×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ مهر - ۱۳۹۹  
true
false

رئیس بانک مرکزی احتمال نوسان ۵ تا ۶ درصدی دلار ۴۲۰۰ تومانی/پیش بینی نرخ تورم تک رقمی برای سال ۹۷

رئیس بانک مرکزی گفت: برنامه ای برای تثبیت نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار نداریم واین نرخ به مرور حدود ۵ تا ۶ درصد افزایش می یابد.

 

احتمال نوسان 5 تا 6 درصدی ارز 4200 تومانی/پیش بینی نرخ تورم تک رقمی برای سال 97   ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در برنامه نگاه یک در خصوص اقدامات بانک مرکزی در حوزه پولی و مالی کشور تصریح کرد: اکنون موسسه غیرمجاز فعال در کشور نداریم. تنها ۲درصد از سپرده گذاران این موسسات به تعداد حدود ۲۶ هزار نفر تعیین تکلیف نشده اند که سرمایه بالای ۳۰۰ میلیون تومان داشته اند.

 

وی ادامه داد: با شناسایی بیشتر دارایی های این موسسات، به تدریج این میزان سپرده گذاران نیز تعیین تکلیف می شوند.

 

رئیس بانک مرکزی اظهار داشت: با اجرای طرح ضربتی سال گذشته ۱ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر وام ۱۰ میلیونی ازدواج گرفتند و امسال هم ۲۰ هزار نفر موفق به دریافت وام ۱۵ میلیونی ازدواج شدند.

 

سیف در خصوص طرح بازآفرینی بافت های فرسوده گفت:این طرح به تغییر چهره شهر، تحول اقتصادی و اجتماعی کمک می کند. در این طرح ۲برابر واحد های خراب شده، مسکن جدید ساخته می شود.

 

این مقام مسئول در خصوص نوسانات اخیر نرخ ارز گفت: نوسان نرخ ارز در ماه های گذشته به دلایل غیر اقتصادی بود.

 

وی افزود:بازار ارز ما به دلیل عدم وجود کارت های بین المللی به وجه نقد ارز وابسته است و تقاضا برای تبدیل ارز دلیل دیگر ایجاد نوسان ارز بود.

 

وی اظهار داشت: امسال در روزهای ابتدایی تعطیلات عید به دلیل عملیات کاذب،  نوسان شدیدی در بازار ارز به وجود آمد که توجیه اقتصادی نداشت و این موضوع را بررسی و پیگیری خواهیم کرد.

 

سامانه نیما جوابگوی بازار ارز خواهد بود

سیف در خصوص اجرای طرح ساماندهی بازار ارز گفت: سامانه نیما از زمان اجرا توانسته جوابگوی بازار ارز باشد تنها موارد محدودی مشکل در این بخش وجود دارد که به تدریج رفع خواهد شد.

 

این مقام مسئول افزود: تخصیص ارز از ۲۲ فروردین تا امروز بیش از ۳ میلیارد دلار و تامین ارز در این مدت ۲ میلیارد دلار بوده و وقفه ای در تجارت کشور صورت نگرفته است.

 

سیف تاکید کرد:برای مبارزه با پولشویی و فساد مالی باید هویت خریدار و فروشنده ارز مشخص باشد.

 

رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه در کشور ما تقاضا برای مسافرت خارجی زیاد است افزود: در مدل جدید ارزی بحث تجارت خارجی حل شده است بحث تعیین تکلیف ارز مسافران و دانشجویان هنوز مشکلاتی دارد که به تدریج تعیین تکلیف کامل می شود.

سیف در خصوص جذب ارز مازاد در دست مردم به بانک ها گفت: بانک مرکزی سپرده ارزی با سود ۳ و ۴ درصد را تضمین می کند در هر زمان مورد دلخواه سپرده گذار معادل سپرده به وی ارز پرداخت می شود.

 

برنامه ای برای تثبیت دلار ۴۲۰۰ تومانی نداریم

 

رئیس بانک مرکزی تاکید کرد: برنامه ای برای تثبیت نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار نداریم واین نرخ  به مرور متناسب با تفاوت تورم داخلی و خارجی کشور حدود ۵ تا ۶ درصد افزایش می یابد.

 

سیف در خصوص پیمان های پولی و مالی با سایر کشور ها گفت: اولین ال سی در سوآپ ارزی با ترکیه چند روز پیش بازگشایی شد و پیش بینی می کنیم مدل موفقی باشد.

 

بانک مرکزی ارز های دیجیتال را معتبر نمی داند

رئیس بانک مرکزی در خصوص پول های الکترونیکی گفت: ساماندهی ارزهای دیجیتالی در دستور کار بانک های دنیاست اما هنوز هیچ بانک مرکزی در این بخش اقدامی نکرده است.

 

وی ادامه داد:بانک مرکزی اینگونه ارزها را معتبر نمی داند چراکه نوسانات غیر قابل قبول و ریسک های شناخته نشده دارد و ضوابط کشورها را رعایت نمی کند.

 

سیف افزود: هم اکنون کمیته فعالی در بانک مرکزی روی این موضوع کار می کند.

 

ادامه روند رشد اقتصاد و تورم تک رقمی 

رئیس بانک مرکزی در ادامه برنامه در خصوص آمارهای اقتصادی کشور گفت: رشد اقتصادی در سال ۹۵ به ۱۲٫۵ درصد رسید که بالاترین رشد در جهان بود البته این رشد بیشتر وابسته به نفت بود.

سیف ادامه داد: نرخ رشد اقتصادی در ۹ ماهه ۹۶با احتساب نفت ۳٫۴ و بدون نفت ۴٫۱درصد بوده و برای کل سال پیش بینی می شود بالای ۴ درصد باشد.

 

وی در خصوص نرخ تورم تصریح کرد: تورم در سال ۹۵ تک رقمی شد و در سال  ۹۶ هم ادامه داشت و به ۹٫۶ درصد رسید. امسال هم پیش بینی می کنیم تک رقمی باشد.

 

سیف گفت: ما هشت فصل رشد مثبت اقتصادی داشته ایم و این نشانه  خارج از رکود است . هنوز تورم ما خیلی کم نشده زیرا در دنیا تورم ها عمدتا زیر ۵ درصد است و سختگیری افراطی درباره تورم نداریم.

 

اقتصاد ایران با تصمیم اخیر ارزی مصون خواهد ماند

رئیس بانک مرکزی در خصوص آثار برجام در حوزه پولی و مالی تصریح کرد: کارشکنی آمریکایی ها اجازه نداده اقتصاد ما از آثار برجام به صورت کامل بهره مند شود اما  با تصمیم جدید ارزی اقتصاد ایران مصون می ماند.

 

وی ادامه داد:آمریکا به هیچ وجه به تعهدات برجام پایبند نبود و موضع ایران اینست که بتواند از آثار برجام بهره مند شود که بسته به مواضع اروپایی ها است.

 

سیف گفت: اروپایی ها اگر تمایل به حفظ برجام و روابط با ایران دارند می توانند با حمایت از بانک های خاص شرایط را برای ایران مناسب کنند.

رئیس بانک مرکزی در خصوص بازار سکه و طلا اظهار داشت: با پیش فروش سکه و عرضه آن ، بازار سکه به تدریج متعادل می شود و حباب سکه از بین می رود و متناسب با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان خواهد شد.

انتهای پیام/

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true