمهوری اسلامی در هفتم آذرماه سال ۵۹ طی عملیات مروارید به طور کلی نیروی دریایی عراق را منهدم می‌کند در حالی که دشمن فکر نمی کرد که ایرانی ها بعد از خروج مستشاران بتوانند شناورها و ناوهای جنگی خود را تعمیر و مورد استفاده قرار دهند و در جنگ از تجهیزات دریایی خود بهره بگیرند.

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: عشق و علاقه به دین، امام (ره) و کشور باعث شد تا با بهره گیری از علم و دانش و تخصص و تجهیزات، نیروی دریایی عراق را به طور کلی شکست دهیم و خطوط مواصلاتی‌اش را قطع و سکو‌های البکر و الامیه را منهدم کنیم.

امیر سیاری خاطرنشان کرد:  نیروی زمینی ارتش که بر اثر تغییرات صورت گرفته در اوایل انقلاب با آسیب کلی مواجه شده بود، توانست در سال نخست جنگ نیروهای باقی‌مانده‌اش را در رده‌های میانی پای کار بیاورد و در اولین گام، از پیشروی دشمن در جنوب و غرب کشور جلوگیری کند.

وی با ذکر این مطلب که نیروی زمینی علی‌رغم تمام مشکلات با استقرار در جای جای مرزهای وسیع غرب و جنوب غرب تلاش کرد تا از پیشروی دشمن و عناصر ضد انقلاب در این محورها جلوگیری کند، یادآور شد: نیروی زمینی اجازه نداد تا دشمن به اهواز، شوش و دزفول دست پیدا کند و حتی با اجرای عملیات آفندی، شهر‌هایی مثل سوسنگرد و بستان را از اشغال دشمن بیرون آورد.

رئیس ستاد ارتش ادامه داد: نیروی زمینی بعد از اینکه دشمن تثبیت می‌شود در پی اجرای فرمان امام مبنی بر شکسته شدن حصر آبادان در ۵ مهر سال ۶۰ عملیات ثامن الائمه را به طور مشترک برگزار می‌کند و حصر آبادان را می‌شکند؛ پس در سال نخست جنگ اقدامات موثری انجام شد که متاسفانه در بسیاری از اوقات به آن توجه نمی‌شود.

امیر دریادار سیاری با اظهار تاسف از برخی تلقی های غلط در اوایل جنگ تحمیلی گفت: برخی فکر می‌کنند چون آن زمان بنی صدر به عنوان فرمانده کل قوا بود، ارتش انقلابی از او تبعیت می‌کرد، در صورتی که ارتش انقلابی اصلا این فرد را نمی‌پذیرفت و نیروهای انقلابی ارتش همگی گوش به فرمان امام (ره) بودند.

وی درباره پارامترهای مدیریت جهادی و بهره گیری این شاخصه ها در شرایط فعلی برای برون رفت از مشکلات، بیان کرد: بنده سال گذشته در دانشگاه عالی دفاع ملی مقاله خود را در این رابطه ارائه کردم و در آنجا گفتم که ما در ارتش و نیروی دریایی مدیریت جهادی را پیاده کردیم و دلیل آن هم استقرار در سواحل مکران است.

معاون هماهنگ کننده ارتش اضافه کرد: وقتی فرماندهی معظم کل قوا ابلاغ کردند که در سواحل مکران استقرار پیدا کنید، نیروی دریایی با تمام کمبودها، کاستی‌ها و محرومیت‌ها در آنجا حضور می‌یابد و علی‌رغم نبودِ جاده، آب، برق، مسکن، گاز، هواپیما، قطار، موج شکن و بیمارستان به فعالیت می‌پردازد، کم کم شرایط زندگی را در آنجا فراهم می‌کند و کارکنان نداجا با خانواده‌های خود در آنجا استقرار می‌یابند و این در حالی است که بهانه برای نرفتن و فرار از مسئولیت فراوان است.

امیر سیاری گفت: نیروی دریایی ارتش وقتی که عاشقانه و با انگیزه برای اینکه حرف رهبرشان را اجرا کنند به سواحل مکران می‌روند و با تمام کم و کاستی‌ها می‌سازند و برای بهبود شرایط تلاش می‌کنند، این می‌شود تبلور مدیریت جهادی در عرصه پیشرفت سازمانی و فراسازمانی.

وی «از پای ننشستن»، «حرکت کردن به سمت هدف»، «کنار آمدن با تمام کم و کاستی‌ها» و «اجرا کردن فرمان رهبر انقلاب با وجود ناملایمات، کمبود‌ها و خطرات» و با «با عشق، علاقه و تلاش وافر پای به عرصه گذاشتن» را از مصادیق واقعی مدیریت جهادی برشمرد.

امیر سیاری با اشاره به پیشرفت در سواحل مکران پس از ۱۰ سال، اقدام صورت گرفته را مدیریت جهادی داسنت و گفت: کار جهادی یعنی اینکه حرف رهبر را سرلوحه کار خود قرار داده و برای کار خوب و خیر از هم پیشی گرفته و به دنبال کار‌های اضافی و تشریفاتی و بروکراسی و قوانین دست و پاگیر نباشید.

انتهای پیام:

باید فرهنگ دفاع مقدس را به نسل جوان منتقل کرد/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true