×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۳ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
true
false

 ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی‌ها در ادامه سرکوب مخالفانش این بار فرماندهان ارتش را مورد هدف قرار داد و با اخراج تعدادی از مقامات ارشد ارتش، تغییرات گسترده‌ای در ساختار نظامی عربستان ایجاد کرده است.

ملک سلمان در احکامی سلطنتی ژنرال عبدالرحمان بن صالح بنیان، رئیس ستاد کل ارتش و همچنین فرماندهان نیروهای زمینی و هوایی ارتش که از بلند پایه‌ترین فرماندهان ارتش به شمار می‌روند را اخراج کرد. ملک سلمان در ادامه سرکوب و اخراج مخالفان خاندان سعودی چند شهردار را هم برکنار کرد و افراد مورد اعتماد خود را جایگزین کرد.

اخراج فرماندهان ارتش سعودی با هدف جلوگیری از کودتای احتمالی علیه محمد بن سلمان

پادشاه عربستان در سال ۲۰۱۵ که اولین سال شروع سلطنتش بود، تلاش کرد تا تغییراتی در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ایجاد کند و با سرکوب مخالفان و انجام اصلاحات اساسی زمینه به قدرت رسیدن فرزندش محمد بن سلمان را فراهم کند تا ادامه دهنده پادشاهی خاندان آل‌سعود باشد.

اگرچه در سال‌های اخیر شاهد تغییرات گسترده‌ای در عربستان بوده‌ایم اما اخراج فرماندهان ارتش این کشور تفاوت‌های زیادی نسبت به دیگر تحولات دارد. سعودی‌ها ۳ سال است که با یمن در حال جنگ هستند و هنوز نتوانسته‌اند به اهداف خود در صنعا دست پیدا کنند و این در حالی است که مقامات ارشد ارتش این کشور همواره در جبهه مخالف محمد بن سلمان ولیعهد عربستان قرار داشتند که این امر نشان می‌دهد اخراج دسته جمعی مقامات نظامی با هدف برداشتن موانع پیش روی پسرش برای رسیدن به سلطنتن انجام شده است.

گفتنی است؛ محمد بن سلمان طراح اصلی اصلاحات در تشکیلات حکومتی عربستان و جهت دهنده اصلی سیاست‌های تازه این کشور به شمار می‌رود. وی زمانی که تنها ۲۹ سال داشت از طرف پدرش به سمت وزیر دفاع سعودی‌ها منصوب شد. اولین اقدام محمد بن سلمان پس از رسیدن به وزارت دفاع، آغاز جنگ یمن بود که هنوز هم ادامه دارد و روز به روز جنایات او در این کشور افزایش می‌یابد.

سرکوب مخالفان و جلوگیری از کودتای احتمالی، دو هدف اصلی اخراج فرماندهان ارتش عربستان

سید باقر حسینی عضو سابق کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار  گفت:  اخراج فرماندهان ارتش آل‌سعود با هدف پاکسازی مسیر برای پادشاه آینده عربستان صورت گرفته است.
اخراج فرماندهان ارتش سعودی با هدف جلوگیری از کودتاه احتمالی

وی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در بدنه نظامی سعودی‌ها از طرف ملک سلمان پادشاه این کشور، اظهار کرد: شکست‌های پیاپی سعودی‌ها در سال‌های اخیر به خصوص در جنگ با یمن از مهمترین عوامل اخراج این فرماندهان به شمار می رود، چرا که قرار بود در مدت کوتاهی صنعا را تصرف کنند که نتوانستند موفقیتی در این جنگ به دست آورند و شکست‌های زیادی را متحمل شدند.

وی با بیان اینکه محمد بن سلمان مخالفان زیادی در ارتش دارد، تصریح کرد: ملک سلمان برای جلوگیری از کودتای احتمالی ارتش علیه فرزندش، فرماندهان ارتش را که مخالف ولیعهد بودند، اخراج کرد و با این کار خواست فضا را برای آینده فرزندش هموار کند.

حسینی با بیان اینکه در حال حاضر عربستان دچار بحران‌های زیادی شده است، بیان کرد: مسیری که خاندان آل‌سعود برای تغییرات در پیش گرفته‌‌اند مسیر درستی نیست و بدون شک حکومت و پادشاه این کشور را با مشکلات فراوانی مواجه خواهد کرد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به تاثیر اخراج فرماندهان ارتش عربستان در جنگ با یمن، تصریح کرد: مسلم است که سعودی‌ها نمی‌توانند در یمن کار خاصی انجام دهند و هر کس را جایگزین این فرماندهان کنند باز شرایط به گونه‌ای نیست که بتوانند اقدام تاثیرگذاری در صنعا انجام دهند.

