×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۵ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

اعتراف جنجالی رئیس FATF / دلار ۱۴ هزار تومانی نتیجه تلاش ما بود + فیلم

برخی مقامات ارشد دولتی تاکید دارند در راستای مقابله با تحریم‌های آمریکا ضرورت دارد مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصویب لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی FATF یعنی لوایح الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) موافقت کند.

/////////////

 

 

در همین راستا، امروز حسن روحانی رئیس جمهور در مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی درباره این موضوع گفت: شما اگر با بانک‌های دنیا رابطه راحت تری داشته باشید اقتصاد پیش می‌رود. بانک‌ها در این باره باید صحبت کنند. اگر رابطه ما با گروه اقدام مالی قطع شود فعالیت بانکی ما در سطح دنیا با مشکل مواجه می‌شود.

روحانی با انتقاد از تعلل نهاد‌های تصمیم گیر {مجمع تشخیص مصلحت نظام} درباره تصویب دو لایحه مرتبط با FATF و با اشاره به مشکل ایجاد شده در بازار گوشت افزود: نمی‌آیند واقعیت‌ها را به مردم بگویند. تا یک مشکل پیش می‌آید می‌گویند مدیریت دولت. بفرمایید جواب دهید! مدیریت دولت بوده این مشکل را به وجود آورده؟ یا شما بودید این مشکل را به وجود آوردید؟ چرا این مشکل را برای مردم به وجود می‌آورید؟ چرا امروز و فردا می‌کنید؟

 این اظهارات توسط برخی مقامات ارشد دولتی در حالی بیان می‌شود که مقامات ارشد آمریکایی و رئیس FATF صراحتا به عکس این ادعا اعتراف و اذعان می‌کنند. در جلسه استماع کنگره آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریورماه ۱۳۹۷) یعنی همزمان با اوج گیری قیمت دلار در بازار آزاد و وضعیت بلاتکلیف لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT در مجلس شورای اسلامی، مارشال بیلینگزلی دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا که همزمان ریاست FATF هم بر عهده دارد، صراحتا اعلام کرد: تلاش‌های ما همراه با سوء مدیریت و فساد در اقتصاد ایران هم اکنون به نتایجی دست یافته است و من امروز به کنگره یکی از مهمترین شاخص‌های اقتصادی این روز‌های ایران را نشان می‌دهم و این شاخص، ارزش ریال نسبت به دلار آمریکاست. در طول تاریخ تحریم‌های ایران ما چنین افتی را در ارزش ریال ندیده ایم. ریال ایران اکنون به اندازه یک صد و چهل هزارم دلار معامله می‌شود {یک دلار معادل ۱۴۰ هزار ریال است}و دو سوم ارزش خود را از دست داده است.

فیلم این اظهارات در ادامه آمده است:

بیلینگزلی در بخش دیگری از این جلسه کنگره گفت: در چارچوب کمیته امور خارجه کنگره خیلی مهم است که در سطح جهان و به ویژه جا‌هایی که دخالت روسیه و ایران وجود دارد، سفارتخانه‌های ما نیروی انسانی کامل دارند. معمولا مسئله‌ای درباره توانایی من برای ارتباط با سفیران تایید شده بعضی از این کشور‌های کلیدی وجود ندارد، از نظر تعامل با مجلس کشورها، این ارتباط محلی برای کمک به ماست و همکاری که با بقیه دولت‌ها و نمایندگان مجلس وجود دارد. تاکید بر ضرورت تشکیل و اجرای رژیم‌های ضدپولشویی توسط کشور‌ها به شدت مورد احتیاج است. نمی‌توانم به شما بگویم این کار چقدر اهمیت دارد. قبلا هم اشاره کرده بودم که شرکت‌های پوششی زیادی در پاناما وجود دارد.

در بقیه کشور‌ها مانند لتونی و قبرس نیز وضعیت به همین صورت است. آن‌ها نیاز به کمک و تشویق دارند. در رابطه با اختیارات اضافی، خوشحال میشویم که با کمیته کنگره کار کنیم. من در جلوی کمیته کنگره شهادت داده ام در مورد اینکه می‌توانیم برای اطلاعاتی که منجر به تشخیص حساب‌های بانکی مشکوک و دیگر ابزار‌های ارزشمند در راستای مقابله با تامین مالی تروریسم می‌شود، جایزه پیشنهاد دهیم.

اقدامات این چنینی می‌تواند مفید باشد. یک نکته کلیدی برای حفظ فشار، به نظرم این نکته خوبی است که ما کار‌های خود را بهتر است در چارچوب همکار‌های چندجانبه پیش ببریم. البته همه جا اینگونه نیست و بعضی مواقع ما مجبوریم برای حفظ منافع مان به تنهایی عمل کنیم. اما ایران دقیقا جایی است که نیاز به همکاری گسترده داریم. ما در واقع از حمایت تمام شش کشور عضو شورای خلیج فارس برای تحریم شورای رهبری حزب الله برخوردار بودیم. چنین چیزی سابقه نداشته است و کار خیلی بزرگی است و ما از حمایت کشور‌های خلیج فارس برای مقابله با ایران تشکر می‌کنیم.

فیلم این اظهارات در ادامه آمده است:

 

 

 

رئیس FATF رسیدن قیمت دلار به ۱۴ هزار تومان نتیجه تلاش‌های ما بود 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true