×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ اسفند - ۱۳۹۹  
true
false

اژدر والفجر با قابلیت‌های منحصر بفرد؛

قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوری‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می‌توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشور‌ها دانست.

امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک‌های جدید و مدرنی توسط نیرو‌های مسلح کشور رونمایی می‌شود که با معرفی هرکدام از آن‌ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی‌تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان‌تر می‌شود.

همزمان با چنین شرایطی که کشور همواره با تهدید حضور بیگانگان در منطقه مواجه است، لزوم گسترش و ساخت تسلیحات راهبردی به خصوص در حوزه دریایی احساس می شود.

در سالیان اخیر  هم با توجه به حضور موثر جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین المللی و آزاد، سرمایه گذاری بسیار خوبی در زمینه تسلیحات دریایی انجام شد، به طوری که طی سال های گذشته انواع شناور‌های رزمی، موشک‌های کروز ساحل به دریا، قایق‌های پرنده و سایر تسلیحات در اختیار نیرو‌های دریایی سپاه و ارتش قرار گرفت.

منتشر نشود// اژدر والفجر
در میان تسلیحات و تجهیزات گوناگون دفاعی یکی از موثرترین سلاح‌ها در میدان‌های نبرد که توانایی ضربات سنگین و مهلک در زمین، هوا و دریا را دارند موشک‌ها هستند و یکی از اعضای این خانواده موشک‌های سطح به دریا و یا همان اژدر‌ها هستند.

اَژدَر یک سلاح انفجاری پرتابی است که در داخل دریا و درون آب شلیک می‌شود. این موشک‌های سطح به دریا و یا دریا به دریا نوعی موشک هستند که از رو یا زیر سطح آب پرتاب می‌شوند و در درون آب حرکت می‌کنند و در نزدیکی هدف یا پس از برخورد به آن منفجر می‌شود.

 

به دلیل این که مقابله با اژدر‌ها بسیار مشکل است، این نوع سلاح در زمره مرگبارترین تسلیحات دریایی قرار می‌گیرد.  

اژدر والفجر

رسانه‌های مهم جهان ۲۱ مهرماه ۹۴ به ایران خیره شده بودند تا خبری مهم را از تهران مخابره کنند. سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر سابق دفاع و پشتیانی نیرو‌های مسلح  در مقابل دوربین‌ها حاضر شد تا خبر رونمایی از دستاوردی جدید در حوزه دریایی را با نام اژدر والفجر اعلام کند.
 
سردار دهقان دیگر ویژگی‌های این اژدر را برخورداری از سرجنگی قدرتمند اعلام کرد. وی همچنین اعلام کرد سرعت آماده سازی بالا و واکنش سریع بودن آن، گویای افزایش سرعت والفجر است.
این اژدر با دارابودن قابلیت‌هایی همچون سامانه ضد فریب، سرعت زیاد و سرجنگی با قدرت تخریب بسیار بالا توانایی نابودی اهداف و شناور‌های دریایی را طی چند ثانیه دارد. سر جنگی این اژدر با وزنی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم قدرت تخریب بالایی داشته و قادر است اهداف خود را نابود کند.
 
منتشر نشود// اژدر والفجر
سرعت، از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که در ساخت موشک به آن توجه می‌شود؛ سرعت از دو زاویه در موشک اهمیت دارد؛ یکی از آن‌ها زمان آماده سازی برای شلیک می‌باشد که از اهمیت زیادی در رزم نظامی برخوردار است؛
 
گاه در جنگ‌ها شرایطی بوجود می‌آید که موشک‌ها باید به سرعت آماده شلیک شوند؛  به نظر می‌رسد اژدر والفجر سرعت بالایی داشته باشد، اما تاکنون اطلاعات دقیقی دراین باره مطرح نشده و اطلاعات دقیق این اژدر محرمانه است و از این اژدر جز چند تصویر، اطلاعات بیشتری منتشر نشده،
اما آنچه را که می‌توان درباره این اژدر بیان کرد این است که والفجر از خانواده اژدر‌های ۵۵۳ میلیمتری هدایت شونده با استفاده از رادار و سونار است.

مهم‌ترین ویژگی این نوع سیستم هدایت، افزایش دقت اژدر است به طوری که در صورت فریب سیستم سونار، بلافاصله سیستم رادار وارد عمل شده و تا لحظه برخورد آن را هدایت می‌کند. ویژگی‌های شاخصی که اژدر والفجر را نسبت به سایر محصولات مشابه در دنیا متمایز می‌کند،

 
زمان کوتاه آماده‌سازی در یگان‌های پشتیبانی کننده و یگان‌های شلیک‌کننده است. این ویژگی موجب افزایش فوق‌العاده توان تاکتیکی، سرعت عمل و واکنش سریع یگان‌های رزمی سطحی و زیر سطحی نیرو‌های دریایی ارتش و سپاه می‌شود.
 
هم اکنون این اژدر در رزمایش‌های مختلف نیرو‌های مسلح ایران در خلیج فارس و دریای عمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
منتشر نشود// اژدر والفجر
 
پایگاه خبری راشاتودی اول مارس ۲۰۱۷ در مطلبی درباره اژدر والفجر نوشت که ایران موفق شده تا نخستین اژدر بومی خود با عنوان والفجر را آزمایش کند. این اژدر در حاشیه رزمایش ولایت ۹۵ در خلیج فارس از زیردریایی کلاس قدیر شلیک شد و یک شناور را در آب‌های خلیج فارس نابود کرد. 
 
کلام آخر
 
ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که بر اساس مولفه‌های قدرت، در حال حاضر توان موشکی کشورها به عنوان یکی از مهمترین عوامل بازدارنده تهاجم نظامی است.
 
و بر همین اساس ایران طی سال‌های اخیر توانسته است طیف متنوعی از موشک‌ها با ویژگی‌های متفاوت برای مقابله با انواع تهدیدات را طراحی و تولید کند و به همین دلیل هم اکنون به عنوان یکی از قدرت‌های موشکی جهان و منطقه غرب آسیا شناخته می شود.
 
منتشر نشود// اژدر والفجر
 
امروز با موفقیت دانشمندان و طراحان ایرانی شاهد خودکفایی جمهوری اسلامی در بسیاری از زمینه‌های علمی و فناوری هستیم. توانمندی نظامی و دفاعی،
بدون شک یکی از مهم ‏ترین محور‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تهدیدات است و تا امروز اعمال تحریم‌های خصمانه و یکطرفه آمریکایی ها و همپیمانانش نتوانسته از ارتقای توان علمی کشور به ویژه در صنعت دفاعی جلوگیری کند.
 
انتهای پیام/

از سامانه ضد فریب تا نابودی شناور‌های دریایی در چند ثانیه

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true