وی ادامه داد: کشور عربستان تا کنون جنایات متعددی علیه مردم بی گناه یمن انجام داده‌ اما همواره با شکست مواجه شده‌ است و تغییر فرماندهان نمی‌تواند تاثیری در روند شکست‌های‌ سعودی‌ها در این جنگ داشته باشد.

حسینی با بیان اینکه تجاوز عربستان به خاک یمن آشکار است و کشورهای متجاوز در طول تاریخ همواره محکوم به شکست هستند، اظهار کرد: مقاومت مردم یمن و انصارالله عدم موفقیت سعودی‌ها در رسیدن به اهدافشان در این جنگ را به همراه داشته و موجب عقب نشینی آنها شده است.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: متاسفانه جامعه جهانی نسبت به جنایات و تجاوزات مقامات آل‌سعود در یمن سکوت کرده و تاکنون هیچ اقدام مؤثری برای جلوگیری از این نسل کشی انجام نداده است.

وی با اشاره به صحبت‌های محمد سلمان ولیعهد عربستان که مدعی شده تغییرات برای مقابله با دشمنانی مثل ایران ضروری است، افزود: ما شاهد تحولات زیادی در این کشور هستیم و بدون شک سعودی‌ها در تغییرات خود اهدافی را نسبت به ایران هم دنبال می کنند، اما واضح است که اگر تمام ارکان نظامی و انتظامی این کشور تغییر کند باز نمی‌توانند در برابر جمهوری اسلامی ایران اقدام خاصی انجام دهند.

حسینی با بیان اینکه پادشاه عربستان در توجیه سرکوب مخالفان خود به دنبال بهانه‌ تراشی است، تصریح کرد: ادعای مقامات سعودی در خصوص تغییراتی که ایجاد می‌کنند در واقع پوششی است تا اهداف اصلی خودشان مثل سرکوب مخالفان داخلی را توجیه کنند، چرا که اینها نمی‌توانند با جمهوری اسلامی ایران وارد جنگ شوند مگر اینکه نابودی خودشان را از اول تضمین کنند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: خاندان آل‌سعود با این کارها می‌خواهد جایگاه خود را در عربستان تثبیت کند و بدین وسیله تا حدودی از اقدامات مخالفین در امان باشد.

وی خاطرنشان کرد: سعودی‌ها برای اینکه افکار عمومی دنیا را فریب دهند و اقدامات خود را توجیه کنند مدعی هستند که این تغییرات برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران ضروری است و باید افرادی روی کار بیایند که در ضدیت کامل با تهران باشند.

از دیگر برنامه‌های خاندان سعودی در زمینه تغییر در بدنه نظامی عربستان این است که برای اولین بار مجوز حضور زنان برای خدمت سربازی و پیوستن به ارتش را صادر کرد تا به نوعی کمبود‌های ارتش را جبران کند.

به نظر می‌رسد پادشاه و ولیعهد عربستان تا حدودی به فرسودگی و ناکارمدی نظام سلطه آل‌سعود پی برده‌اند اما به جای تلاش برای اصلاحات بهتر، سعی می‌کنند با سرکوب مخالفان و برکناری مقامات ارشد به نوعی صورت مسئله را پاک کنند.

نکته مهم در خصوص تغییرات سیستم نظامی عربستان این است که جنگ با یمن یک فاجعه انسانی بزرگ در قرن ۲۱ به‌ شمار می‌رود و در صورتی که جامعه جهانی سکوت خود را نسبت به این موضوع بشکند، بدون شک عربستان را نسبت به این فجایع محکوم خواهد کرد و آل‌سعود مجبور به پرداخت هزینه‌های سنگینی است که در اثر این تجاوز به صنعا تحمیل کرده است.

ایجاد بحران در یمن که از اقدامات محمد بن سلمان ولیعهد عربستان بود موجب خالی شدن صندوق‌های مالی عربستان شده که تهدیدی جدی برای اقتصاد این کشور است و از طرف دیگر موجب افزایش نارضایتی مخالفان این خاندان شده است که خطری بزرگ برای آل‌سعود به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true