×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۵ فروردین - ۱۴۰۰  
true
false

امام خمینی

خطر «تحریف امام» و محصور کردن بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در زمان خودش چگونه ما و آیندگان را  در آستانه سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، بازخوانی برخی گفته‌های یک جریان سیاسی خاص در ایران پیرامون شخصیت امام راحل ضروری می‌نماید.

این ضرورت همچنین از آنرو وجوب خود را بیشتر به رخ می‌کشد که این جریان، خود را داعیه‌دار خط امام(ره) نیز معرفی می‌کند اما یک تطابق ساده میان گفته‌های این جریان با زندگی و بیانات آن یار سفر کرده، نشانگر مظلومیت بیش از پیش راه و مکتب امام خمینی(ره) است.

چه اینکه مسئله «تحریف امام» و محصور کردن بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در زمان خودش نیز همانطور که مقام معظم رهبری اشاره دارند خطری بزرگ است که آیندگان را تهدید می‌کند.

آنچه در ادامه می‌خوانید، بخش‌هایی از این گفته‌هاست:

* وقتی امام پذیرفت علیه آمریکا تندروی نشود!

_ «محمد هاشمی»، همسر معصومه ابتکار: امام خمینی در قضیه انقلاب اسلامی قبل از پیروزی به شهید بهشتی ماموریت دادند که با ژنرال هایزر ملاقات کند. شرط امام این بود که شاه بدون خونریزی از ایران برود و شرط آمریکا هم این بود که علیه آمریکا و منافع آمریکا اقدام و تندروی نشود که امام هم پذیرفتند و از تاریخ ۱۲ بهمن که امام وارد کشور شدند تا حدود اواخر خرداد ماه سال ۵۸ امام کمترین حمله را نسبت به آمریکا داشتند. اما از زمانی که امریکا شروع به پناه دادن به شاه کرد آرام آرام مشخص شد که عهد شکنی می‌کند.

(گفتنیست امام راحل در مقطع مورد اشاره هاشمی، تندترین حملات را در بیانات خود علیه آمریکا داشته‌اند.)

*جعل کلام امام راحل درباره هاشمی رفسنجانی

عابد فتاحی»، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نهم: مگر حضرت امام در مورد آیت‌الله هاشمی نفرمودند تا زمانی که هاشمی زنده‌ است، انقلاب زنده خواهد بود؟!

(این در حالیستکه امام فرموده بودند: هاشمی زنده است چون نهضت زنده است)

*امام هم چرخش دیدگاه داشت!

شهیندخت مولاوردی»، از مقامات دولت رئیس‌جمهور روحانی: امام همان امامی است که از زنان خواستند در انتخابات لایحه های ایالتی و ولایتی شرکت نکنند است، اما با توجه به تغییرات بنیادینی که در جامعه پیش و پس از انقلاب اتفاق افتاده، ایشان چرخش دیدگاه  داشتند. دیدگاهی که بعد از انقلاب تاکید بر حضور زنان در عرصه های مختلف جامعه داشت.

*در برخی سخنان و مواضع امام تغییر ایجاد کنیم

_محمدرضا خاتمی: اکنون بیست و شش سال از رحلت امام می گذرد و شرایط کشور تغییر پیدا کرده است. آیا مشی سیاسی امام می پذیرد که ما تمام سخنان و مواضع امام را در شرایط فعلی بدون هیچ گونه تغییری اتخاذ کنیم؟

*امام هیچوقت به مردم نگفت باحجاب شوید!

_حسن خمینی: امام هیچ وقت به مردم نگفت با حجاب شوید، اما مردم آن زمان با حجاب شدند.

_سیدحسین موسوی تبریزی: ما حتی یک بار هم نمی‌بینیم که امام در مورد زنان گفته باشد که باید حتما حجاب داشته باشند.

*امام اعتدالی...

_علی‌محمد حاضری استاد جامعه شناسی: وجه مسلط و غالب زندگی امام(ره) اعتدالگرایی بود… من نحوه عملکرد امام خمینی (ره) را از سال ۱۳۲۳ تا زمان ارتحال ایشان را در مورد تصمیمات سرنوشت‌ساز بررسی کردم. نحوه ورود امام به فعالیت سیاسی و اجتماعی و نحوه اتخاذ تصمیم ایشان روشی اعتدالی بود.

*امام اصلاح‌طلب…

_حمیدرضا جلایی‌پور: اصلا من معتقدم اگر امام امروز زنده بود اصلاح‌طلب بود، همان‌طور که نزدیک‌ترین یاران و اعضای خانواده‌اش امروز از اصلاح‌ امور دفاع می‌کنند و مجیزگو نیستند.

*امام(ره)؛ قانونگرایی به جای انقلابی‌گری!

_حمیدرضا جلایی‌پور: امام(ره) گاهی به جای انقلابی‌گری، قانون‌گرایی می‌کرد.

*تغییر امام...

_سعید حجاریان: امام تا قبل از انقلاب حرکت‌های عاشوراگونه زیاد داشت. امام(ره) عارف پس از انقلاب کم‌کم در یک تحول فرهنگی فقیهی پیشتاز می‌شود.

*تغییر نظر امام درباره بحث صدور انقلاب!

_«سیدمحمد صدر»: امام در مقطعی نزدیک به این جمله فرمودند که ما انقلابمان را به تمام جهان صادر می کنیم اما بعد از مدتی وقتی متوجه  شدند که از این شعار برداشت های متفاوتی ممکن است بشود و علاوه بر این که کشورهای عربی را می‌ترساند باعث سوء استفاده آمریکا نیز می شود، خیلی شجاعانه و با عقلانیت، جلوی برداشت های ناصواب را گرفتند و این گونه تبیین کردند که ما هدفمان از صدور انقلاب لشکرکشی و اقدام نظامی علیه حکومتی نیست، بلکه منظور ما صدور اندیشه های انقلاب است، ما اندیشه های انقلاب را به این دلیل  مطرح می کنیم که مسلمانان جهان از وجود استکبارهای جهانی و ظلم آنها به کشورهای جهان مطلع شوند.

(این جملات در حالی است که امام راحل در سال ۶۷، در قالب بیانیه خود به مناسبت تشکیل بسیج دانشجو و طلبه فرمودند: باید هسته‌های مقاومت را در تمامی جهان به وجود آورد و در مقابل شرق و غرب ایستاد.)

*امامی که در ابتدا، انقلاب را نمی‌خواست

_سیدحسین موسوی تبریزی: امام(ره) در ابتدای امر به دنبال انقلاب نبود…

***

این گزاره‌ها که تنها طی ۵ سال اخیر بیان شده‌اند، به وضوح بیان می‌کنند که خطرات مهمی راه امام و کلام امام راحل را تهدید می‌کند.

خطرات بزرگی که سالگرد ارتحال امام می‌تواند زمینه خوبی برای توجه به آنها در میان خواص و رسانه‌های کشور باشد. چه اینکه همانطور که از گزاره تحلیلی و قابل اثبات «تحریف امام(ره)» مشخص است، این خطر همه را تهدید می‌کند…

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true